میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

VDI چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

VDI چیست

در این مقاله قصد داریم به پاسخ سوال VDI چیست بپردازیم، در واقع VDI همان Virtual Desktop Infrastructure می باشد که به معنای زیر ساخت رو میزی مجازی است که امروزه بسیاری از افراد آن را با نام دسکتاپ مجازی می شناسند. در واقع VDI به عنوان یک میزبان در محیط های دسکتاپ سرور شناخته می شود و زمانی که دسکتاپ های کاربران در ماشین های مجازی اجرا می شوند در نهایت از طریق کاربر نهایی به شبکه می رسند که این کار نوعی مجازی سازی دسکتاپ محسوب می شود.

 به طور کلی مجازی سازی دسکتاپ یک قابلیت حرفه ای و عالی برای استفاده کردن از منابع سرور و دسکتاپ های تعاملی می باشد که با استفاده از VDI می توانید داده های خود را به صورت هم زمان به اشتراک بگذارید. امروزه برنامه های بسیاری وجود دارند که این قابلیت را فراهم کرده اند و شما می توانید برای داشتن یک VDI از آن استفاده کنید.

در ادامه این مطالب می خواهیم به توضیح مفصل اینکه VDI چیست و نحوه کار آن بپردازیم تا به صورت کامل با VDI چیست آشنا شوید و مزایای استفاده از آن را متوجه شوید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

دسکتاپ مجازی VDI چیست ؟

در این مقاله از وب سایت شهروردپرس قصد داریم به پاسخ سوال VDI چیست بپردازیم، در واقع VDI همان مجازی سازی دسکتاپ می باشد و به میزبانی از یک محیط دسکتاپ در سرور مرکزی VDI گفته می شود. VDI شکل دیگری از دسکتاپ می باشد که به صورت مجازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 در کل سیستم عامل دسکتاپ مجازی در ماشین های مجازی اجرا می شود که شما می توانید از آنها استفاده کنید و از دستگاه هایی مانند کامپیوتر شخصی، لپ تاپ و تبلت می توانید به عنوان یک نقطه دریافت استفاده نمایید.

مجازی سازی دسکتاپ یک قابلیت کلیدی مهم برای استفاده از منابع سرور می باشد که در این مقاله می خواهیم به توضیح آن بپردازیم و مزایای استفاده از VDI را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

بنابراین یکی از قابلیت های مهم و اصلی که سیستم های قدرتمند متصل به شبکه و یا سرور ها می توانند برای شما فراهم کنند دسکتاپ مجازی می باشد، به این صورت که به شکل یک درگاه یا دسکتاپ برای کار کردن با سیستم مورد نظر به شما داده می شوند و شما از طریق این دسکتاپ ها می توانید به تمامی برنامه های نصب شده و منابع آن دسترسی داشته باشید.

مجازی سازی دسکتاپ شبیه به این است که شما صفحه کلید و مانیتور سیستم خود را به سرور اصلی وصل کرده اید و در حال استفاده از منابع آن می باشید و تنها تفاوت این کار این می باشد که اتصال شما از طریق بستر شبکه انجام شده است.

دسکتاپ مجازی می تواند یک دریچه کاملا واقعی از سرور را در اختیار شما قرار بدهد. البته لازم است بدانید که وقتی از اصطلاح سرور استفاده می کنیم به این منظور نیست که شما حتما باید از سرور استفاده کنید، بلکه می توانید هر سیستم قدرتمندی را برای قابلیت دسکتاپ مجازی مجهز نمایید و از آن استفاده کنید.

دسکتاپ مجازی VDI چیست ؟

پس به طور کلی اگر بخواهیم پاسخ سوال VDI چیست را بدهیم، می توانیم بگوییم یک قابلیت می باشد که می تواند به ما کمک کند تا کار مجازی سازی دسکتاپ را انجام دهیم و با کمک آن از نرم افزار ها و منابع یک سیستم قدرتمند که ممکن است در اینترنت فعلی یا شرکت سازمان قرار داشته باشند استفاده کنیم حتی بدون اینکه لازم باشد به آنها مراجعه کنیم.

مجازی سازی دسکتاپ برای شما این قابلیت را فراهم می کند تا از منابعی که توسط مدیر بر روی سیستم تنظیم شده است استفاده کنید و همینطور شما می توانید با استفاده از VDI سیستم خود را با سایر افراد به اشتراک بگذارید و یا اینکه از اطلاعات آنها استفاده نمایید. در واقع می توان یکی از قابلیت های بسیار قوی VDI را اشتراک منابع دانست.

VDI می تواند مزایای زیادی را برای شما فراهم کند که ماهیت کلی VDI اشتراکی بودن این سرویس است که می تواند یک تضمین کننده برای کاهش هزینه خرید و ارتقای منابع، تعمیر و نگهداری از سیستم و خرید نرم افزار ها باشد و شما از طریق آن می توانید یک بهره وری صد درصدی را بر روی سیستم سرور خود داشته باشید. در واقع فراهم کردن امنیت برای داده هایی که در یک سیستم مجتمع شده اند بسیار راحت تر می باشد.

در مجازی سازی دسکتاپ ها یک Hypervisor را به  چند ماشین های مجازی تقسیم می کنند و از دسکتاپ های مجازی میزبانی می نماید که کاربران از این طریق می توانند از دستگاه های خود استفاده کنند و حتی این قابلیت برای کاربران وجود دارد که می توانند در هر مکان و هر دستگاهی از دسکتاپ مجازی خود استفاده کنند و این در حالی می باشد که همه پردازش ها بر روی سرور انجام می شود.

 در نهایت کاربران می توانند به کمک یک واسطه به دسکتاپ مجازی خود متصل شوند که این واسطه، یک نرم افزار می باشد که در بین کاربر و سرور قرار می گیرد و  در نقش یک واسطه عمل می کند.

در بخش مفهوم کلی VDI چیست را متوجه شدید اما لازم است بدانید که VDI به دو دسته تقسیم می شود که هر یک فواید جداگانه ای دارند که در ادامه برای شما آنها را توضیح داده ایم.

 

Persistent

در  Persistent VDI کارران این قابلیت را دارند که در هر زمانی به دسکتاپ مجازی خود دسترسی داشته باشند و در Persistent VDI کاربران می توانند دسکتاپ خود را شخصی سازی نمایند و هر تغییری که می خواهند را در دسکتاپ خود ایجاد کند به طوری که پس از راه اندازی مجدد سیستم آن تغییرات باقی بمانند در واقع Persistent VDI مانند یک سیستم واقعی عمل می کند و اگر کاربر هر تغییری ایجاد کند در جای خود باقی می ماند.

 Non Persistent

Non Persistent VDI کاملا برعکس Persistent VDI می باشد و کاربران نمی توانند آن را شخصی سازی کنند چون دقیقا شبیه به یک سیستم عمومی می باشد که هیچ تغییری را در آن کاربران نمی توانند ثبت کنند و تنها مزایایی که دارد ارزان بودن و سادگی کار با آن می باشد.

در بخش بالا به توضیح VDI چیست به صورت مفصل پرداختیم اما برای استفاده از VDI لازم است که ابتدا با نحوه کار آن آشنا شوید که در بخش بعدی آن را برای شما توضیح داده ایم.

 

نحوه کار با VDI  به چه صورت است ؟

کارکرد دسکتاپ مجازی یا همان VDI پیچیدگی های خاص خودش را دارد و میزان این پیچیدگی ها به اندازه ای می باشد که مسئولیت آن را بر روی نرم افزار ها و برنامه های دیگر مانند VMware قرار می دهند. مسئولیت هایی مانند منقضی کردن سرویس ارائه شده و تخصیص منابع به کاربران توسط این برنامه ها صورت می گیرد.

به طور کلی در VDI وقتی که یک کاربر از طریق کلاینت به سرویس دهنده و سرور متصل می شود، سرور توسط یک سری مکانیزم امنیتی کار احراز هویت برای کاربران را انجام می دهد و بررسی می کند که آیا کاربر اجازه دسترسی به امکانات دسکتاپ مجازی را دارد یا خیر. اگر نام کاربر درخواست دهنده تایید شود در یک فهرست در کنار نام مابقی کاربران قرار می گیرد.

همچنین ماژول های دیگری وجود دارند که این فهرست را چک می نمایند و در صورتی که یک کاربر غیر فعال یک در خواست معتبر داشته باشد برای آن یک ماشین مجازی ایجاد می شود.

نحوه کار با VDI  به چه صورت است ؟

در واقع در VDI برای هر کاربری یک ماشین مجازی ساخته می شود که کاربران از طریق آن می توانند به همه منابع دسترسی داشته باشند.

اما نکته دیگری که در رابطه با ماشین های مجازی وجود دارد این است که اگر کاربری برای یک مدت زمان طولانی از ماشین مجازی و دسکتاپی که برای آن ساخته شده است استفاده نکند، به صورت خودکار دسترسی آن به ماشین مجازی بسته می شود و منابعی که به آن کاربر تخصیص یافته بود به سایر کاربران داده می شود.

اما کاربر در صورتی که به ماشین مجازی احتیاج داشته باشد می تواند مجددا درخواست بدهد تا نام او در فهرست قرار بگیرد و برای او یک دسکتاپ مجازی که منابع سرور به آن اختصاص یافته است ساخته شود.

اما یک نکته قابل توجه که در رابطه با دسکتاپ مجازی وجود دارد این است که منابع در این سیستم ها به خوبی بهینه شده اند و ه یک از کاربران می توانند از منابع خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

به عنوان مثال اگر شما سیستمی داشته باشید که پانصد گیگا بایت حافظه و رم داشته باشد شما قادر خواهید بود که ششصد کاربر را با فضای رم یک گیگا بایت سرویس دهی نمایید. که علت این مدیریت ماشین های مجازی می باشند و لازم است بدانید که هر کاربر در هر لحظه از یک گیگا بایت حافظه ای که به او اختصاص یافته است استفاده نمی کند و این تخصیص به صورت کامل انجام می شود.

البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر لود کاری سیستم بالا باشد این امکان وجود دارد که با کمی افت کیفیت مواجه شوید اما در کل استفاده از VDI برای اشتراک گذاری منابع سرور یکی از بهترین روش ها نسبت به سایر روش ها مانند ریموت و تین کلاینت ها می باشد.

 

چرا باید از VDI یا دسکتاپ مجازی استفاده کنیم ؟

امروزه با توجه به اینکه تکنولوژی همواره در حال پیشرفت می باشد لازم است که ما هم خودمان را با این پیشرفت همگام کنیم مخصوصا حالا که اینترنت 5G در حال گسترش می باشد. بنابراین با این سرعت خوبی که اینترنت دارد می توانیم استفاده از دسکتاپ های مجازی را به جای سیستم های فیزیکی در الویت خود قرار بدهیم و از یک سرور یا سیستم قدرتمند برای ساخت ماشین های مجازی استفاده کنیم و منابع آن را در بین کاربران تقسیم کنیم و به هر کاربر یک ماشین مجازی اختصاص دهیم.

به طور کلی استفاده از دسکتاپ های مجازی نسبت به سیستم های فیزیکی راحت تر و کم هزینه تر می باشد به همین دلیل استفاده از آن را به شما توصیه می کنیم.

در بخش بالای مقاله به نحوه کار کردن VDI و دلیل استفاده از آن پرداختیم در کل دسکتاپ مجازی فوایدی دارد که در بخش بعدی مقاله VDI چیست به توضیح آن پرداخته ایم.

 

فواید استفاده از VDI چیست ؟

همان طور که می دانید استفاده کردن از VDI و دسکتاپ های مجازی پیپیدگی ها و فوایدی دارند اما فواید VDI لزوما به منظور استفاده از دسکتاپ های مجازی نمی باشد. اما سازمان ها و افرادی که از دسکتاپ های مجازی استفاده می کنند از فواید و مزایای VDI بهره مند خواهند شد. که در ادامه به توضیح فواید VDI چیست پرداخته ایم.

فواید استفاده از VDI چیست ؟

برخی از فواید VDI عبارتند از موارد زیر:

 

صرفه جویی در پرداخت هزینه

از آن جایی که تمام پردازش های یک سیستم در دسکتاپ مجازی بر روی سرور انجام می شود اما در صورتی که کاربران از دسکتاپ مجازی استفاده نکنند این پردازش ها بر روی سخت افزار سیستم صورت می گیرد که ممکن است سخت افزار یک سیستم ضعیف باشد اما کاربران می توانند در دسکتاپ مجازی از همان سیستمی که سخت افزار ضعیف دارد استفاده کنند و دیگر نیازی به خرید سیستم قدرتمند نمی باشد بنابراین VDI می تواند برای صرفه جویی در پرداخت هزینه هم تاثیر گذار باشد.

 

داشتن امنیت بالا

در محیط VDI تمامی داده ها، در یک سرور مرکزی نسبت به وسیله گیرنده نگهداری و ذخیره می شوند. همچنین این سرور ها می توانند از اطلاعات شما محافظت کنند و در نهایت استفاده از VDI می تواند میزان در خطر قرار گرفتن و دزدیده شدن داده های شما را کاهش دهد.

 

داشتن مدیریت متمرکز

دسکتاپ مجازی دارای یک قالب متمرکز می باشد که قالب متمرکز VDI به داده ها اجازه می دهد به راحتی به روز رسانی و پیکربندی بشوند و از بروز هر گونه مشکل جلوگیری می کند.

 

امکان دسترسی از راه دور

همه کاربرانی که از دسکتاپ مجازی VDI استفاده می کنند این قابلیت را دارند که در هر مکانی و با هر دستگاهی به دسکتاپ های مجازی خود متصل شوند. به طور کلی این کاربران می توانند در هر نقطه از جهان که هستند به اطلاعات و فایل خود از طریق VDI دسترسی داشته باشند.

در بالا چهار مورد از فواید VDI  چیست را بیان کردیم تا با در نظر گرفتن فوایدی که دسکتاپ مجازی دارد استفاده از VDI را در الویت های خود قرار دهید.

 

VDI در چه محیط هایی کاربرد دارد ؟

شاید این سوال که VDI  چیست و در چه محیط های کاربرد دارد هم برای شما پیش آمده باشد بنابراین در پاسخ به این سوال می توان گفت که از VDI یا همان دسکتاپ مجازی در محیط های زیادی می توان استفاده کرد اما مواردی وجود دارند که برای استفاده از VDI مناسب می باشند که در ادامه به توضیح آنها پرداخته شده است.

VDI در چه محیط هایی کاربرد دارد ؟

کاربرد های VDI عبارتند از موارد زیر:

 

برای کار از راه دور

VDI یا دسسکتاپ مجازی برای کاربران این قابلیت را فراهم کرده است که بتوانند در هر مکانی به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند و معمولا شرکت های بزرگ برای کارمندان خود از قابلیت دستکاپ مجازی VDI استفاده می کنند تا کاربران بتوانند در هر مکان و زمانی به راحتی به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند.

 

استفاده در کار های نیمه وقت یا تمام وقت

این قابلیت از دسکتاپ های مجازی معمولا زمانی کاربرد دارد که یک کار به صورت تکراری انجام شود که می توانید برای انجام آن از تعدادی دستگاه استفاده کنید که همیشه به این دستگاه ها دسترسی دارید و در اکثر مواقع نیازی به استفاده از آنها ندارید.

 

فقط دستگاه خودت رو بیار

اصلاحی به نام تنها دستگاه خودت رو بیار یا همان Bring Your own Device (BYOD) وجود دارد که در برخی از محیط ها کاربران می توانند با دستگاه خود به یک نقطه اتصال متصل شوند و از دسکتاپ مجازی استفاده کنند. از این قابلیت به دلیل داشتن کارایی و امنیت بالا در مکان های زیادی استفاده می شود.

 

مزایای استفاده از VDI چیست ؟

اگر بخواهیم به بررسی مزایای دسکتاپ مجازی VDI و اینکه چه مزایایی دارد بپردازیم به نکته های بسیار زیادی خواهیم رسید که هر یک از آنها می توانند با یکدیگر متفاوت باشند اما اجازه بدهید تا این موارد و نکات را در ادامه مورد بررسی قرار دهیم و بدانیم مزایای استفاده از VDI چیست ، در ادامه به توضیح هر یک از آنها پرداخته شده است.

 

مزایای استفاده از VDI چیست ؟

مزایای استفاده از VDI عبارت است از موارد زیر:

 

اشتراک گذاری منابع

یکی از مهم ترین مزایای دسکتاپ مجازی اشتراک گذاشتن منابع می باشد که با استفاده از دسکتاپ مجازی VDI می توان تمامی منابع سرور را بین کاربران به اشتراک گذاشت، اشتراک گذاری منابع یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزایای VDI می باشد.

 

کاهش هزینه های سخت افزاری

کاهش هزینه های سخت افزار از مواردی می باشد که می تواند باعث شود VDI به بهترین شکل ممکن در یک محیط مانند شرکت یا سازمان ها پیاده سازی شود. هزینه ای که برای خرید یک سرور یا یک سیستم قدرتمند می کنید بسیار کمتر از هزینه کردن برای چندین سخت افزار قوی در سیستم های معمولی می باشد.

بنابراین شما می توانید از یک سرور که از تکنولوژی بالایی برخوردار است برای دسکتاپ مجازی DVI استفاده کنید که با این کار شما دیگر لازم نیست هزینه های زیادی را صرف سخت افزار چندین سیستم معمولی کنید.

 

کاهش هزینه های نرم افزاری

بیشتر نرم افزار های کاربردی که مورد استفاده قرار می گیرند نسخه رایگان ندارند و شما ملزم به تهیه نسخه پرمیوم آنها می باشید که فقط قابلیت استفاده از آنها در یک اکانت یا سیستم وجود دارد.

شما با استفاده از دسکتاپ مجازی VDI دیگر لازم نیست برای همه کاربرانتان این نرم افزار ها را تهیه کنید بلکه با تهیه یک نسخه و نصب آن بر روی سرور تمامی کاربران می توانند از آن استفاده کنند بدون اینکه لازم باشد شما هزینه زیادی را صرف خرید نرم افزار برای کاربران خود بکنید.

 

استقلال برنامه ها

یکی دیگر از موضوع های مهمی که در رابطه با دسکتاپ های مجازی VDI وجود دارد استقلال داشتن برنامه ها می باشد و به این معنی است که کاربران شما در VDI سطح دسترسی متفاوتی دارند و به برنامه های روی سرور با توجه به سطح دسترسی که برای آنها تعریف شده است می توانند به برنامه ها و منابع سرور دسترسی داشته باشند و هر کاربری با توجه به سطح دسترسی ای که برای آن تعریف شده است می تواند از برنامه های روی سرور استفاده کند.

 

امکان کنترل کارکرد کاربران

دسکتاپ مجازی VDI این امکان را برای شما فراهم کرده است که بتوانید نحوه کارکرد کاربران خود را مشاهده کنید بدون اینکه آنها متوجه شوند می توانید به راحتی آنها را ارزیابی کنید. بنابراین شما می توانید در هر زمانی به ماشین های مجازی ای که ایجاد کرده اید دسترسی داشته باشید و آنها را چک نمایید.

 

امکان کنترل دسترسی کاربران

دسکتاپ مجازی VDI این امکان را به شما می دهد که برای کاربران خود یک سطح دسترسی تعیین نمایید. چون این امکان وجود دارد که برخی از کاربران برای انجام کارهای خود به منابع بیشتری احتیاج داشته باشند. بنابراین VDI این امکان را برای شما فراهم کرده است که بتوانید بدون پرداخت هیچ هزینه اضافی ای منابع بیشتری را به برخی از کاربران خود اختصاص دهید.

در بخش بالا به بررسی اینکه مزایای VDI چیست پرداختیم تا متوجه شوید استفاده از دسکتاپ های مجازی از نظر امنیت و کاهش یک سری از هزینه ها چقدر کار آمد تر از سیستم های معمولی با یک سخت افزار ضعیف می باشد.

 

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل در مورد دسکتاپ مجازی یا همان VDI چیست پرداختیم، به طور کلی اگر بخواهیم با توجه به مواردی که در این مقاله گفتیم یک توضیح برای VDI چیست ارائه دهیم می توان گفت که VDI یک سیستم می باشد که از منابع بسیار بالایی برخوردار است که می توانید از منابع آن برای سایر سیستم های خود استفاده کنید.

دسکتاپ مجازی VDI به کاربران این قابلیت را می دهد که در هر هر مکان و زمانی به اطلاعات و فابل های خود دسترسی داشته باشند. بنابراین دسکتاپ مجازی VDI از فواید و مزایای زیادی برخوردار است و در شرکت ها یا سازمان های بزرگ که کاربران به منابع زیادی احتیاج دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *