میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس

جلوگیری از Hotlinking در وردپرس

امروزه سرقت محتوا و تصاویر در سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از مواردی است که دنیای اینترنت به عنوان یک اتفاق متداول دیده می شود و توسط کاربران زیادی رواج یافته است. در واقع چیزی بدتر از این نیست که تصاویر و پهنای باند وب سایت شما که با سیستم تولید محتوای وردپرس طراحی شده است در دسترس سایر کاربران قرار بگیرد.سرقت تصاویر و پهنای باند برای ادمین وب سایتی که از آن سرقت می شود شامل هزینه های اضافی خواهد بود و این موضوع سبب خسارت هایی خواهد شد.

بنابراین تنها راه حلی که امروزه در اختیار کاربران قرار گرفته است روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس می باشد.که کاربران با استفاده از این روش ها می توانند از سرقت تصاویر و پهنای باند وب سایت خود جلوگیری کنید. در ادامه این مقاله به بررسی اینکه Hotlinking چیست و روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس به چه صورت است خواهیم پرداخت، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

سرقت محتوا و تصاویر

همان طور که می دانید امروزه محتوا یکی از گرانبها ترین دارایی ها برای وب سایت های اینترنتی محسوب می شود که محافظت از آنها به روش های مختلف ضروری می باشد. در واقع امروزه بسیاری از افراد برای افزایش سرعت در انجام کار های خود و یا نداشتن حوصله برای تولید محتوا و تصاویر اختصاصی شروع به استفاده از محتوا و تصاویر وب سایت های دیگر می کنند و به عبارتی آنها را به سرقت می برند که انجام این کار به ضرر وب سایتی است که محتوا و تصاویرش به سرقت رفته است و این کار سبب مصرف پهنای باند آن می شود که می تواند خسارت های زیادی را همراه با هزینه های اضافی برای مدیر آن وب سایت به وجود آورد.

 

سرقت محتوا و تصاویر

 

به طور کلی سرقت محتوا و تصاویر کار یک وب سایت حرفه ای نیست و انجام این کار دارای بدی هایی می باشد که کاربران برای رفع این مشکل باید روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس را در پیش بگیرند و امنیت تصاویر وب سایت خود را تضمین نمایند و از به سرقت آنها توسط کاربران دیگر جلوگیری کنند. در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع و روش های جلوگیری از آن در سیستم مدیریت محتوای وردپرس خواهیم پرداخت.

 

Hotlinking چیست؟

Hotlinking در واقع یکی از روش های سرقت از محتوا های درون یک وب سایت است که در این روش بسیاری از افراد سودجو بدون اینکه زحمتی برای تولید محتوا بکشند و مجوزی داشته باشند ویدئو ها و تصاویر وب سایت شما را به سرقت می برند و از آنها درون وب سایت خود استفاده می کنند در واقع باید گفت که از پهنای باند وب سایت شما در حال استفاده برای نمایش تصاویر و ویدئو ها درون وب سایتشان هستند که به انجام این کار Hotlinking می گویند.

به عبارت دیگر اگر شخصی تصاویر و ویدئو های درون وب سایت شما را بردارد و آنها را با استفاده از لینک مستقیم درون وب سایت خود قرار بدهد، این شخص به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه در حال استفاده از پهنای باند وب سایت اینترنتی شما است.

انجام این کار اصلا منصفانه نیست و با توجه به مواردی که توضیح دادیم عملا یک شخص دیگر در وب سایت خودش در حال استفاده از پهنای باند شما است و هر بازدید توسط کاربران از آن وب سایت سبب کم شدن پهنای باند وب سایت شما خواهد شد و اگر میزان این بازدید ها زیاد باشد در زود تمام شدن پهنای باند شما بسیار تاثیر گذار است.

 

Hotlinking چیست؟

 

بنابراین کاربران باید روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس را در پیش بگیرند تا از بروز این اتفاق و به سرقت رفتن تصاویر و ویدئو های خود که سبب خسارت برای آنها می شود جلوگیری کنند.

به عنوان مثال هر وب سایتی برای خود دارای یک پهنای باند مشخص است مثلا شما در نظر بگیرید که یک وب سایت دارای پهنای باند 200 گیگ می باشد و اگر کاربران زیادی به وب سایت شما مراجعه کنند و از محتوا های درون آن بازدید نمایند یا یک فایل را دانلود کنند از پهنای باند شما کم خواهد شد و در نهایت پهنای باند وب سایت شما به اتمام خواهد رسید که در این صورت کاربران دیگر امکان بازدید از وب سایت شما را ندارند و شما باید مجددا برای تمدید پهنای باند خود اقدام کنید که همین موضوع می توانند شما را ملزم به پرداخت هزینه های اضافه کند.

حال تصور کنید که علاوه بر کاربران وب سایت خودتان، کاربران یک وب سایت دیگر هم در حال استفاده از پهنای باند شما باشند که در این گونه موارد بسیار زودتر از آنچه که فکرش را بکنید پهنای باند شما به اتمام خواهد رسید.

به طور کلی سرقت تصاویر و ویدئو ها یا همان Hotlinking یکی از مواردی است که می تواند سبب آسیب رسیدن به وب سایت شما بشود اما امروزه برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس راه هایی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به بررسی آنها بپردازیم.

 

 Hotlinking تصاویر چیست؟

همان طور که در بخش بالا اشاره کردیم Hotlinking همان به سرقت رفتن تصاویر و ویدئو های درون وب سایت است اما Hotlinking تصاویر به این معنا است که یک کاربر از آدرس اینترنتی URL تصاویر درون وب سایت شما در حال استفاده در وب سایت خودش است، که این موضوع سبب استفاده از پهنای باند صاحب اولیه آن تصاویر خواهد شد و به عبارتی پهنای باند آن وب سایت به سرقت خواهد رفت.

به طور کلی انجام Hotlinking یک کار غیر قانونی است و برای وب سایتی که تصاویر را در سرور نگهداری می کند هزینه های اضافی زیادی خواهد داشت، همچنین می تواند عملکرد وب سایت اولیه را کاهش دهد و دلیل آن وجود درخواست های زیادی است که برای نمایش آن تصاویر به سرور ارسال می شود و در نهایت  موجب اشغال شدن پهنای باند خواهد شد.

گاهی اوقات ممکن است صاحب اصلی وب سایت ها متوجه دلیل زود تمام شدن پهنای باند و کاهش عملکرد وب سایت خود نشوند و آن را مربوط به Hotlinking ندانند که در ادامه به آموزش اینکه چگونه متوجه Hotlinking در وب سایت اینترنتی خود شوید پرداخته ایم.

 

آموزش بررسی Hotlinking تصاویر وب سایت

در بیشتر موارد کاربران متوجه به سرقت رفتن تصاویر و Hotlinking وب سایت خود نخواهند شد، در واقع تشخیص این موضوع تا زمانی که عملکرد وب سایت ها کاهش نیابد کار ساده ای نخواهد بود و حتی ممکن است کاربران پس از مشاهده کاهش عملکرد وب سایت آن را به دلایل دیگری ربط بدهند و به Hotlinking شدن وب سایت خود فکر نکنند.

 بنابراین بهترین کار این است که از ابتدا با استفاده از روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس از این موضوع در وب سایت خود جلوگیری کنید. اما لازم به ذکر است که باز هم این امکان وجود دارد که تصاویر و ویدئو های درون وب سایت شما به سرقت رفته باشد که در ادامه به آموزش بررسی Hotlinking وب سایت پرداخته ایم و با این روش می توانید وب سایت خود را مورد بررسی قرار بدهید و متوجه به سرقت رفتن تصاویر و ویدئو های خود بشوید.

ساده ترین روشی که برای تشخیص Hotlinking و به سرقت رفتن تصاویر وجود دارد استفاده از Google Images می باشد که کاربران به راحتی از طریق آن می توانند متوجه Hotlinking شدن وب سایت خود شوند. کاربران می توانند دستور زیر را در فیلد جست و جوی گوگل وارد کنند و سپس به بخش تصاویر گوگل بروند و در آنجا مشاهده کنند که از تصاویر آنها استفاده شده است یا خیر.

برای انجام این کار آدرس inurl:yourwebsite.com -site:yourwebsite.comرا یک فرمان بسیار ساده است درون مرورگر خود وارد کنید و با استفاده از این دستور گوگل به پیدا کردن تصاویر وب سایت شما خواهد کرد اما لازم است که در این آدرس باید به جای yourwebsite.com نام وب سایت خود را به همراه دامنه آن وارد نمایید هم مانند تصویر زیر:

 

آموزش بررسی Hotlinking تصاویر وب سایت

 

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید اجرا کردن این دستور می تواند تمام تصاویر درون وب سایت شما را جست و جو کند و همه ورودی هایی را که شامل آدرس اینترنتی URL شما هستند را حذف کند و در نهایت در میان نتایج جست و جو شده تصاویری که از وب سایت شما به سرقت رفته باشند نمایش داده خواهد شد که می توانید برای مشاهده آن وب سایت بر روی آن عکس کلیک کنید و گزینه Visit Site را انتخاب کنید و به راحتی وب سایت متخلف را پیدا کنید.

همچنین لازم به ذکر است که تمامی تصاویری که مشاهده می کنید در نتایج ممکن است به سرقت برده نشده باشند اما این روشی که در این بخش بیان کردیم یک ترفند بسیار خوب برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس است و برای انجام آن نیاز به هیچ ابزار خاصی نیست.

خوشبختانه امروزه کاربران به راحتی می توانند با استفاده از روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس این موضوع را متوقف کنند و از سرقت رفتن تصاویر و ویدئو های درون وب سایت خود جلوگیری کنند.

 

تاثیرات منفی Hotlinking بر روی وب سایت

همان طور که در بخش های بالا اشاره کردیم به سرقت رفتن تصاویر و ویدئو های یک وب سایت توسط برخی از کاربران می تواند موجب کاهش عملکرد وب سایت و کاهش پهنای باند آن شود، همچنین Hotlinking می تواند سبب یک سری تاثیرات منفی بر روی وب سایت شما شود که در ادامه به توضیح این تاثیرات منفی پرداخته ایم که با متوجه شدن آنها هر چه سریع تر برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس اقدام کنید و وب سایت خود را از شر آنها نجات بدهید.

 

تاثیرات منفی Hotlinking بر روی وب سایت

 

 مهمترین تاثیرات منفی Hotlinking بر روی یک وب سایت عبارتند از موارد زیر: 

تاثیر منفی در عملکرد وب سایت

در واقع Hotlinking می تواند باعث رخ دادن یک سری تاثیرات منفی بر روی وب سایت شما شود همچنین هر بار که یک بازدید کننده یک تصویر Hotlinking از وب سایت شما را در یک وب سایت دیگر مشاهده می کند این عکس از درون سرور شما بارگذاری می شود و این موضوع به این معناست که کاربران بازدید کننده بدون آن که به وب سایت شما مراجعه کنند در حال استفاده از پهنای باند شما هستند.

 

تاثیر منفی Hotlinking در افزایش هزینه ها

 به طور کلی Hotlinking ها می توانند پول شما را هدر دهند و این موضوع به این دلیل است که کاربری که از وب سایتش به وب سایت شما Hotlinking می دهد می تواند سبب تحمیل شدن هزینه های اضافی برای شما شود. همچنین اگر وب سایتی که در حال استفاده از تصاویر و ویدئو های وب سایت شما است از ترافیک بالایی برخوردار باشد می تواند بار بزرگی را بر روی سرور شما بگذارد و در نهایت شما مجبور به پرداخت کردن هزینه های بیشتری برای بهبود وب سایتتان هستید.

در واقع شما می توانید این تاثیرات منفی را با استفاده از روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس از بین ببرید و از به وجود آمدن این دسته از مشکلات بر روی وب سایتتان جلوگیری نمایید.

 

چرا از Hotlinking استفاده نکنیم؟!

همان طور که در بخش بالا اشاره کردیم Hotlinking ها دارای تاثیرات منفی هستند و استفاده از آنها به دلایل بسیار زیادی نامناسب است و اکیدا به همه کاربران توصیه می کنیم که نه تنها از هات لینک استفاده نکنند بلکه با استفاده از روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس جلوگیری کنید. در ادامه به برخی از مهمترین دلیل هایی که کاربران نباید از Hotlinking استفاده کنند را برای شما آورده ایم تا راحت تر بتوانید این موضوع را درک کنید.

چرا از Hotlinking استفاده نکنیم؟!

دلایلی که نباید از Hotlinking استفاده کنید عبارتند از:

  • یکی از موارد بسیار مهمی که همه کاربران باید به آن توجه داشته باشند این است که اگر از Hotlinking ها جلوگیری نکنند، مجبور به پرداخت هزینه های بسیار زیادی خواهند بود چون پهنای باند وب سایت آنها در یک مدت زمان کوتاه به اتمام می رسد و مجبور هستند که در فاصله های کوتاه مدت اقدام به تمدید آن کنند و هزینه های بسیار زیادی را برای آن پرداخت کنند.
  • یکی دیگر از مواردی که در رابطه با Hotlinking ها وجود دارد بحث کپی رایتینگ می باشد، در واقع استفاده از محتوا های وب سایت های دیگران بدون اینکه به شما مجوزی داده باشند غیر اخلاقی و غیر قانونی است و کاربران تنها در صورتی می توانند از محتوا های سایر وب سایت ها درون سایت خود استفاده کنند که صاحب اصلی آن وب سایت بر روی محتوای خود برچسبی با عنوان استفاده رایگان قرار داده باشد.
  • Hotlinking ها سبب به وجود آمدن مشکلاتی در عملکرد وب سایت شما می شوند و سرور وب سایت شما را سنگین خواهند کرد.

به طور کلی مواردی که در بالا برای شما توضیح دادیم جزو مهمترین دلایلی بودند که می توانند کاربران را ترغیب به استفاده از روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس بکنند. در ادامه به بررسی روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس پرداخته ایم تا با به کارگیری آنها در وب سایتتان از به سرقت رفتن محتوا و تصاویر خود جلوگیری کنید.

 

روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس

همان طور که می دانید امروزه سیستم مدیریت محتوای وردپرس به عنوان یکی از محبوب ترین و پر طرفدارتریت سیستم های مدیریت محتوا شناخته شده است و بسیاری از کاربران برای طراحی و راه اندازی وب سایت خود از سیستم مدیریت محتوای وردپرس به دلیل داشتن پلاگین های متعدد و انعطاف پذیری بالایی که دارد استفاده می کنند و وب سایت اینترنتی خود را با کمک وردپرس راه اندازی می نمایند.

همچنین کاربران بسیاری هستند که پس از طراحی و راه اندازی وب سایت خود شروع به تولید محتوا می کنند که این محتوا می تواند شمامل محتوا های متنی یا تصاویر و ویدئو باشد، اینکه محتوای درون وب سایت به چه صورت است مهم نیست بلکه این موضوع که آن کاربر زمان زیادی را برای طراحی و ایجاد آنها گذاشته است حائز اهمیت می باشد و اگر کاربر دیگری به راحتی اقدام به کپی کردن آنها کند تمام زحمات این کاربر علاوه بر تاثیر های منفی ای که بر روی وب سایت اش به وجود خواهد آمد از بین خواهد رفت.

اما همان طور که گفتیم سیستم مدیریت محتوای وردپرس امروزه با پیشرفت بسیار زیادی که داشته است راه کار های بسیاری را برای از سرقت رفتن یا همان Hotlinking محتوا های متنی و تصویری وب سایت های اینترنتی ارائه کرده که کاربران می توانند به راحتی با به کارگیری روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس از آنها جلوگیری نمایند.

 

روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس عبارتند از موارد زیر:

استفاده از افزونه های امنیتی

یکی از روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس استفاده از افزونه های امنیتی می باشد که کاربران می توانند به راحتی اقاین افزونه ها را در وردپرس نصب کنند. یکی از کاربردی ترین و بهترین افزونه هایی که برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس وجود دارد افزونه All In One WP Security & Firewall است و همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این افزونه در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است و دارای 900 هزار نصب فعال با امتیاز پنج ستاره می باشد.

 

استفاده از افزونه های امنیتی

این افزونه را می توانید به صورت کاملا رایگان از طریق مخزن وردپرس خود نصب نمایید و سپس اقدام به نصب و فعال سازی آن کنید و در نهایت برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس به گزینه Firewall مراجعه کنید و در صفحه باز شده از بخش “دستور های پایه دیوار آتش” گزینه “محافظت پایه دیوارآتش روی سایت شما به کار گرفته شود” را هم مانند تصویر زیر فعال نمایید.

تنظیمات افزونه All In One WP Security & Firewall

پس از فعال سازی گزینه ای که به آن اشاره کردیم تنظیمات مربوطه را  از انتهای صفحه ذخیره کنید.

 

استفاده از CDN برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس

همان طور که می دانید CDN یک سیستم توزیع محتوا می باشد که استفاده از آن در وب سایت های وردپرسی سبب افزایش سرعت خواهد شد همچنین می تواند از مصرف بیش از حد پهنای باند وب سایت شما جلوگیری کند و امنیت آن را تا چند برابر افزایش دهد.

اما همه CDN ها دارای کارکرد یکسانی نیستند و ممکن است برای روش های مختلفی مانند جلوگیری از Hotlinking در وردپرس از آنها استفاده بشود.

امروزه بسیاری از وب سایت ها برای عرضه محتوای خود به سایر دنیا از تامین کنندگان CDN استفاده می کنند تا انتقال محتوای آنها بهتر انجام شود اما تامین کنندگانی مانند کلودفلیر و KeyCDN از متد های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس که رایگان هستند استفاده می کنند، همچنین برای استفاده از CDN نیازی به انجام تغییرات در تنظیمات سیستم مدیریت محتوای وردپرس نمی باشد و این موضوع را می توان یکی از مزیت های آن دانست.

اگرشما هم از KeyCDN در حال استفاده هستید بر روی گزینه Zonereferrers کلیک نمایید و قوانین خود را اضافه کنید، البته لازم به ذکر است که انجام این کار تنها از CDN شما محافظت می کند و سرور شامل آن نیست.

اما اگر نگران Hotlinking شدن تصاویر وب سایت خود که بر روی سرور قرار دارند هستید می توانید برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس آن را هم در سرور فعال نمایید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با CDN و اینکه استفاده از آن چه مزایایی دارد می توانید به مقاله CDN چیست مراجعه کنید.

 

جلوگیری از Hotlinking در وردپرس با تنظیمات کنترل پنل

یکی دیگر از روش هایی که با کمک آن قادر هستید برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس اقدام کنید استفاده از تنظیمات کنترل پنل است. برای انجام این کار ابتدا باید وارد کنترل پنل خود بشوید در واقع برای اینکه بهتر بتوانید این موضوع از کنترل پنل خود مدیریت نمایید ابتدا باید وارد اکانت هاست خود بشوید و سپس به بخش Security Options مراجعه کنید و گزینه های مرتبط با Hotlink Protection را انتخاب نمایید.

پس از انجام مراحل بالا به قسمت تنظیمات صفحه که همان Setup Screen است مراجعه کنید و تنظیمات پیکربندی مورد نظر خود را وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه ذخیره کلیک نمایید.

 

جلوگیری از Hotlinking با FTP Client

یکی دیگر روش هایی که با استفاده از آن قادر هستید که یک سری محدودیت ها را در وب سایت خود ایجاد کنید FTP Client یا همان اضافه کردن یک سری کد ها به فایل htaccess می باشد که از این طریق می توانید محدودیت هایی را برای محتوا های متنی و تصویری درون وب سایت خود ایجاد کنید و با استفاده از این روش از Hotlinking جلوگیری نمایید.

 

تغییر نام فایل های چند رسانه ای

یکی دیگر از روش هایی که برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس وجود دارد تغییر نام فایل های چند رسانه ای است، اما این روش یک روش موثر نیست اما می توانید از این روش زمانی که به صورت ناگهانی متوجه Hotlinking شدن محتوا و تصاویر خود شدید استفاده کنید.

تغییر نام فایل های چند رسانه ای یکی از ساده ترین روش ها است که موجب نمایش خطای 404 در وب سایت هایی خواهد شد که در حال استفاده از تصاویر درون وب سایت شما هستند. البته لازم به ذکر است که این کار مانند یک درمان فوری است و در برابر Hotlinking های زیاد موثر نیست. همچنین برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ارور 404 می توانید به مقاله رفع ارور Not Found Error 404 مراجعه کنید.

تغییر نام فایل های چند رسانه ای

 

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل در رابطه با روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس پرداختیم، در واقع Hotlinking همان به سرقت رفتن تصاویر و ویدئو های درون یک وب سایت است که می تواند باعث کاهش پهنای باند و عملکرد وب سایت شود که در مقاله بالا به صورت کامل در رابطه تاثیرات منفی آن توضیحاتی را برای شما ارائه دادیم.

در واقع هیچ اتفاقی بدتر از این نمی باشد که کاربر دیگری اقدام به سرقت پهنای باند سرور شما بکند، امروزه این اتفاق به صورت گسترده ای در فضای اینترنت وجود دارد و افراد به راحتی در حال Hotlinking کردن و به سرقت بردن تصاویر و ویدئو های سایر وب سایت ها هستند که انجام آن یک کار غیر اخلاقی است. بنابراین کاربران می توانند برای جلوگیری از سرقت رفتن محتوا های درون وب سایت خود از روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس استفاده کنند و از مشکلات احتمالی که ممکن است برای وب سایت آنها رخ دهد جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *