میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

آموزش بازیابی رمز ادمین در وردپرس

بازیابی رمز ادمین در وردپرس

امروزه  بسیاری از افراد برای مدیریت وب سایت های خود از سیستم مدیریت محتوا مانند جوملا و وردپرس استفاده می کنند و گاهی اوقات ممکن است ادمین وب سایت وردپرسی به دلیل فراموشی رمز عبور خود نتواند وارد وب سایت شود، بنابراین لازم است که اقداماتی را برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس انجام دهد تا بتواند رمز خود را بازیابی کند تا بتواند وارد وب سایت مورد نظر بشود.

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که رمز عبور وب سایت وردپرسی خود را فراموش کرده باشید و نتوانید وارد پنل مدیریت وب سایت خود بشوید و حتی ممکن است در آن لحظه دچار نگرانی و استرس شوید اما لازم نیست نگران باشید چون امروزه راه حل هایی برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس وجود دارد که با کمک آنها به راحتی می تواند برای بازیابی رمز خود اقدام کنید و یک رمز عبور جدید برای خود ایجاد کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر در رابطه با بازیابی رمز ادمین در وردپرس بپردازیم تا هر زمان که با مشکلاتی مانند فراموشی رمز عبور مواجه شدید با استفاده از راه حل های ارائه شده به راحتی بتوانید برای بازیابی رمز عبور خود اقدام نمایید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

رمز عبور ادمین در وردپرس

پسورد یا همان رمز عبور یک رشته از کاراکتر ها می باشد که برای تائید هویت کاربرانی که در یک وب سایت عضو هستند مورد استفاده قرار می گیرد و کاربران با استفاده از آن می توانند وارد حساب کاربری خود بشوند.

بنابراین رمز عبوری که برای حساب های کاربری خود انتخاب می کنید باید به صورتی طراحی شوند که فقط توسط کاربر قابل استفاده و بازیابی باشند. در واقع کاربران باید برای امنیت بیشتر حساب های کاربری که در فضای اینترنت ایجاد می کنند از رمز عبور های قوی استفاده کنند.

امروزه انتخاب یک رمز عبور قوی از اهمیت ویژه ای برخوردار است به همین دلیل کاربران موظف هستند که برای حساب های کاربری خود رمز عبور قوی انتخاب کنند و از حمله های احتمالی هکر ها و یا ورود سایر افراد به حساب های کاربری خود جلوگیری کنند.

 

رمز عبور ادمین در وردپرس

 

به طور کلی پیشنهاد می کنیم از رمز عبور هایی برای حساب کاربری خود استفاده کنید که به راحتی قابل حدس زدن نباشد و اگر زمانی رمز عبور خود را فراموش کردید به سادگی بتوانید آن را بازیابی کنید.

برای انتخاب یک رمز عبور قوی لازم است به برخی از موارد دقت کنید تا بتوانید یک پسورد مناسب برای حساب کاربری خود انتخاب نمایید که در ادامه به توضیح آنها پرداخته ایم.

 

طول رمز عبور

کاربران باید زمانی که اقدام به ساخت یک حساب کاربری در وب سایت ها می کنند از یک رمز عبور که دارای طول بیشتری هست استفاده کنند و رمز عبور حساب کاربری آنها طولانی باشد.

از نظر ریاضی رمز عبور هایی که طولانی هستند نسبت به رمز عبور های کوتاه کمتر در معرض کشف شدن هستند بنابراین می توان گفت رمز عبور طولانی تر برابر است با رمز عبور قوی تر. در کل به همه کاربران پیشنهاد می کنیم برای حفظ امنیت حساب های کاربری خود از رمز عبور های طولانی و قوی استفاده کنند.

 

غیر قابل پیش بینی بودن

کاربران موظف هستند از رمز عبور های پیچیده برای حساب کاربری خود استفاده نمایند و از انتخاب رمز عبور هایی که قابل پیش بینی هستند و به راحتی می توان آنها را حدس زد اجتناب کنند. به طور کلی پیشنهاد می شود از انتخاب رمز عبور های واضح مانند 12345 ، تاریخ تولد و سایر اعداد پشت سر هم و واضحی که به راحتی قابل حدس زدن می باشند برای حساب های کاربری خود جلوگیری نمایید.

 

پیچیدگی رمز عبور

اضافه کردن برخی از اعداد و کاراکتر های خاص به رمز عبور باعث متفاوت شدن آن می شود. برای پیچیده تر کردن رمز عبور خود می توانید از حروف ها و کاراکتر های خاص همراه با اعداد استفاده کنید یا اینکه برای رمز عبور خود از ترکیب اعداد با کاراکتر ها و حروف های کوچک و بزرگ استفاده کنید تا حدس زدن آن سخت تر شود.

 

منحصر به فرد بودن رمز عبور

سعی کنید هیچوقت از رمز عبور منحصر به فردی که برای یکی از حساب های کاربری خود ایجاد کرده اید برای سایر حساب های خود استفاده نکنید، چون ممکن است یکی از حساب های کاربری شما در معرض خطر قرار بگیرد و اگر رمز عبور های شما یکسان باشد امنیت سایر حساب هایی که ایجاد کرده اید هم در معرض خطر قرار می گیرد بنابراین پیشنهاد می شود برای هر یک از حساب های کاربری خود از یک رمز عبور منحصر به فرد استفاده کنید.

همان طور که در بخش بالا اشاره کردیم رمز عبور در تعیین هویت کاربران نقش مهمی دارد و باید برای ساخت یک رمز عبور به نکاتی که در بالا اشاره کردیم توجه داشته باشید و در ساخت یک رمز عبور آنها را رعایت نمایید تا اگر زمانی رمز عبور حساب کاربری خود را فراموش کردید به راحتی بتوانید با به کارگیری راه حل های بازیابی رمز عبور دوباره به حساب کاربری خود وارد شوید.

در ادامه این مقاله به توضیح بازیابی رمز ادمین در وردپرس و ساختار رمز عبور های وردپرسی خواهیم پرداخت اما لازم است اول با مفهموم هش آشنا شوید که در ادامه به آن پرداخته ایم.

 

هش وردپرس به چه معناست؟

در دنیای امروزه که بیشتر کار ها از طریق اینترنت صورت می گیرد و هر شخصی برای انجام کار ها و فعالیت های خود نیازمند یک حساب کاربری می باشد استفاده از رمز عبور های قوی بسیار ضروری است در واقع رمز عبور یک روش اصلی و مهم برای احراز هویت کاربران در دنیای اینترنت است.

همچنین می توان گفت رمز عبور برای احراز هویت کاربرانی که به وب سایت های وردپرسی شما وارد می شوند یک اصل مهم به شمار می آید، اما فقط کاربران نیستند که باید از رمز عبور قوی استفاده کنند بلکه شما هم در جایگاه ادمین وب سایت باید از رمز عبور های قوی استفاده کنید تا امنیت وب سایت شما و اطلاعات کاربرانی که در سایت شما عضو هستند در معرض خطر قرار نگیرد.

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که در جایگاه ادمین وب سایت رمز عبور خود را فراموش کرده باشید اما نیازی به نگرانی نیست چون راه حل هایی برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس وجود دارد که با کمک آنها می توانید به سادگی رمز عبور خود را بازیابی کرده و وارد پنل مدیریت خود بشوید.

امروزه تحقیقاتی صورت گرفته است که نشان می دهد بیش از پانصد و شصت میلیون رمز عبور و ایمیل در فضای اینترنت وجود دارد که به راحتی قابل دسترس هستند.

سیستم وردپرس هم از این قاعده مستثنی نمی باشد به همین دلیل برای افزایش امنیت شبکه خود به صورت پیش فرض کد گذاری MD5 را برای رمز عبور های کاربران در پیش گرفت، اما این روش از کد گذاری در وردپرس با استفاده از ترکیب مدرنی به نام جداول رنگین کمان به راحتی شکسته شد و از بین رفت به همین دلیل وردپرس استفاده از روش های جدید برای کد گذاری را در پیش گرفت.

هش وردپرس همان ساختار رمز عبور است، در واقع هش کردن رمز عبور روشی هست که به وسیله آن رمز عبور به یک تابع هش انتقال پیدا می کند و به یک رشته از حروف الفبای طولانی تبدیل می شود که وردپرس از این روش برای تایید احراز هویت کاربران خود استفاده می نماید و از خواندن مستقیم رمز عبور ها جلوگیری می کند.

 

هش وردپرس به چه معناست؟

 

روش هشینگ در وردپرس به این صورت است که همه رمز عبور های کاربران را به شکل یک متن ساده ذخیره نمی کند بلکه زمانی که شما یک رمز عبور برای خود انتخاب می کنید در هنگام احراز هویت سیستم وردپرس به اصطلاح مقداری به آن نمک اضافه می کند به عبارتی رشته متن رمز عبور انتخابی شما را طولانی تر می کند.

سپس با استفاده از یک الگوریتم رمز نگاری یک هش یک طرفه درست می کند و پسورد کد گذاری شده جدید را در دیتابیس وردپرس ذخیره می نماید، و هنگامی که کاربران وارد وردپرس می شوند و رمز عبور خود را وارد می نمایند هش رمز عبور آنها توسط سیستم محاسبه می شود و در نهایت آن را با دیتابیس وردپرس مقایسه می کند و در صورتی که با یکدیگر یکسان باشند اجازه دسترسی به پیشخوان را خواهد داد در غیر این صورت امکان دسترسی ندارید و باید برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس اقدام کنید.

در نهایت اگر وب سایت شما در معرض حمله هکر ها قرار بگیرد، هکر به سادگی نمی تواند به رمز عبور شما دسترسی داشته باشد چون رمز عبور شما در سیستم وردپرس ذخیره نشده است و تنها یک کد هش شده از آن دسترس است که هیچ راهی وجود ندارد که با استفاده از آن بتوانید کد های هش شده را به رشته های متنی تبدیل کنید به همین دلیل روش هش در وردپرس بسیار کاربردی است.

برای آشنایی بیشتر با حملاتی مانند بورت فورس و دیداس می توانید به مقاله های دیداس چیست و حمله Brute Force مراجعه نمایید.

به طور کلی سیستم وردپرس قابلیت هایی دارد که با کمک آنها می توانید رمز عبور خود را در صورت فراموشی بازیابی کنید که در ادامه راه های بازیابی رمز ادمین در وردپرس را برای شما توضیح داده ایم.

 

ساختار ذخیره سازی رمز عبور در ورپرس

وردپرس در ابتدا برای ذخیره سازی رمز های عبور از کد گذاری MD5 استفاده می کرد که این سیستم هشینگ خیلی سریع توسط هکر ها هک شد و همه اطلاعات دیتابیس آن در دسترس عموم قرار گرفت.

MD5 برای اولین بار در سال 1991 توسط رونالد ریوست اختراع شد که مخفف کلمه Digest Algorithm 5  می باشد و از آن به عنوان یک سیستم رمز نگاری استفاده می شود و این سیستم ی تواند به صورت وسیعی در نرم افزار ها و برنامه های وب مورد استفاده قرار بگیرد اما مهم ترین کاربرد آن همان کد گذاری MD5 در وردپرس است.

 

ساختار ذخیره سازی رمز عبور در ورپرس

 

MD5 می تواند داده های باینری یا یک متن تصادفی را به عنوان ورودی در نظر بگیرد و آنها را به یک اندازه ثابت به عنوان خروجی تولید بکند. به طور کلی یکی از متداول ترین روش های MD5 بررسی یکپارچگی برنامه های CMS و پرونده ها است که در آن همه رشته های رمز عبور کاربر به یک کد MD5 تبدیل می شود و در جدول دیتابیس قرار می گیرد.

در واقع کد گذاری MD5 یک روش بسیار کاربردی در وردپرس است که استفاده از آن ریسک های زیادی هم دارد چون ممکن است هکر ها کلید این کد گذاری را پیدا کنند و تمام رمز عبور ها را به حالت اولیه باز گردانند.

اما به مرور زمان برنامه های دیگری جایگزین این نوع کد گذاری شدند به همین دلیل کد گذاری MD5 دیگر کاربرد چندانی ندارد، وردپرس  امروزه از یک ترکیب کد گذاری به نام MD5 و PHPass PHP برای هش کردن رمز عبور کاربران خود استفاده می کند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم هش کردن رمز عبور توسط وردپرس صورت می گیرد اما با این وجود باز هم ممکن است برای رمز عبور شما مشکلی به وجود آید بنابراین توصیه می کنیم برای رفع مشکلات ایجاد شده از راه حل های بازیابی رمز ادمین در وردپرس بهره مند شوید و دوباره به حساب کاربری خود وارد شوید.

 

بازیابی رمز ادمین در وردپرس

همان طور که می دانید در بین همه کاربران وب سایت های تولید شده با وردپرس، ادمین بالاترین سطح دسترسی را در اختیار دارد در واقع می توان گفت به همه اطلاعات، قالب ها، افزونه ها، تصاویر، نوشته ها و … در وب سایت دسترسی مستقیم دارد و حتی می تواند به سایر کاربران دسترسی به وب سایت را بدهد یا اینکه دسترسی آنها را محدود نماید.

به طور کلی فراموش کردن رمز عبور توسط ادمین وب سایت سبب می شود که دسترسی به همه امکانات وب سایت از دست برود به همین دلیل بازیابی رمز ادمین در وردپرس از اهمیت بالا و ویژه ای برخوردار است.

بنابراین هنگامی که شما به عنوان ادمین قصد ورود به وب سایت خودتان را دارید باید در نوار مرورگر آدرس اینترنتی وب سایت خود را وارد نمایید و سپس پس از آدرس یک اسلش / قرار دهید و عبارت wp-admin را تایپ و آن را سرچ کنید تا صفحه لاگین وردپرس برای شما نمایش داده شود. دقت داشته باشید که برخی از افراد برای امنیت بیشتر وب سایت خود عبارت پیش فرض wp-admin را تغییر می دهند بنابراین شما باید آدرس صحیح صفحه لاگین وب سایت خود را وارد کنید.

 

بازابی رمز عبور ادمین در وردپرس

 

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ما قصد ورود به حساب کاربری خود را داشتیم اما چون رمز عبور خود را فراموش کرده ایم نیازمند بازیابی رمز ادمین در وردپرس هستیم تا بتوانیم وارد پنل مدیریت خود بشویم.

در کل تغییر رمز عبور وردپرس یا باریابی رمز ادمین در وردپرس معمولا از طریق پیشخوان وردپرس صورت می گیرد که با استفاده از آن می توانید رمز ورود به وب سایت وردپرسی خود را تغییر دهید اما این کار در همین بخش تمام نمی شود بلکه ممکن است شما رمز عبور خود را فراموش کرده باشید و زمانی که از دکمه فراموشی رمز عبور استفاده می کنید به دلیل وجود برخی خطا ها ممکن است هیچ ایمیلی در وردپرس برای شما ارسال نشود و قادر به دریافت لینک بازیابی رمز ادمین در وردپرس نباشید.

حتی ممکن است حساب کاربری شما توسط یک هکر هک شده باشد و هکر همه اطلاعات مدیر سایت که شامل ایمیل و رمز عبور می شود را تغییر داده باشد که در این صورت شما دیگر امکان دسترسی به پیشخوان وردپرس را نخواهید داشت اما نگران نباشید چون هنوز هم راه حل هایی برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس وجود دارد که به کمک آنها می توانید رمز عبور خود را بازیابی کنید، که در ادامه این راه حل ها را برای شما شرح داده ایم.

 

روش های بازیابی رمز ادمین در وردپرس

به طور کلی پاسخ این سوال کاملا مشخص است و شما می توانید در صورتی که برای تغییر عبور از سمت پیشخوان محدود هستید یا اینکه دسترسی به پیشخوان را ندارید از طریق این روش ها اقدام به بازیابی رمز ادمین در وردپرس نمایید که برای انجام این کار دو راه حل در پیش دارید بنابراین اگر شما هم دسترسی به پیشخوان را ندارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

بازیابی رمز ادمین در وردپرس با ایمیل

بازیابی رمز ادمین در وردپرس با ایمیل یکی از ساده ترین راه هایی می باشد که می توانید در زمان فراموشی رمز عبور خود از آن استفاده نمایید و در واقع اولین راهی که در زمان فراموشی رمز عبور می توانید انجام دهید بازیابی آن از طریق ایمیل است.

برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس و تنظیم مجدد یک رمز عبور جدید باید به صفحه ورود سایت بروید و سپس بر روی لینک “رمز عبورتان را گم کرده اید؟” کلیک کنید انجام این کار هیچ ربطی به اینکه وب سایت شما بر روی هاست ایجاد شده است یا لوکال هاست ندارد.

با کلیک کردن بر روی لینک فراموشی رمز عبور به به صفحه جدیدی به نام باز نشانی رمز عبور هدایت خواهید شد که در آنجا می توانید آدرس ایمیل یا نام کاربری خود را برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس وارد نمایید، که پس از انجام این کار وردپرس یک لینک بازیابی رمز عبور به آدرس ایمیلی که مربوط به حساب کاربری شما است ارسال می کند. ایمیل شما همانی است که در موقع ثبت نام در وردپرس وارد کرده اید پس باید در همان ایمیل به دنبال یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید باشید.

برخی اوقات ممکن است کاربران به آدرس ایمیل خود دسترسی نداشته باشن یا اینکه سایت وردپرسی آنها قادر به ارسال لینک بازیابی رمز عبور به ایمیل نباشد، که این مشکلات بیشتر در حالتی اتفاق می افتدکه وب سایت وردپسی شما بر روی لوکال هاست قرار گرفته است.

اگر وب سایت خود را با لوکال هاست ایجاد کرده اید نیازی به نگرانی برای بازیابی رمز ادمین در ورپرس نیست چون می توانید به صورت مستقیم از طریق پایگاه داده برای بازیابی رمز عبور خود اقدام کنید که ساده ترین کار کمک گرفتن از php my admin  می باشد که در روش بعدی برای شما توضیح داده ایم.

 

بازیابی رمز ادمین در وردپرس با پایگاه داده

برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس می توانید از طریق پایگاه داده هم اقدام کنید که برای انجام این کار لازم است ابتدا به بخش php my admin  یا همان داشبورد مدیریت سایت وردپرسی خود بروید و نام پایگاه داده مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

بازیابی رمز ادمین در وردپرس با پایگاه داده

 

همچنین لازم به ذکر است که نام جدول در پایگاه داده وردپرس شما احتمال دارد با تصویر بالا متفاوت و دارای یک پیشوند دیگر باشد. در این مرحله همان طور که در عکس بالا اشاره کردیم بر روی گزینه browse کلیک کنید تا به صفحه اطلاعات کاربری هدایت شوید و در صفحه جدید ردیف های جدول وردپرس خود را مشاهده کنید.

در این مرحله برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس می توانید بر روی گزینه edit کلیک نمایید تا عملیات تغییر پسورد و بازیابی آن را انجام دهید.

 

بازیابی رمز ادمین در وردپرس با دیتابیس

 

همان طور که مشاهده می کنید php my admin قادر به نمایش همه فیلد های اطلاعات کاربری شما می باشد. در این مرحله باید مقدار فیلد user-pass را حذف نمایید و آن را با یک رمز عبور جدید جایگزین کنید، سپس در زیر ستون function از منوی کشویی عبارت MD5 را انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی کاراکتر های مورد نظر خود را وارد کنید و در نهایت دکمه GO را در پایین صفحه در سمت راست انتخاب نمایید.

 

بازیابی رمز ادمین در وردپرس با database

 

در نهایت رمز عبور شما با استفاده از روش MD5 رمزنگاری می شود و در پایگاه داده وردپرس شما ذخیره خواهد شد که کار بازیابی رمز ادمین در وردپرس با موفقیت به اتمام می رسد.

همان طور که در بخش بالا اشاره کردم دو روش برای بازیابی رمز عبور ادمین در وردپرس وجود دارد که با وجود آنها دیگر نیازی نیست نگران فراموشی یا گم شدن رمز خود باشید اما باز هم پیشنهاد می کنیم که از رمز عبور های قوی و منحصر به فر برای حساب های کاربری خود استفاده کنید تا هیچوقت با مشکلاتی مانند فراموشی رمز عبور مواجه نشوید.

 

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل توضیحاتی را در رابطه با رمز عبور و بازیابی رمز ادمین در وردپرس برای شما توضیح دادیم، انتخاب یک رمز عبور قوی و منحصر به فرد برای حساب های کاربری در دنیای اینترنت یک اصل مهم می باشد چرا که با فاش شدن رمز عبور شما در جایگاه ادمین وب سایت ممکن است اطلاعات همه کاربرانی که در وب سایت شما عضو هستند هم در معرض خطر قرار بگیرد بنابراین توصیه می شود از رمز هایی استفاده کنید که به راحتی قابل حدس زدن نمی باشند.

 اما ممکن است همه افراد در برخی موارد با مشکل در زمان ورود به وب سایت وردپرسی خود مواجه شوند که معمولا این مشکلات مربوط به زمانی هستند که رمز عبور خود را فراموش کرده اند و برای ورود به وب سایت با مشکل مواجه شده اند اما نیازی نیست که نگران باشند چون راه حل هایی برای بازیابی رمز ادمین در وردپرس از طریق ایمیل و پایگاه داده وجود دارد که در مقاله بالا به صورت کامل آنها را برای شما توضیح دادیم.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *