میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

آموزش غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس

آیا به دنبال راهی برای غیرفعال کردن گوتنبرگ در وردپرس هستید؟ گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس است که جایگزین ویرایشگر کلاسیک شده است. اگرچه به نظر مردن‌تر است، اما بسیاری از کاربران در استفاده از آن مشکل‌دارند و می‌خواهند به ویرایشگر کلاسیک بازگردند. در این مقاله نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس توضیح داده‌شده است.

 

گوتنبرگ چیست؟

گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس باهدف مدرن کردن تجربه نوشتن است.

این ویرایشگر تلاش می‌کند تا مانند یک صفحه ساز کار کند و به شما این امکان را می‌دهد تا المان‌ها را در صفحه بکشید و رها کنید. (Drag & Drop) هدف ارائه گوتنبرگ انعطاف‌پذیری بیشتر و کاهش نیاز به صفحه ساز های مختلف است.

در زمان ارائه نسخه 4.9.8، تیم اصلی توسعه‌دهنده وردپرس این ویرایشگر را در پیشخوان مدیریت فعال کرد. هدف از این کار دریافت بازخورد میلیون‌ها کاربر وردپرس و آپدیت آن بود.

در نسخه 5.0 (سال 2018) این ویرایشگر به‌طور کامل جایگزین ویرایشگر کلاسیک وردپرس شد.

 

چرا باید به فکر غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس باشید؟

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که ویرایشگر گوتنبرگ برای سایت‌ها معتبر کارایی ندارد. این نظرات در میانگین امتیازی 2.3 از 5 کاملاً مشهود است.

باوجوداین نظرات و بازخوردهای منفی، تیم وردپرس همچنان از ویرایشگر گوتنبرگ حمایت می‌کند.

این امر باعث نگرانی بسیاری از کاربران شده و آن‌ها به دنبال راهی برای غیرفعال کردن این ویرایشگر هستند. خوشبختانه افزونه‌ای توسط تیم توسعه وردپرس ارائه‌شده است که مشکل را رفع می‌کند.

 

روش 1: هر دو ویرایشگر را در کنار هم داشته باشید

در این روش ما از افزونه Classic Editor استفاده می‌کنیم که توسط تیم وردپرس ارائه‌شده است.

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و فعال‌سازی افزونه Classic Editor است.

نصب افزونه Classic Editor

برای نصب افزونه ابتدا به پیشخوان و بخش افزونه‌ها>افزودن مراجعه کنید و نام افزونه را جستجو کنید. همچنین می‌توانید فایل فشرده افزونه را در انتهای همین مقاله دانلود و از طریق بخش افزونه‌ها>افزودن>بارگذاری افزونه آپلود کنید.

اگر نمی دانید که چگونه باید افزونه ها را نصب کنید،پیشنهاد می کنیم آموزش کامل نصب افزونه در وردپرس را بخوانید.

غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس

این افزونه هیچ پنل یا قسمتی را به پیشخوان شما اضافه نمی‌کند. افزونه Classic Editor امکانی را برای شما به وجود می‌آورد تا هم از ویرایشگر گوتنبرگ استفاده کنید و هم از ویرایشگر کلاسیک وردپرس.

حال به بخش تنظیمات>نوشتن بروید.

غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس

در این قسمت می‌توانید تنظیمات مربوط به افزونه را مشاهده کنید.تنظیمات کاملاً فارسی و مشهود هستند. فراموش نکنید پس از انجام تغییرات بر روی دکمه (ذخیره تنظیمات) کلیک کنید.

غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس

حال با مراجعه به بخش نوشته‌ها متوجه تغییرات اعمال‌شده می‌شوید.

 

روش 2: ویرایشگر گوتنبرگ را به‌طور کامل غیرفعال کنید

اگر می‌خواهید ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس را به‌طور کامل غیرفعال کنید به‌طوری‌که در هیچ بخشی از سایت به آن دسترسی نداشته باشید، این روش را دنبال کنید.

در این روش از افزونه Disable Gutenberg استفاده می‌شود.

 

نصب افزونه Disable Gutenberg

برای نصب افزونه کافی است وارد پیشخوان و بخش افزونه‌ها>افزودن شوید و نام افزونه را جستجو کنید.اگر نمی دانید که چگونه باید افزونه ها را نصب کنید،پیشنهاد می کنیم آموزش کامل نصب افزونه در وردپرس را بخوانید.

غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس

پس از نصب و فعال‌سازی افزونه به‌طور پیش‌فرض ویرایشگر گوتنبرگ به‌طور کامل غیرفعال می‌شود. اما اگر می‌خواهید ویرایشگر گوتنبرگ برای نقش‌های کاربری خاصی فعال باشد می‌توانید به بخش تنظیمات>Disable Gutenberg مراجعه کنید.

غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس

 

در این صفحه با برداشت تیک گزینه (Complete Disable) می‌توانید نقش‌های کاربری خاصی که می‌خواهید از ویرایشگر گوتنبرگ استفاده کنند را مشخص کنید.

فراموش نکنید که بر روی دکمه (ذخیره تغییرات) کلیک کنید.

غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس

 

جمع‌بندی:

وردپرس محبوب‌ترین سایت ساز دنیا است که بیش از 31 درصد وب‌سایت‌های کل دنیا با آن ساخته‌شده است. این CMS دارای امکانات بی‌شماری از ساخت فروشگاه اینترنتی تا ساخت آموزشگاه آنلاین دارد.

بسیاری از ابزارهای کاربردی در وردپرس به ویرایشگر آن وابسته هستند. تیم‌های سازنده افزونه‌های جانبی وردپرس در حال یکسان‌سازی افزونه خود با این ویرایشگر است. اما همچنان ممکن است بعضی از افزونه‌ها با گوتنبرگ سازگار نباشد.

امیدواریم این مقاله در غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس برای شما کارایی داشته باشد. لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *