میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

رفع ارور Service Unavailable 503 به چه صورت است ؟

ارور Service Unavailable 503 چیست

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از ارور های خانواده 500 که دارای کد وضعیت HTTP می باشد آشنا کنیم. ارور Service Unavailable 503 یکی دیگر از ارور هایی است که ممکن است هم در سمت کاربر و هم در سمت سرور رخ بدهد. ارور Service Unavailable 503 به معنای “سرویس در دسترس نیست” می باشد و در صفحات مرورگر ظاهر می شود. زمانی که با ارور 503 مواجه می شوید به معنای آن است که آدرس یا صفحه مورد نظر به دلایلی در دسترس نمی باشد که در ادامه مقاله به روش های رفع ارور Service Unavailable 503  خواهیم پرداخت.

به عنوان مثال زمانی که مدیر سایت در حال آپدیت کردن قالب و پوسته وبسایت است به کاربران ارور Service Unavailable 503 نمایش داده می شود. گاهی اوقات ممکن است به دلیل شلوغی سرور، ترافیک زیادی در سایت مصرف شود و برخی از کاربران برای ورود به سایت با ارور Service Unavailable 503 مواجه شوند.

ارور 503 انواع مختلفی دارد و به شکل های مختلفی نمایش داده می شود که در ادامه هر یک از آنها را بیان خواهیم کرد. همچنین روش هایی برای رفع ارور Service Unavailable 503 از سمت کاربر و وب سرور وجود دارد که در این مقاله آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد، پس تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

 

ارور Service Unavailable 503 چیست ؟

ارور Service Unavailable 503 یکی دیگر از کدهای دسته 500 می باشد و دارای کد وضعیت HTTP از نوع 5xx است و به معنای ” سرویس در دسترس نیست” می باشد.

بر خلاف سایر ارور هایی که در مقالات قبلی به توضیح آنها پرداختیم ارور Service Unavailable 503 زمانی که رخ می دهد هم سایت شما فعال و آنلاین می باشد اما دسترسی به آن امکان پذیر نیست که و آزار دهنده ترین چیز در مورد این ارور این می باشد که هیچ گونه اطلاعاتی به شما برای رفع ارور Service Unavailable 503 نمی دهد و در بیشتر موارد به شکل Service temporarily Unavailable  که به معنای سرویس به صورت موقت در دسترس نیست به کاربران در صفحات مرورگر نمایش داده می شود.

این مورد می تواند مانند این باشد که شما با مطب دکتر تماس بگیرید و آنها بگویند که تعطیل هستند و زمانی که از آنها بپرسید چه زمانی مطب باز است از پاسخ دادن به شما خودداری کنند !

اما به طور کلی ارور Service Unavailable 503 در دنیای اینترنت به معنای در دسترس نبودن سرویس دهنده وبسایت می باشد و اگر ارور Service Unavailable 503 به تعداد دفعات زیاد و در زمان های زیادی تکرار بشود پیامد های بدی برای سئو سایت دارد، البته این پیامدها در همه صفحات بد نمی باشند. به عنوان مثال زمانی که شما به عنوان مدیر سایت در حال بروز رسانی قالب وردپرسی خود یا افزونه های نصب شده هستید ممکن است برای لحظات کوتاهی کاربران مراجعه کننده به سایت شما با ارور Service Unavailable 503 در صفحات مرورگر خود مواجه شوند و بعد از اتمام برورزسانی ارور برای آنها رفع شود.

ارور Service Unavailable 503 چیست ؟

همچنین ممکن است ارور Service Unavailable 503 در زمانی که وب سرور شما قادر به دریافت یک پاسخ مناسب از طرف اسکریپت های PHP نمی باشد رخ بدهد.

قالب وردپرس، افزونه های نصب شده در وردپرس و کدهای سفارشی اشتباه نوعی اسکریپت PHP می باشند.

اگر ارور Service Unavailable 503 در صورت استفاده سنگین از سرور یا حملات دیداس باشد نیازی به انجام کاری برای رفع لرور Service Unavailable 503 نمی باشد بلکه بعد از چند دقیقه ارور خودش برطرف می شود و لازم نیست کاری انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد حمله دیداس می توانید سری به مقاله دیداس چیست بزنید.

همچنین اگر ارور Service Unavailable 503 به دلیل وجود کد های سنگین و اشتباه در وب سایت رخ داده باشد شما با مشکلات جدی تری رو به رو خواهید شد و ارور 503 تا زمانی که کدهایی که باعث بروز خطا شده اند را مورد بررسی قرار ندهید و آنها را غیر فعال نکنید برطرف نمی شوند و همچنان در صفحات مرورگر ظاهر می شوند.

 ارور Service Unavailable 503 نیز می تواند در زمانی که وب سرور قادر به دریافت پاسخ مناسب نیست برای اسکریپت های PHP که در پس زمینه در حال اجرا هستند رخ بدهد و برای رفع ارور Service Unavailable 503 باید تمامی اسکریپت هایی که غیر ضروری می باشند را به صورت جداگانه غیر فعال کنید.

در ادامه این مقاله تمامی روش های رفع ارور Service Unavailable 503 را از سمت کاربر و وب سرور مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

انواع نحوه نمایش ارور Service Unavailable 503

ارور Service Unavailable 503 در صفحات مرورگر می تواند به دلایل مختلف به شکل های دیگری نمایش داده شود. ارور Service Unavailable 503  می تواند در مرورگر های مختلف در سیستم عامل ها از جمله ویندوز XP ،10 ، سیستم عامل Mac و تلفن های همراه به شکل های متنوعی برای کاربران نمایش داده شود. شاید ظاهر ارور Service Unavailable 503 در صفحات مرورگر متفاوت باشد اما روش های رفع ارور Service Unavailable 503 در سمت کاربر و وب سرور یکسان است و با استفاده از این روش ها می توان ارور به وجود آمده را برطرف کرد. که در ادامه تمامی روش های رفع ارور Service Unavailable 503 برای شما توضیح خواهیم داد.

انواع نحوه نمایش ارور Service Unavailable 503

انواع نحوه نمایش ارور Service Unavailable 503 عبارتند از موارد زیر:

 • HTTP 503
 • Error 503
 • HTTP Error 503
 • Service Unavailable
 • HTTP Server Error 503
 • Http/1.1 Service Unavailable
 • Error 503 Service Unavailable
 • Service Unavailable – DNS Failure
 • HTTP Error 503 The service is unavailable

تمامی موارد بالا نمونه ای از ارور Service Unavailable 503 می باشند که ممکن است شما در جایگاه یک کاربر یا در وب سرور با آنها مواجه شوید. ارور Service Unavailable 503 بسته به پیکربندی وردپرس شما به یکی از شکل های بالا در صفحات مرورگر شما ظاهر می شوند که همه آنها به خطای 503 مربوط می باشند.

 اگر با ارور Service Unavailable 503 مواجه شده اید اصلا نگران نباشید چون می توانید با روش های ارائه شده برای رفع ارور Service Unavailable 503 به راحتی مشکل به وجود آمده را حل نمایید که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

 

علت رخ دادن ارور Service Unavailable 503 چیست ؟

همان طور که در ابتدای مقاله برای شما توضیح دادیم متوجه شدید که ارور Service Unavailable 503 به معنای در دسترس نبودن سرویس می باشد.بنابراین در بیشتر مواقع ارور Service Unavailable 503 به دلیل مشغول بودن سرور یا سرویس دهنده و یا اینکه به دلیل انجام بروز رسانی یا تعمیراتی بر روی سایت رخ می دهد.

علت رخ دادن ارور Service Unavailable 503 چیست ؟

نکته ای که در این قسمت حائز اهمیت می باشد این است که برخی از سایت هایی که از مایکرو سافت IIS استفاده می کنند گاهی اوقات با اضافه کردن یک عدد به عدد 503 اطلاعات بیشتری را درمورد ارور Service Unavailable 503 به کاربرانی که در صفحه مرورگر با آن مواجه شده اند نمایش می دهد که کاربران می توانند به راحتی برای رفع آن اقدام نمایند.

همچنین ارور Service Unavailable 503 می تواند به دلایلی رخ بدهد که در زیر به صورت مختصر به آنها پرداخته ایم.

علت رخ دادن ارور Service Unavailable 503 می تواند موارد زیر باشد:

 

 • احتمال وجود خطا در شبکه
 • حمله های مخرب دیداس
 • آپدیت و تعمیر در سمت سرور
 • وجود ناسازگاری در کدهای PHP
 • احتمال خطا به دلیل وجود درخواست های زیاد سرور
 • رخ دادن باگ در قالب و افزونه های نصب شده در وردپرس

در بالا به برخی از مواردی که ممکن است باعث دلیل رخ دادن ارور Service Unavailable 503 باشند را برای شما توضیح دادیم تا اگر با آنها مواجه شدید بتوانید به سادگی برای رفع ارور Service Unavailable 503 اقدام نمایید.

 

روش های رفع ارور Service Unavailable 503

همان طور که در مطالب بالا به ارور Service Unavailable 503 آشنا شدید متوجه شدید که این ارور زمانی که وب سرور قادر به دریافت یک پاسخ مناسب از یک اسکریپت PHP که در حال اجرا در پس زمینه نباشد رخ می دهد.

روش های رفع ارور Service Unavailable 503

در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با روش های رفع ارور Service Unavailable 503 از سمت کاربر و وب سرور آشنا کنیم تا هر زمان که با این ارور ها مواجه شدید بتوانید با سادگی آنها را برطرف کنید تا کاربران شما موقع استفاده از وب سایت شما به مشکل بر نخورند. در ادامه هر یک از روش های رفع ارور از سمت کاربر و وب سرور را برای شما توضیح داده ایم.

 

رفع ارور Service Unavailable 503 از سمت کاربر

گاهی اوقات ممکن است ارور Service Unavailable 503 از سمت کاربران باشد و به معنای نداشتن دسترسی آنها به صفحات است. برای رفع ارور Service Unavailable 503 از سمت کاربران راه حل های ساده ای وجود دارد که با انجام آنها احتمال اینکه خطای 503 رخ داده در صفحات مرورگر برطرف بشود وجود دارد. در ادامه با برخی از این روش ها که از سمت کاربر هستند آشنا خواهید شد.

روش های رفع ارور Service Unavailable 503 عبارتند از:

 

رفرش کردن صفحات

یکی از ساده ترین کارهایی که در زمان مواجه شدن با ارور Service Unavailable 503 می توان انجام داد رفرش کردن صفحه مرورگر می باشد چون این احتمال وجود دارد که سرور به دلیل ترافیک زیاد در باز کردن صفحات وب به مشکل خورده باشد و در خروجی ارور Service Unavailable 503 به کاربران نمایش دهد. برای رفع ارور Service Unavailable 503 می توانید صفحه را یکبار مجدد رفرش نمایید یا از دکمه F5 برای رفرش صفحه مورد نظر استفاده نمایید.

 

راه اندازی مجدد رایانه و مودم

یکی دیگر از روش هایی که می تواند به کاربران در رفع ارور Service Unavailable 503 کمک نماید راه اندازی مجدد رایانه و مودم می باشد که کاربران می تواند یکبار آنها را خاموش روشن کنند و مجددا به وب سایت مورد نظر مراجعه کنند احتمال اینکه ارور Service Unavailable 503 برطرف شده باشد وجود دارد.

 

استفاده از یک مرورگر دیگر

یکی از مواردی که می تواند در رفع ارور Service Unavailable 503 به عنوان یک راه حل ساده مورد استفاده قرار بگیرد تغییر مرورگر مورد استفاده می باشد که می توانید از مرورگر دیگری آدرس اینترنتی صفحه مورد نظر خود را بررسی کنید این امکان که مشکل شما حل شود وجود دارد.

 

پاک کردن حافظه کش و حذف کوکی ها

یکی از مواردی که باعث ظاهر شدن ارور Service Unavailable 503 در صفحات مرورگر می شود پر شدن حافظه نهان مرورگر با اطلاعات معیوب می تواند از دلایل رخ دادن ارور 503 باشد. برای رفع ارور Service Unavailable 503 می توانید از داخل تنظیمات مرورگر خود به قسمت privacy and security مراجعه کنید و حافظه کش و کوکی ها را حذف نمایید با انجام این کار تمام اطلاعات ذخیره شده بر روی مرورگر شما پاک می شود.

 

تماس با مدیر سایت و در میان گذاشتن ارور

اگر کار های بالا را برای رفع ارور privacy and security انجام دادید و مشکل شما همچنان برقرار است می توانید به صورت مستقیم با پشتبان یا مدیر سایت از طریق راه های ارتباطی اعلام شده از سوی آنها ارتباط برقرار کنید و خطای به وجود آمده را با آنها در میان بگذارید تا برای برطرف نمودن آن اقدام نمایند.

 

رفع ارور Service Unavailable 503 از سمت وب سرور

بعضی اوقات ممکن است ارور Service Unavailable 503 که در صفحات وب ظاهر می شود از سوی کاربران نباشد و مشکل از سمت وب سرور باشد که باید مدیران سایت برای رفع آن اقدام نمایند.

در ادامه برخی از روش هایی که می تواند به شما در رفع ارور 503 کمک کند را توضیح می دهیم تا در زمان مواجه شدن مدیران سایت با این ارور ها بتوانند به خوبی آنها را مورد بررسی قرار دهند و برای رفع آنها اقدام نمایند. در ادامه به توضیح این روش ها برای رفع خطای 503 از سمت وب سرور پرداخته ایم.

رفع ارور Service Unavailable 503 از سمت وب سرور

روش های رفع ارور Service Unavailable 503 عبارتند از:

 

غیر فعال کردن افزونه های نصب شده

یکی از اولین کارهایی که در زمان رخ دادن ارور Service Unavailable 503 مدیران سایت می توانند برای برطرف کردن مشکل ایجاد شده در سمت کاربران انجام دهند غیر فعال سازی افزونه های نصب شده در سایت می باشد چون ممکن است برخی از افزونه ها یا پلاگین های نصب شده دارای کد نویسی اشتباه یا باگ هایی باشند که در نهایت ارور Service Unavailable 503 را نمایش می دهند و اعلام می کنند که صفحه مورد نظر در دسترس نیست.

بنابراین می توانید برای رفع ارور Service Unavailable 503 از قسمت پیشخوان سایت وردپرسی خود به قسمت افزونه ها بروید و تمامی افزونه های نصب شده را غیر فعال کنید و سپس هر یک از افزونه ها را جداگانه فعال نمایید و خروجی را در صفحات بررسی کنید تا زمانی که متوجه شوید ارور 503 به وجود آمده برای کدام افزونه می باشد.

 

غیر فعال سازی قالب نصب شده

توضیحی که برای افزونه ها ارائه دادیم نیز می تواند برای قالب نصب شده شما بر روی سایت وردپرسی هم صدق کند. بنابراین می توانید برای رفع ارور Service Unavailable 503 قالب نصب شده بر روی وردپرس خود را به صورت موقت غیر فعال نمایید و قالب پیش فرض سایت را فعال کنید تا منشاء ارور به وجود آمده در صفحات وب سایت خود را پیدا کنید چون گاهی اوقات ممکن است وجود باگ یا کد نویسی اشتباه در قالب نصب شده وجود داشته باشد و به همین دلیل کاربران نتوانند به وب سایت شما مراجعه کنند.

 

رفع تداخل بین قالب و افزونه های نصب شده

یکی از عواملی که به رخ دادن ارور Service Unavailable 503 می تواند مربوط باشد وجود تداخل بین قالب و افزونه های نصب شده در وردپرس می باشد. به طور کلی ممکن است برخی از افزونه هایی که توسط مدیر سایت بر روی وردرس نصب می شوند با تنظیمات سرور یا همان هاست شما تداخل داشته باشند که به همین دلیل باید تک تک افزونه های نصب شده را غیر فعال کنید و از نظر داشتن تداخل با قالب، صفحات وب سایت خود را مورد بررسی قرار دهید تا بفهمید علت خطای 503 چیست و چگونه می توانید برای رفع ارور Service Unavailable 503 اقدام کنید.

 

کاهش فشار موجود بر روی سرور

برای رفع ارور Service Unavailable 503 همیشه باید فشار موجود بر روی سرور را تا جای ممکن کاهش دهید چون احتمال اینکه خطای 503 مربوط به این قضیه باشد وجود دارد. همچنین کش کردن اطلاعات از مواردی می باشد که می تواند در راندمان کار سرور تاثیر مثبتی داشته باشد.

اگر به عنوان یک مدیر سایت از CMS های رایگان مانند وردپرس استفاده می کنید می توانید از پلاگین های سوپر کش استفاده کنید تا منابع سرور شما کاهش یابد و بتوانید رفع ارور Service Unavailable 503 را به درستی انجام دهید.

 

نتیجه گیری

درمقاله بالا راجب یکی دیگر از ارور های دسته 500 برای شما به صورت مفصل صحبت کردیم. ارور Service Unavailable 503 دارای کد وضعیت HTTP از نوع 5xx  می باشد. به طور کلی ارور Service Unavailable 503 به معنای در دسترس نبودن می باشد که می تواند به دلایل مختلفی در صفحات مرورگر ظاهر شود. ارور Service Unavailable 503 به شکل های مختلفی ظاهر می شود که در این مقاله به هر یک از آنها پرداختیم تا در زمان مواجه شدن با آنها بفهمید بهترین روش برای رفع ارور Service Unavailable 503 انجام کدام روش می باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *