میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

انجمن ساز bbPress بی بی پرس چیست ؟

بی بی پرس چیست

جواب خلاصه به سوال درباره اینکه bbPress بی بی پرس چیست : بی بی پرس یک افزونه وردپرسی است که با استفاده از آن می توان در سایت خود یک انجمن ایجاد کرد.

بی بی پرس همین است که گفتیم، یک انجمن ساز وردپرسی. ولی برای درک این که این ابزار دقیقا چیست و چه می کند باید بدانیم انجمن چیست و بعد انجمن ساز به چه معناست. بعد از همه این حرف ها هم باید به این موضوع بپردازیم که اصلا انجمن چه فایده ای دارد و چرا داشتن انجمن در سایت می تواند به کسب و کار ما کمک کند و چرا گاهی باید سایت ما انجمن داشته باشد.

در این مقاله هم به طور کامل توضیح می دهیم که bbpress بی بی پرس چیست و هم این افزونه را با دیگر افزونه های انجمن ساز وردپرس مقایسه می کنیم و هم به این موضوع مهم می پردازیم که فایده داشتن انجمن چیست. اگر سوال مشخصی دارید که می خواهید فورا جوابش را بگیرید، می توانید از بخش فهرست مطالب این مقاله به بخشی که دوست دارید بروید و جواب سوال خود را بگیرید.

اگر بعد از مطالعه مقاله، همچنان سوالی داشتید، در بخش نظرات بنویسید تا در نزدیک ترین زمان ممکن به شما جواب دهیم.

 

انجمن ساز چیست ؟

آیا انجمن ساز یک نرم افزار مجزای از سیستم مدیریت محتوای وردپرس است یا روی وردپرس سوار می شود؟ آیا می توان بیرون از وردپرس هم انجمن ایجاد کرد؟

سوال هایی از این دست درباره انجمن ساز ها پیش می آید که جواب ساده و خلاصه به آن ها این است که انجمن ساز هم می تواند برنامه ای کد نویسی شده و مجزا از وردپرس باشد (همانطور که انجمن های مطرح قدیمی اینطور بودند) و هم می تواند افزونه ای باشد که فقط روی سایت های وردپرسی نصب می شود. پس هر دو حالت ممکن است.

اما اجازه دهید قبل از اینکه درباره انجمن سازها صحبت کنیم بگوییم اصلا انجمن چیست؟ البته احتمالا می دانید انجمن چیست و انجمن ساز دقیقا قرار است چه کار کند اما شاید برخی کاربران از دوران رونق انجمن ها بی خبر باشند و بدشان نیاید چند خطی درباره اینکه انجمن اینترنتی چیست بخوانند.

انجمن ساز چیست

 

انجمن اینترنتی چیست

با شبکه های اجتماعی میانه دارید؟ چقدر تعامل با دیگران در شبکه های اجتماعی برایتان جذاب است؟ دوران قبل از تلگرام و اینستاگرام را به خاطر دارید؟ در آن دوران یکی از جاهایی که امکان ارتباط کاربران اینترنت و گفتگو و بحث روی موضوعات خاص یا طرح سوال و حل مشکل را فراهم می کرد، انجمن های اینترنتی بود.

در آن عصر خبری از شبکه های اجتماعی فراگیر این چنینی نبود، البته فیس بوک با قدرت در عرصه حضور داشت! اما استفاده از آن، چندان فراگیر و همگانی نبود. در آن سالها انجمن های اینترنتی محل اجتماع و گپ و گفت بسیاری از کاربران اینترنت بود و اهمیتی جدی در فضای اینترنت داشت.

اگر قبل از دوران حکمرانی اینستاگرام و تلگرام، در اینترنت نبوده اید، احتمالا عضو انجمن های اینترنتی هم نبوده اید. برای اینکه بدانید انجمن چیست می توانید این کلمه را در Google جستجو کنید و به چند مورد از این انجمن ها که معمولا برای حل مشکلات کاربران و فعالیت در حوزه ای خاص ایجاد شده است، سری بزنید.

Forum (فروم) را در فارسی به انجمن، تالار گفتگو، تالار گفتمان و… ترجمه کرده اند پس می توانید هر کدام را جستجو کنید و چند انجمن پیدا کنید.

انجمن اینترنتی چیست

 

انجمن ساز اینترنتی چیست

حالا که فهمیدیم انجمن چیست باید بتوانیم حدس بزنیم انجمن ساز چیست. انجمن ساز ابزاری است که با کمک آن می توان یکی از این انجمن ها که درباره اش صحبت کردیم، ایجاد کنیم.

چون موضوع بحث ما سایت های وردپرسی است به دیگر روش های ساخت انجمن در خارج از سیستم مدیریت محتوای وردپرس نمی پردازیم و فقط به انجمن سازهایی می پردازیم که در سیستم مدیریت محتوای وردپرس به کار می آیند.

این ابزارها به شکل افزونه روی سایت وردپرسی نصب می شوند و با کمک آن ها می توان در سایت خود، در کنار دیگر امکاناتی که ارائه می دهیم یک انجمن هم ایجاد کنیم.

پس با انجمن ساز تمام سایت ما تبدیل به یک انجمن یا فروم نمی شود. فقط این امکان به سایت ما هم اضافه می شود. اگر برایتان سوال پیش آمده که فایده افزودن انجمن به سایت چیست، در بخش « انجمن به چه دردی می خورد؟ » همین مقاله به این مسئله می پردازیم.

انجمن ساز اینترنتی چیست

 

انجمن ساز بی بی پرس

بی بی پرس (bbPress) یکی از این ابزارها است که در بخش قبل گفتیم به کمک آن می توانیم یک انجمن در سایت خود ایجاد کنیم. برای همین در جواب به این سوال که بی بی پرس چیست ؟ گفتیم یک انجمن ساز است.

بی بی پرس یک افزونه وردپرسی رایگان و منبع باز Open-source است که هر کاربری بدون نیاز به هیچگونه  دانش نرم افزاری یا برنامه نویسی، می تواند با کمک آن، در سایت خود انجمنی تاسیس کند. و اکنون با 200.000 نصب فعال، محبوب ترین افزونه انجمن ساز وردپرس است.

سازندگان بی بی پرس در وبسایت رسمی این افزونه اعلام کرده اند که علت اصلی ایجاد این افزونه، فراهم کردن امکان ایجاد انجمن در سایت های وردپرسی است که «ساده» ، «پرسرعت» و «بدون امکانات غیرضروری» باشد.

فلسفه ای که آن ها برای ایجاد این افزونه داشته اند این بوده است:

 • تولید برنامه های منبع باز همیشه و همه جا
 • کمتر کد بزن، برتر باش
 • کد شعر است و کدزنی شاعری
 • سادگی خودش یکی از امکانات است
 • سرعت و امنیت برترین موضوع موثر بر تجربه کاربری است

 

در ادامه، درباره تاریخ معرفی انجمن ساز بی بی پرس صحبت می کنیم و می گوییم که نفاط قوت بی بی پرس چیست ، چرا در یک دوره اینقدر محبوب شد و اکنون نقاظ ضعف بی بی پرس چیست و چرا کاربران وردپرس چندان رغبتی به آن ندارند؟

انجمن ساز بی بی پرس

 

تولد بی بی پرس

این انجمن ساز حالا دیگر سن زیادی دارد! بی بی پرس در سال 2004 توسط Matt Mullenweg (یکی از موسسان وردپرس) طراحی، کدنویسی و معرفی شد. شرکت اتوماتیک (Automatic) نقش بسیاری در ارائه اولیه این نرم افزار و فعالیت های بعدی آن داشت و هنوز هم اینچنین است.

با توجه به دیگر انجمن سازهای آن زمان، هدف طراحان و سازندگان این افزونه آن بود که امکانی فراهم کنند که سایت های وردپرسی بتوانند به راحتی انجمن اینترنتی داشته باشند و از طرف دیگر، این انجمن ها ساده، امن و سریع باشند.

تاکید آن ها این بود که وقتی امکاناتی ضروری نیست بهتر است در انجمن نباشد تا به چالاکی آن لطمه نزند. اگر هم کسی امکانات بیشتری خواست، از طریق Add-Ons آن را اضافه می کند.

 

نقاط قوت بی بی پرس چیست ؟

اهدافی که سازندگان بی بی پرس bbPress داشتند و در بخش های قبلی درباره اش صحبت کردیم، محقق شد و اتفاقا به نقاط قوت این انجمن ساز وردپرسی تبدیل شد. نقاط قوت انجمن ساز بی بی پرس:

 • کار با آن ساده است؛
 • کاملا رایگان است؛
 • سریع و روان است و سایت را کند نمی کند؛
 • نصب آن دانش برنامه نویسی نیاز ندارد؛
 • امکان افزودن Add-Ons به آن وجود دارد؛
 • و…

نقاط قوت بی بی پرس چیست

 

نقاط ضعف

با توجه به هدفی که برای این افزونه از ابتدا تعریف شده است نتوان گفت این مسائل نقطه ضعف محسوب می شوند اما این که با این افزونه نمی توان انجمن های پیشرفته با امکانات فراوان درست کرد، شاید از نظر برخی یک نقطه ضعف محسوب شود. یا اینکه این انجمن ساز مبتنی بر وردپرس است و نه اینکه خودش یک سیستم قدرتمند مستقل باشد شاید برخی را نسبت به آن مشکوک کند.

ولی همیشه باید در نظر داشت که هدف ما از ساخت یک انجمن چیست تا بتوانیم انجمن ساز مد نظرمان را پیدا کنیم. به نظر من همین که شما می توانید با یک افزونه در کنار کسب و کار خود در وبسایتتان یک انجمن ساده و سبک نصب کنید و از مزایای آن که در بخش « انجمن به چه دردی می خورد؟ » همین مقاله صبحت کردیم، استفاده کنید، برای آن کافی است.

 

آموزش نصب و استفاده از بی بی پرسپ

در این مقاله درباره اینکه بی بی پرس چیست توضیح دادیم ولی اگر می خواهید ببینید چطور باید بی بی پرس را نصب کرد و از آن استفاده کرد مقاله « ساخت انجمن در وردپرس » را بخوانید.

 

معرفی انجمن سازهای وردپرس

اگرچه این مقاله درباره این است که افزونه بی بی پرس چیست اما افزونه های انجمن ساز وردپرس محدود به این یک افزونه نیستند. برخی دیگر از افزونه های وردپرسی ساخت انجمن این ها هستند:

 

بادی پرس (Buddypress)

این افزونه هم در کنار بی بی پرس همیشه محبوب و پرطرفدار بوده است. بادی پرس (Buddyperss) با بیش از 200.000 نصب فعال محبوبیت بالایی دارد. جالب است که این افزونه هم مربوط به شرکت اتوماتیک یعنی همان شرکت مالک وردپرس و بی بی پرس است.

این افزونه می تواند فراتر از یک انجمن ساز باشد. با کمک این افزونه می توانید یک شبکه اجتماعی اختصاصی در سایت خود ایجاد کنید! البته نه به آن وسعتی که تصور می کنید اما این افزونه می تواند به کاربران امکان دهد، پروفایل خود را بسازند و با دیگر کاربران تعامل داشته باشند، در گروه ها عضو شوند، در بحث ها مشارکت کنند و… .

برخی پیشنهاد می کنند استفاده همزمان از دو افزونه بادی پرس و بی بی پرس می تواند ترکیب خوبی برای راه اندازی یک انجمن قدرتمند و پر امکانات باشد. به نظر می رسد بسته به هدفی که از راه اندازی انجمن در سایت خود دارید، انجام این کار هم برایتان مفید باشد.

 

بادی پرس (Buddypress)

 

Asgaros Forum

یکی دیگر از افزونه های انجمن ساز وردپرس با 20 هزار نصب فعال از مخزن وردپرس این افزونه است که امکانات خوبی به شما ارائه می دهد و رایگان هم هست. این افزونه هم نصب آسانی دارد، تم های متنوعی دارد و با سئو هم سازگار است. در آن می توان کاربران را مدیریت کرد، بن کرد یا تایید کرد یا امکانی فراهم کرد تا کاربران مهمان بتوانند پست ارسال کنند.

 

Asgaros Forum چیست

 

wpForo Forum

این افزونه هم با 30 هزار نصب طرفدران بسیاری دارد. با این افزونه انجمن ساز می توانید انجمنی بسازید که با تلفن همراه هم سازگار است. بخش مدیریت آن نسبتا ساده است و کاربران می توانند پروفایل ویژه خود را بسازند. این افزونه هم قابلیت این را دارد که Add-ons های اختصاصی خودش را داشته باشد.

 

wpForo Forum

 

انجمن به چه دردی می خورد؟

بعد از این همه صحبت در مورد انواع انجمن سازها و انجمن ساز بی بی پرس وردپرس ممکن است کسی بپرسد اصلا انجمن به چه دردی می خورد؟ در گذشته انجمن ها یکی از جذاب ترین جاهایی بود که کاربران را پشت رایانه می نشاند و این امکان را برای آن ها فراهم می کرد تا درباره موضوعات مختلف با هم بحث و گفتگو کنند. برخی انجمن ها هم کاملا تخصصی بودند. از تعمیر خودرو گرفته تا روش پخت شیرینی خانگی!

اما حالا که لازم نیست پشت سیستم بنشینیم و همینطور لازم نیست در چندین انجمن مختلف عضو باشیم و کافی است دراز بکشیم، تلفن همراه خود را روشن کنیم و یکی از اکانت های شبکه های اجتماعی را باز کنیم و به انبوهی از کاربران و صفحات دسترسی داشته باشیم، چرا باید دنبال راه اندازی انجمن باشیم؟ در عصر سلطنت شبکه تلگرام و اینستاگرام، فایده انجمن و انجمن ساز  بی بی پرس چیست ؟

واقعیت این است که درست است که دیگر امروز خیلی کم پیش می آید که کسی وارد انجمن شود و مدام به یک انجمن سر بزند تا ببیند پست جدیدی داریم یا نه و شروع به فعالیت کند. اما کاربران امروز خیلی بیشتر از قبل و هدفمندتر از قبل با جستجو در گوگل دنبال سوالاتی هستند که احتمالا در انجمن ها پیدایش خواهند کرد.

در ادامه می گویم چرا هنوز هم انجمن ها ابزار مفیدی اند و برای برخی کسب و کار ها داشتن انجمن در سایت ضروری است.

 

افزایش ترافیک ورودی

یکی از ویژگی های ارزشمند انجمن ها این است که کاربران در آن محتوا تولید می کنند. این محتوای تولیدی توسط کاربران توسط گوگل تشخیص داده می شود و در سئو بسیار ارزشمند است. علاوه بر این، وقتی کاربران سوالات و مشکلات خود را در انجمن مطرح می کنند و دیگر کاربران به آن پاسخ می دهند، این سوال و جواب های پرتکرار در گوگل جستجو می شود و کاربران بسیاری وارد سایت ما می کند.

افزایش ترافیک ورودی به سایت با انجمن

 

افزایش کاربران

وجود انجمن در سایت ما می تواند باعث شود مخاطبان بسیاری در سایت حضور پیدا کنند. چرا که در آن جا می توانند با دیگر مخاطبان ارتباط برقرار کنند و جواب سوالات خود را بگیرند. علاوه بر این، اگر کاربران در انجمن عضو شوند، به طور مرتب به سایت سر می زنند و نوعی وفاداری به سایت پیدا کنند.

 

تعامل کاربران با سایت

انجمن باعث می شود کاربران در سایت تعامل داشته باشند و با محتوای آن درگیر شوند و اصطلاحا engage یوزر با سایت را افزایش می دهد. این مسئله نیز در بهبود وضعیت سئو و رتبه سایت بسیار مهم است.

 

افزایش زمان حضور در سایت (Time in site)

در کنار تمام این مزایا، وجود یک انجمن اینترنتی در سایت، می تواند زمان حضور کاربران در سایت را افزایش دهد چرا که با دیدن محتوای جدید و درگیر کننده در سایت می مانند و مطالب را می خوانند. البته علاوه بر وجود انجمن، تولید محتوای مناسب هم برای آن بسیار مهم است. باید طرحی داشته باشیم تا کاربران را تشویق به تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند کند.

 

خلاصه و نتیجه گیری

در این نوشته، به این سوال جواب دادیم که بی بی پرس چیست و چند افزونه انجمن ساز دیگر وردپرسی را معرفی کردیم که با کمک آن ها می توانستید در سایت خود یک انجمن اینترنتی راه بیندازید. علاوه بر این، به این سوال مهم جواب دادیم که اصلا انجمن اینترنتی چیست و چرا برای سایت مفید است.

اگرچه ممکن است فکر کنیم دیگر زمان استفاده از انجمن های اینترنتی تمام شده است اما اینطور نیست. شاید بهتر است بگوییم انجمن ها تغییر کار دادند و هدف استفاده از آن ها عوض شده است. انجمن های اینترنتی دیگر محل وقت گذرانی نیست بلکه محلی است برای طرح سوالات و رفع اشکالات بدون اتلاف وقت. از همین مزیت می توان برای سایت خود بهره گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *