نحوه نمایش تاریخ شمسی در وردپرس

نایش تاریخ شمسی در وردپرس

یکی از دغدغه هایی که همواره طراحان وب سایت های های وردپرسی و مدیران وب سایت های فارسی زبان با آن مواجه هستند نمایش تاریخ شمسی در وردپرس است. مطمئنا هر شخصی که تازه کار کردن با سیستم مدیریت محتوای وردپرس را یاد می گیرد و وب سایت خودش را راه اندازی می کند متوجه این موضوع که وردپرس به صورت پیش فرض نمی تواند تاریخ شمسی را پشتیبانی کند خواهد شد و این موضوع به این معنا است که شما قادر به وارد کردن تاریخ شمسی برای نوشته ها و مطالب خود نمی باشید و نمی توانید به راحتی مطالب به روز شده وب سایت خود را مشاهده نمایید.

نمایش تاریخ شمسی در وردپرس

همان طور که می دانید تاریخ شمسی به عنوان تاریخ رسمی در کشور ایران محسوب می شود و استفاده از آن در وب سایت های اینترنتی که با زبان فارسی فعالیت می کنند یک امر کاملا ضروری است. اما از آن جایی که وردپرس به صورت پیش فرض و عادی با زبان میلادی کار می کند می توان گفت که وردپرس دارای تاریخ شمسی نمی باشد.

عدم نمایش تاریخ شمسی در وردپرس یکی از مسائل آزار دهنده ای است که پس از ارائه نسخه پنجم وردپرس کاربران شاهد آن بودند، این موضوع در وب سایت ها و وبلاگ هایی که کار آنها بر اساس تاریخ پیش می رود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نمایش تاریخ شمسی در وردپرس

همچنین عدم نمایش تاریخ شمسی در وردپرس مخصوصا در وب سایت های فارسی زبان از سوی مخاطبان جنبه غیر حرفه ای بودن آن وب سایت را دارد و چندان جالب نیست به همین دلیل به همه کاربرانی که از وردپرس استفاده می کنند توصیه می شود که تاریخ های میلادی را به تاریخ شمسی تغییر دهند.

امروزه بسیاری از طراحان قالب های وردپرسی که قالب ها را بر اساس زبان فارسی طراحی می کنند، به صورت اختصاصی با کد نویسی تقویم شمسی را به قالب اضافه می کنند اما ممکن است که همه قالب ها دارای این ویژگی نباشند.

برای نمایش تاریخ شمسی در وردپرس روش های گوناگونی وجود دارد که کاربرانی که از وردپرس استفاده می کنند می توانند از آنها در طراحی وب سایت های وردپرسی خود استفاده کنند.

معرفی افزونه های نمایش تاریخ شمسی در وردپرس

یکی از ساده ترین روش هایی که کاربران می توانند برای نمایش تاریخ شمسی درون وب سایت وردپرسی خود استفاده کنند استفاده از افزونه هایی است که به صورت رسمی در مخزن وردپرس به ثبت رسیده اند و می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن کمک بسیاری به کاربران بکنند و مشکل عدم نمایش تاریخ شمسی در وردپرس را برطرف کنند.

معرفی افزونه های نمایش تاریخ شمسی در وردپرس

همه کاربرانی که برای اولین بار یک وب سایت اینترنتی به کمک وردپرس ایجاد می کنند در قسمت مدیریت افزونه ها برای آنها یک سری از افزونه ها به صورت تبلیغ نمایش داده می شود که در بین این افزونه ها می توانید افزونه های تبدیل نمایش تاریخ میلادی به نمایش تاریخ شمسی در وردپرس را هم مشاهده کنید.

افزونه جلالی(wp jalali) یکی از افزونه هایی است که می تواند امکان فارسی سازی و تبدیل تاریخ میلادی به شمسی را برای کاربران فراهم کند. در واقع افزونه جلالی یکی از بهترین افزونه های وردپرس برای نمایش تاریخ شمسی به شمار می رود و کاربران با استفاده از آن می توانند از تقویم تاریخ شمسی در همه قسمت های وب سایتشان استفاده نمایند.

همچنین افزونه پارسی دیت(wp parsidate)  یکی دیگر از افزونه هایی است که می تواند مانند افزونه جلالی تاریخ های میلادی را در وب سایت وردپرسی شما به تاریخ های شمسی تبدیل کند.

در واقع شما می توانید با توجه به امکانات و قابلیت هایی که این دو افزونه می توانند در اختیار شما بگذارند یکی از آنها را برای نمایش تاریخ شمسی در وردپرس انتخاب نمایید و اقدام به نصب آن کنید.

آموزش نصب و راه اندازی افزونه جلالی (wp jalali)

اگر شما نسخه وردپرس فارسی را بر روی هاست خود نصب کرده باشید و وب سایت اینترنتی خود را با وردپرس راه اندازی کرده باشید، برای تبدیل نمایش تاریخ میلادی به تاریخ شمسی بهترین راه حل برای شما استفاده از افزونه جلالی(wp jalali) است که می توانید از آن استفاده نمایید.

آموزش نصب و راه اندازی افزونه جلالی(wp jalali)

گاهی اوقات ممکن است که کاربران به هر دلیلی افزونه جلالی(wp jalali) را در درون افزونه های پیشنهادی خود مشاهده نکنند بنابراین می توانند نام افزونه را در فیلد جستجو وارد کنند و پس از پیدا کردن آن اقدام به نصب افزونه بکنند.

افزونه جلالی(wp jalali)

افزونه جلالی یکی از افزونه هایی است که به صورت پیش فرض بر روی وردپرس نصب است که برخی از افراد آن را با نام افزونه وردپرسی پارسی هم می شناسند. اما این افزونه با نام wp jalali در مخزن وردپرس به صورت رسمی به ثبت رسیده و با همین عنوان برای کاربران منتشر شده است.

اگر بخواهیم در رابطه با کاری که افزونه جلالی انجام می دهد بگوییم باید گفت که این افزونه می تواند ساختار تاریخ ساعت را از میلادی به شمسی تغییر دهد و تاریخ ها را در وردپرس به صورت فارسی در اختیار کاربران بگذارد.

همچنین افزونه جلالی می تواند تاریخ هایی را که کاربران در قالب وب سایتشان و در سایر بخش های مختلف مانند نمایش نوشته ها و بخش آرشیو نمایش می دهند را تغییر دهد و آنها را از تاریخ میلادی تبدیل به نمایش تاریخ شمسی در وردپرس بکند.

برای نصب و فعال سازی این افزونه باید ابتدا وارد پنل مدیریتی خود در وردپرس شوید و سپس به مسیرپیشخوان وردپرس -> افزونه ها -> گزینه افزودنمراجعه نمایید و سپس در صفحه باز شده  عبارت wp-jalali یا وردپرس فارسی را در فیلد جستجو وارد نمایید و سپس اقدام به نصب افزونه ای که هم مانند تصویر زیر می باشد کنید.

افزونه جلالی(wp jalali)

پس از نصب و فعال سازی افزونه جلالی یک گزینه جدید با نام وردپرس فارسی به منوی پیشخوان شما مانند تصویر زیر اضافه خواهد شد که برای تنظیمات افزونه جلالی باید به آن بخش مراجعه کنید.

تنظیمات افزونه جلالی(wp jalali)

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید پس از مراجعه به گزینه وردپرس فارسی، گزینه های بسیار زیادی در اختیار شما قرار دارد که با استفاده از آنها می توانید تنظیمات مورد نیاز برای نمایش تاریخ شمسی در وردپرس را انجام دهید.

بخش تنظیمات دیداری افزونه جلالی

کاربران می توانند با فعال سازی گزینه تنظیمات دیداری اجازه اعمال تغییرات به همه بخش های وب سایت خود را مانند ایجاد تغییرات بر روی فونت ها و استایل ها بدهند. همچنین فعال سازی این گزینه باعث می شود که فرم کلی نوشته ها در وردپرس تغییر کند و به زبان فارسی نزدیکتر بشوند.

بخش تنظیمات تاریخ و ساعت در افزونه جلالی

کاربران می توانند با فعال سازی گزینه تنظیمات تاریخ و ساعت تنظیماتی را که مرتبط با تاریخ و ساعت می باشد را انجام بدهند و همچنین این امکان وجود دارد که کاربران بتوانند تاریخ و ساعت را در بخش های مختلف وب سایت وردپرسی خود تغییر دهند.

به عنوان مثال کاربران می توانند با انتخاب گزینه اول که “تاریخ تمامی بخش‌های وردپرس از میلادی به شمسی تبدیل شود” است تمامی تاریخ های میلادی را به تاریخ شمسی تغییر دهند. یا اینکه با انتخاب گزینه ” نمایش نام ماه بصورت کامل، مثال: «اردیبهشت» به جای «ارد» ” این امکان را به وب سایت وردپرسی خود اضافه نمایید که بتواند تمامی ماه های سال را به صورت کامل به کاربران نمایش بدهد.

بخش تنظیمات تبدیل اعداد به فارسی در افزونه جلالی

یکی دیگر از بخش های پر کاربردی که در افزونه جلالی وجود دارد بخش تنظیمات تبدیل اعداد به فارسی است، این بخش به کاربران این امکان را می دهد که اعداد انگلیسی درون وب سایتشان را به اعداد فارسی تبدیل کنند تا محتوا و مطالب درون وب سایت با یکدیگر یکسان باشند.

کاربران می توانند با انتخاب هر یک از گزینه هایی که در این بخش وجود دارد تنظیمات مربوطه را بر روی کل وب سایت وردپرسی خود اعمال کنند.

به عنوان مثال کاربران می توانند گزینه نمایش “متن خلاصه ها” را فعال نمایند تا در بخش خلاصه ها تمامی اعداد انگلیسی به صورت فارسی نمایش داده شوند. همچنین اگر در فهرست وب سایت خود از اعداد استفاده کرده اید می توانید گزینه “فهرست دسته ها” را فعال نمایید تا تمامی اعداد در بخش فهرست هم به صورت فارسی نمایش داده شوند.

در واقع شما در این بخش می توانید با انتخاب هر یک از گزینه های زیر، تبدیل اعداد به فارسی را در آن بخش فعال نمایید. این گزینه ها عبارتند از:

  • متن نوشته ها
  • متن خلاصه ها
  • عنوان نوشته ها
  • تاریخ ها
  • تعداد دیدگاه ها
  • متن دیدگاه ها
  • فهرست دسته ها

با انتخاب هر یک از گزینه های بالا تمامی اعداد انگلیسی که در آن بخش وجود دارند تبدیل به اعداد فارسی می شوند.

بخش تنظیمات قواعد نگارشی در افزونه جلالی

گاهی اوقات ممکن است که کاربران در زمان نگارش متن خود از کاراکتر هایی مانند کاراکتر های انگلیسی و عربی استفاده کرده باشند که می توانند با فعال سازی تنظیمات قواعد نگارشی اجازه دهند که تمامی اشکلات به صورت خودکار در متن ها برطرف شود.

بخش تنظیمات خاص در افزونه جلالی

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نوشته ها و مطالب بسیار زیادی بر روی وب سایت وردپرسی خو دارید می توانید با فعال سازی گزینه تنظیمات خاص اجازه دهید که تغییرات نمایش تاریخ شمسی در وردپرس و فارسی سازی در وب سایت شما پس از اعمال بروز رسانی انجام شود تا به صورت یک باره هاست وب سایت شما درگیر نشود.

پس انتخاب هر یک از گزینه هایی که در بخش بالا برای شما توضیح دادیم در نهایت بر روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک نمایید تا تنظیمات ذخیره و بر روی وب سایت شما اعمال شود.

آموزش نصب و راه اندازی افزونه پارسی دیت(wp parsidate)

یکی دیگر از افزونه هایی که کاربران با استفاده از آن می توانند زبان وب سایت وردپرسی خود را به زبان فارسی تغییر بدهند و تمامی تاریخ های میلادی را تبدیل به تاریخ های شمسی بکنند، افزونه پارسی دیت می باشد.

آموزش نصب و راه اندازی افزونه پارسی دیت(wp parsidate)

افزونه پارسی دیت می تواند امکانات بیشتری را نسبت به افزونه جلالی در اختیار کاربران قرار دهد. این افزونه همانند افزونه جلالی در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و نسبت به آن برتری دارد چون همیشه توسعه تیم های توسعه دهنده در حال بروز رسانی است و با نسخه های جدید وردپرس سازگار است اما آخرین بروز رسانی افزونه جلالی مربوط به یک سال گذشته می باشد.

افزونه پارسی دیت(wp parsidate)

افزونه پارسی دیت افزونه ای است که می تواند تاریخ های میلادی در وردپرس را تبدیل به تاریخ های شمسی بکند، همچنین این افزونه قادر است زبان پیشخوان وردپرس را از انگلیسی به فارسی تغییر بدهد و فونت های مربوط به پنل ادمین را هم عوض کند.

 در واقع گروه وردپرس پارسی برای ساخت این افزونه تمام تلاش خود را کرده است تا بتواند تمامی مشکلاتی را که در افزونه جلالی وجود دارد را هم برطرف کند که خوشبختانه این اتفاق افتاده است و هسته افزونه پارسی دیت نسبت به افزونه جلالی بهینه تر می باشد و همین موضوع سبب شده است که سریعتر عمل کند.

با نمایش تاریخ شمسی در وردپرس توسط افزونه فارسی دیت، کاربران دیگر نیازی به استفاده از وردپرس فارسی ندارند چون با نصب این افزونه فایل های فارسی از طریق افزونه به وردپرس منتقل می شوند. اهمیت این موضوع زمانی مشخص است که شما بلافاصله می توانید با ارائه نسخه های جدید افزونه و بدون اتلاف وقت نسخه جدید آن را نصب کنید و دیگر منتظر ارائه نسخه جدید فارسی ساز برای وردپرس خود نباشید.

برای نصب و فعال سازی این افزونه ابتدا باید وارد پنل مدیریتی خود در وردپرس بشوید و سپس به مسیرپیشخوان وردپرس -> افزونه ها -> گزینه افزودن مراجعه نمایید و در صفحه باز شده در فیلد جستجو عبارت wp-parsidate را وارد نمایید و در ادامه افزونه ای که هم مانند تصویر زیر می باشد را بر روی وردپرس خود نصب کنید.

برای نصب و فعال سازی این افزونه ابتدا باید وارد پنل مدیریتی خود در وردپرس بشوید و سپس به مسیر” پیشخوان وردپرس -> افزونه ها -> گزینه افزودن” مراجعه نمایید و در صفحه باز شده در فیلد جستجو عبارت wp-parsidate را وارد نمایید و در ادامه افزونه ای که هم مانند تصویر زیر می باشد را بر روی وردپرس خود نصب کنید.

افزونه پارسی دیت(wp parsidate)

پس از نصب و فعال سازی این افزونه یک گزینه جدید به نام “تنظیمات پارسی” به منوی پیشخوان وردپرس شما هم مانند تصویر زیر اضافه خواهد شد که از طریق آن می توانید تنظیمات مربوط به افزونه را برای نمایش تاریخ شمسی در وردپرس انجام دهید.

تنظیمات افزونه پارسی دیت(wp parsidate)

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید افزونه پارسی دیت دارای سه بخش برای اعمال تنظیمات می باشد که می توانید با مراجعه به هر بخش تنظیمات مربوطه را انجام دهید.

تنظیمات بخش هسته در افزونه پارسی دیت برای نمایش تاریخ شمسی در وردپرس عبارتند از:

بخش تنظیمات مدیریت

با فعال سازی این گزینه توسط کاربر زبان تمامی افزونه ها و قالب های نصب شده بر روی وب سایت وردپرسی به فارسی تغییر می کند.

بخش تنظیمات تغییر زبان سایت

این گزینه برای کاربرانی مناسب است که قالب وردپرس آنها از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند که کاربران می توانند با فعال سازی این گزینه تنظیمات راست چین – چپ چین را در وب سایت خود اصلاح نمایند.

بخش تنظیمات تاریخ خورشیدی

کاربران با فعال سازی این قسمت می توانند تمامی تاریخ های میلادی داخل وب سایت خود را به تاریخ شمسی و زبان فارسی تبدیل کنند.

 

بخش تنظیمات غیر فعال کردن ویرایشگر بلوک ابزارک

کاربران می توانند با فعال سازی این گزینه ویرایشگر بلوک ابزارک را در بخش ابزارک های وب سایت وردپرسی خود غیر فعال نمایند.

بخش تنظیمات انتقال این برگه به زیر منو

فعال سازی این منو می تواند سبب خلوت تر شدن صفحه های مدیریت شود و قسمت تنظیمات پارسی را به به زیر منوی تنظیمات انتقال بدهد.

بخش تنظیمات اشکال زدایی

کاربران با فعال سازی گزینه اشکال زدایی در افزونه فارسی دیت می توانند باعث عدم بارگذاری نسخه های فشرده نشده پرونده های CSS  و JS در افزونه پارسی دیت شوید.

تنظیمات زیر در افزونه پارسی مربوط به بخش تبدیل هستند، که این تنظیمات عبارتند از :

تنظیمات هسته افزونه پارسی دیت(wp parsidate)

در واقع این بخش تنظیماتی را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند عملیات فارسی سازی را در وب سایت خود در بهترین شکل ممکن انجام دهند.

بخش تنظیمات رقم های پارسی

همان طور که در افزونه جلالی مشاهده کردید شما از طریقفعال سازی این گزینه می توانید تمامی اعدادی که در بخش های مختلف وب سایت وردپرسی شما قرار دارد را تبدیل به اعداد فارسی بکنید. برای فعال سازی هر بخش می توانید گزینه مقابل آن را فعال کنید.

بخش تنظیمات تصحیح حروف عربی

برخی از حروف ها و کاراکتر های زبان عربی با زبان فارسی متفاوت هستند که می توانید با فعال سازی این گزینه آنها را به صورت خودکار در وب سایت خود اصلاح نمایید.

بخش تنظیمات تبدیل تاریخ در پیوند های یکتا

اگر از اعداد در پیوند های یکتای وب سایت خود استفاده کرده اید با فعال سازی این گزینه می توانید تاریخ های میلادی و اعداد را که در پیوند های یکتا قرار دارند را به فارسی تبدیل کنید.

سومین بخش تنظیمات افزونه پارسی دیت مربوط به بخش هماهنگی با افزونه ها می باشد که نسبت به دو بخش قبلی دارای کاربرد کمتری است.

در نسخه های قدیمی افزونه پارسی دیت بخش هماهنگی با افزونه ها کاملا متفاوت بوده و دارای دو گزینه زیر می باشد که این گزینه ها برای کاربرانی که از نسخه قدیمی این افزونه هنوز در حال استفاده می باشند مناسب و کاربردی می باشد.

گزینه تصحیح قیمت ها

کاربران با فعال سازی این گزینه در نسخه های قدیمی افزونه فارسی دیت می توانستند همه اعدادی را که در بخش قیمت محصولات در افزونه ووکامرس به صورت خودکار اضافه شده را ویرایش نمایید و آنها را به زبان فارسی تغییر بدهید.

گزینه جایگزینی RIAL با ریال

همان طور که از نام این بخش مشخص است کاربران می توانند با فعال سازی این گزینه واحد RIAL را در افزونه ووکامرس به زبان فارسی و عبارت “ریال” تبدیل کنند.

پس انتخاب هر یک از گزینه هایی که در بخش بالا برای شما آنها را توضیح دادیم، در نهایت بر روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک نمایید تا تنظیمات ذخیره و بر روی وب سایت شما اعمال شود.

لازم به ذکر است که گاهی اوقات ممکن است کاربران نتوانند به پنل مدیریتی خود برای غیر فعال سازی یک افزونه مراجعه کنند که در این گونه مواقع کاربر می تواند از طریق راه های دیگری که در پیش دارد برای غیر فعال سازی افزونه اقدام کند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با غیر فعال سازی افزونه های وردپرس می توانید به مقاله غیر فعال کردن افزونه در صفحه خاص مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

برخی از کاربرانی که صاحب وب سایت های وردپرسی هستند، از ابتدا وب سایت آنها دارای زبان فارسی نباشد و همه تاریخ ها را به صورت میلادی نمایش دهد بنابراین کاربران برای رفع این مشکل می توانند از افزونه های وردپرس استفاده کنند و تاریخ های میلادی را به شمسی تبدیل کنند.

اگر به هر دلیلی مایل به نصب افزونه هایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم نبودید می توانید از افزونه ووکامرس استفاده کنید. در واقع می توانید افزونه ووکامرس را از طریق مخزن وردپرس خود نصب کنید و سپس به بخش تنظیمات ابزار ها در آن مراجعه کنید و در آنجا تنظیمات مربوط به نمایش تاریخ شمسی در وردپرس را انجام بدهید.

تلگرام
فیسبوک
لینکدین
واتساپ
ایمیل
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (4 رای)

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟

با دادن امتیاز به مطالب مارا در خدمت رسانی بیشتر یاری کنید و اگر از این مطلب راضی بودید با امتیاز بالا به نویسندگان سایت قوت قلب بدهید و اگر رضایت نداشتید حتما در نظرات همین مطلب اعلام کنید و به ما در این مسیر کمک کنید.

ما را در تلگرام دنبال کنید

ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.