میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

صرافی پانگولین چیست؟

صرافی پانگولین چیست؟

افزایش پذیرش عمومی و توسعه صنعت ارزهای دیجیتال، نیازمند بسترهای متنوعی برای سرمایه‌گذاری و معاملات است، بنابراین همزمان با توسعه امور مالی غیرمتمرکز، صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز جدیدی با امکانات و ویژگی‌های متفاوتی جهت برآوردن نیازهای کاربران به وجود آمده‌اند، اکثر صرافی‌های معتبر دنیا (بایننس، کوین بیس، کراکن) ، وصرافی‌های معتبر ایرانی مانند صرافی تبدیل، صرافی نوبیتکس و رمزینکس صرافی‌های متمرکز هستند، در این میان استفاده از صرافی‌های غیر متمرکز برای برخی از کاربران به دلیل عدم نیاز به احراز هویت و در اختیارگذاشتن اطلاعات شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است، در ادامه با یکی از جدید‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز «صرافی پانگولین (Pangoline)» ، آشنا می شویم، و توکن بومی، امکانات و امتیازات این صرافی را مرور خواهیم کرد.

 

صرافی پانگولین چیست؟

پانگولین (Pangolin) ، یک صرافی غیر متمرکز است، که ابتدا توسط آزمایشگاه تخصصی آوالنچ (AvaLabs) ، با هدف  تبدیل به مرکز برنامه‌های دیفای و معاملات غیرمتمرکز شبکه آوالانچ تاسیس شد. پانگولین در فوریه ۲۰۲۱، با یک چشم انداز جامعه محور راه اندازی شد، و سپس در ماه می ۲۰۲۱ به یک تیم مستقل تخصصی تفویض شد. پس از واگذاری پانگولین با بیش از ۳۰ مشارکت، و ۵۰۰۰ کاربر روزانه به ارزش کل قفل شده (TVL)۳۰۰ میلیون دلاری رسید.

پانگولین از دارایی های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند، و مشابه صرافی یونی سواپ (Uniswap) از مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند. راه اندازی پانگولین بر بستر آوالنچ و پشتیبانی آوالانچ از ماشین مجازی اتریوم (EVM) برای کاربران اتریوم قابلیت معاملات ارزان و سریع را فراهم می‌کند.

 

توکن پانگولین (PNG) چیست؟

توکن پانگولین (PNG) توکن بومی و حاکمیتی پلتفرم صرافی پانگولین است. از این توکن هم برای پاداش استیکینگ و هم برای تخفیف هزینه‌های پرداخت در پانگولین استفاده می‌شود، تمام توکن‌های PNG با سازکاری به نام «راهکار منصفانه» در جامعه توزیع می‌شوند. و هیچ امتیاز و برتری اولیه برای تیم وجود نخواهد داشت. پانگولین همچنین کارمزدهای معاملاتی (0.30٪) را به تامین کنندگان نقدینگی اختصاص می دهد.

لازم بذکر است، در ابتدا توزیع توکن به طور کامل از طریق استخر‌های نقدینگی صورت می‌گرفت. استخراج نقدینگی تا زمانی که استخرها تغییر نکنند یا طرح دیگری از جامعه به عنوان پیشنهاد رسمی حاکمیت پذیرفته نشود، فعال باقی خواهد ماند. پیشنهادها می‌توانند استخرهای ماینینگ نقدینگی را اضافه یا کم کنند، یا می توانند PNG ها را مستقیماً به کاربران یا قراردادهای هوشمند مانند خزانه جامعه اختصاص دهند.

 

چرا از صرافی پنگولین استفاده کنیم؟

رایج‌ترین مشکلی که در حال حاضر در پلتفرم اتریوم وجود دارد، هزینه های بالای گس و همچنین سرعت پایین تراکنش‌های بلاکچین اتریوم است.

پانگولین یک بازار ساز خودکار تازه تاسیس در آوالنچ است، که هدف آن کمک به کاربران برای صرفه جویی درهزینه ها از طریق کارمزد تراکنش ارزان و همچنین سرعت بالای پردازش است، بنابراین پانگولین می‌تواند تراکنش‌های موفق را افزایش دهد. اگرچه پانگولین بر روی پلتفرم آوالنچ ساخته شده است، ولی به دلیل سازگاری با ماشین مجازی اتریوم این صرافی همچنان با دارایی ها و ابزارهای موجود در اتریوم نیز سازگار است.

 

ویژگی ها و مزایای صرافی پانگولین

معاملات ارزان و سریع

کاربران پانگولین می‌توانند دارایی‌ها را با زمان تراکنش‌هایی که از کمتر از یک ثانیه و با هزینه هایی اندازه چند سنت انجام دهند، یعنی با همان سرعت معاملات در صرافی‌های متمرکز انجام دهند.

 

جامعه محور بودن پانگولین

پانگولین دارای سازمان خودمختار مستقل بوده و توکن بومی آن یک توکن حاکمیتی جامعه محور است. بنابراین اعضای جامعه با فرایند دموکراسی درباره پروژه تصمیم می‌گيرند، و باعث توسعه و بهبود اکوسیستم پانگولین می‌شوند.

آمار

راهکار منصفانه

پانگولین دارای یک مدل توزیع توکن ۱۰۰٪ متمرکز بر جامعه است. این بدان معنی است که همه توکن ها بدون تخصیص به افراد داخلی، سرمایه گذاران، مشاوران یا تیم ها، مستقیماً در جامعه توزیع می‌شوند، و ذینفعان اصلی در توزیع ۵۳۷ میلیونی توکن هیچ نقشی ندارند، بدین ترتیب ۹۵ درصد توکن ها  یا ۵۱۲ میلیون توکن  به خزانه جامعه اختصاص یافته و برای تأمین مالی استخراج نقدینگی استفاده می‌شود. همچنین، ۵٪ باقیمانده یا 26 میلیون توکن نیز متعلق به ایردراپ جامعه است.

 

جابجایی کارمزد

جامعه پانگولین توانایی فعال کردن سوئیچ هزینه (جابجایی کارمزد) پانگولین را دارد. به عبارت دیگرکاربران می‌توانند از جابجایی کارمزد استفاده کنند تا ۰.۵٪ از تمام هزینه‌های مبادله را به یک آدرس تعیین‌شده ارسال کنند. کارمزد سوآپ ۰.۳ درصد ثابت خواهد ماند، اما ارائه دهندگان نقدینگی تنها حدود ۰.۲۵ درصد از این کارمزدها را دریافت خواهند کرد. در نتیجه، جامعه می‌تواند بودجه اضافی برای حمایت از هر گونه طرح مهم اجتماعی را  به تامین نماید.

 

نقشه راه و به روز رسانی پانگولین

تیم پانگولین، نقشه راه جدید و متفاوتی را با تمرکز بر ویژگی‌های جدید، جهت گسترش اکوسیستم برنامه ریزی کرده است، که باعث بهبود اساسی در پانگولین خواهد شد، بر این اساس حوزه های متعددی به عنوان کلید موفقیت و رشد بلندمدت پروژه پانگولین شناسایی شده و برنامه مدونی برای اجرای درست و دستیابی موفقیت آمیز به این اهداف طراحی شده است.

صرافی پانگولین

مشارکت های سازنده پانگولین

شبکه خودکفا (Autonomy Network):  مشارکت با شبکه خودکفا، یک جعبه ابزار اتوماسیون برای برنامه‌های DeFi است، که به کاربران اجازه می‌دهد تا سفارش‌های محدود را تنظیم کنند،  هدف از این مشارکت افزودن مستقیم  ویژگی‌های خودمختاری به اکوسیستم پانگولین است، و به کاربران DEX اجازه می دهد تا به طور یکپارچه از ابزارهای پیشرفته DeFi استفاده کنند.

مشارکت یا بیمه اینشر ایس(InsurAce.io):  مشارکت با پروتکل بیمه غیرمتمرکز چند زنجیره ای پیشرو اینشر ایس، که با هدف تقویت امنیت و ارئه خدمات بیمه ای قابل اعتماد و قوی برای جامعه  DeFi ساخته شده است. پوشش پروتکل‌های آوالنچ مانند پانگولین و بنکیو (BENQI) زمانی ارائه می‌شود که InsurAce.io  نقدینگی کافی در آوالنچ داشته باشد.

رابیک (Rubic): رابیک تجمیع کننده غیرمتمرکز زنجیره‌ای متقابل است، با مشارکت پانگولین و رابیک زمینه مبادله فوری توکن در چندین دیفای و بلاکچین فراهم می شود، به عبارت دیگر کاربران می‌توانند از ادغام رابیک با پانگولین برای مبادله بیش از 150 توکن در زنجیره متقابل و تکمیل مبادلات با بیش از 100 جفت ارز معاملاتی جدید بهره ببرند.

بهره گیری از نقدینگی صرافی غیرمتمرکز هریکن : هریکن سواپ (HurricaneSwap) یک زنجیره نقدینگی اختصاصی DEX (صرافی غیرمتمرکز) است، که در آوالنچ ساخته شده است. پانگولین از نقدینگی توکن هریکن (HCT) ازطریق پل زنجیره ای متقابل جفت معاملاتی (AVAX-HCT) استفاده می‌کند.

 

سخن پایانی

پانگولین یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر جامعه برای پشتیبانی دارایی‌های آولنچ و اتریوم است، ویژگی‌های بارز پانگولین، انجام تراکنش های سریع وارزان، راهکار منصفانه توزیع توکن، و مدیریت دموکراتیک و جامعه محور است، علی‌رغم امکانات گسترده صرافی‌های متمرکز خارجی و داخلی از قبیل سرعت، امنیت ،تنوع کافی پروژه‌های موجود در صرافی‌ها، برای مثال حتی برای کاربران ایرانی نیز، براحتی صرافی برای خرید و فروش ارزهای متاورسی یا یا توکن های غیر قابل معاوضه و پلتفرم های ارائه دهنده قرارداد هوشمند هوشمند وجود دارد، همچنان تقاضا برای استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز به دلیل عدم نیاز به احراز هویت وجود دارد ولی با این حال این، صرافی‌های DEX دارای معایب گسترده‌ای از قبیل: نبود قابلیت بازیابی، امنیت پایین، نیاز به نقدینگی بالا، رابط کاربری ضعیف و ازدحام معاملات می باشند.

 

What is Pangolin Exchange? All about PNG if invest in 2022

https://avaxholic.com/what-is-pangolin-exchange-png/

Pangolin Review: The Most Trusted DEX on Avalanche

https://coinquora.com/pangolin-review-the-most-trusted-dex-on-avalanche/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *