رفع ارور Forbidden 403 چطور انجام می شود؟

ارور Forbidden 403 چیست

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از خطا ایی که در صفحات وب رخ می دهد آشنا کنیم، ارور Forbidden 403 یکی دیگر از رایج ترین ارورها در صفحات وب است و به معنای ممنوع بودن می باشد. ارور Forbidden 403 یک کد html دارای مشکل می باشد و به دلایل محدودیت دسترسی، تنظیمات هاست، تحریم ها، امنیت و خطا نرم افزاری یا انسانی برای کاربران به وجود می آید. برای رفع ارور Forbidden 403 می توانید با استفاده از روش هایی که در این مقاله ارائه می دهیم آنها را برطرف کنید. ارور های Forbidden 403 بیشتر در سایت های وردپرسی اتفاق می افتند و به معنای ممنوع بودن دسترسی می باشند پس تا انتهای این مقاله برای بررسی ارور ۴۰۳ و روش های رفع ارور Forbidden 403 با ما همراه باشید.

 

ارور Forbidden 403 چیست ؟

به طور کلی ارور Forbidden 403 یکی دیگر از ارور های عددی می باشد که در یک بازه عددی سه رقمی ۴xx یا ۵xx قرار دارد و هر یک از این اعداد نشان دهنده یک خطا می باشند که با کد وضعیت Http  شناخته شده اند و به مرورگر اعلائم می شوند که در نهایت کاربر در یک صفحه به صورت html آن را مشاهده می کند.

 در واقع ارور Forbidden 403 همان طور که از نامش مشخص است به معنای این می باشد که به هر دلیلی دسترسی کاربر به آدرس مورد نظر ممنوع شده است و اگر ساده بخواهیم بگوییم ارور Forbidden 403 چه معناست باید گفت به معنای مواجه شدن با یک تابلو عبور ممنوع می باشد.

ارور Forbidden 403 چیست ؟

بنابراین فرقی نمی کند ارور Forbidden 403 از چه نوعی باشد مانند وردپرس، برنامه نویسی، سیستم های جوملا و دروپال چون در نهایت برای برطرف کردن هر دلیلی که باعث رخ دادن این ارور شده است باید از روش های رفع ارور Forbidden 403 استفاده کنید.

ارور ۴۰۳ یکی دیگر از خطا هایی است که در صفحات وب رخ می دهد و از سمت کاربران می باشد مانند ارور Unauthorized 401 که می توانید برای اطلاعات بیشتر راجب آن به مقاله رفع ارور Unauthorized 401 مراجعه کنید.

 این ارور به معنای ممنوعیت در دسترسی می باشد که همیشه از طرف کلاینت یا همان سرور است که نشان دهنده ممنوعیت دسترسی به سطوح مختلف مانند پنل مدیریت یا یک صفحه از سایت می باشد.

وقتی یک کاربر برای انجام درخواست خود وارد یک صفحه از سایت می شود درخواست او ابتدا به وب سرور ارسال می شود و سپس مورد بررسی قرار می گیرد که اگر دارای مشکلی باشد کاربر با ارور Forbidden 403 مواجه می شود.

 

ارور Forbidden 403 به چه شکل هایی ظاهر می شود ؟

ارور  Forbidden 403 در وب سرور می تواند به شکل های مختلفی ظاهر شود اما تنها نقطه اشتراکی که بین همه آنها وجود داد عدد ۴۰۳ می باشد که به معنای ممنوعیت در دسترسی می باشد. بنابراین اگر هر زمانی در صفحات سایت با این ارور مواجه شدید بدانید که مربوط به ارور Forbidden 403 می باشد که به شکل های زیر ظاهر می شود و باید بتوانید با استفاده از روش های رفع ارور Forbidden 403 آنها را برطرف کنید.

ارور Forbidden 403 به چه شکل هایی ظاهر می شود ؟

ارور ۴۰۳ به شکل های زیر در صفحات وب نمایش داده می شود :

 • HTTP 403
 • Error 403
 • Forbidden
 • Forbidden 403
 • Error 403 – Forbidden
 • HTTP Error 403 – Forbidden
 • HTTP Error 403.14 – Forbidden
 • Forbidden: You don’t have permission to access [directory] on this server ( به معنای ممنوع: اجازه دسترسی به این سرویس دهنده برای شما امکان پذیر نیست.)
 • The website declined to show this webpage ( این ارور بیشتر در مرورگر اینترنت اکسپلورر نمایش داده می شود و به معنای ارور ۴۰۳ است.)

پس اگر زمانی با هر یک از ارور های بالا مواجه شدید به معنای ممنوعیت در دسترسی شما است که باید با روش های درست رفع ارور Forbidden 403 آنها را برطرف کنید. ارور های ۴۰۳ در سیستم عامل و هر مرورگری به یک شکل مختلف نمایش داده می شود.

 

علت ظاهر شدن ارور Forbidden 403 چیست

ارور های Forbidden 403 به دلایل مختلفی در صفحات سایت ها به کاربران نمایش داده می شوند و ممنوعیت دسترسی آنها را اعلائم می کنند که در بیشتر موارد این ارورها از طرف وب سرور می باشد که بعد از ارسال درخواست کاربر رخ می دهند که مدیر سایت می تواند با استفاده از روش های رفع ارور Forbidden 403 تمامی آنها را برطرف کند تا کاربران در زمان مراجعه به سایت آنها با خطای ۴۰۳ مواجه نشوند.

علت ظاهر شدن ارور Forbidden 403 چیست

برخی از عواملی که در ظاهر شدن این ارورها نقش دارند را برای شما در ادامه آورده ایم که با آشنایی با آنها بتوانید درست ترین راه حل را برای رفع ارور Forbidden 403 پیدا کنید.

این موارد عبارتند از:

 • برخی از خطاهای انسانی ممکن اسن باعث بروز خطای ۴۰۳ شود.
 • وجود تحریم ها در اکثر مواقع باعث ممنوع بودن دسترسی به بعضی از سایت ها می شود.
 • خطا های نرم افزاری ممکن است مشکلاتی را پدید آورده باشند که خطای ۴۰۳ رخ دهد.
 • مدیر سایت در حال افزایش امنیت سایت می باشد و مجوز دسترسی کاربران را ممنوع کرده است.
 • بعضی از تنظیمات اشتباه و نادرست باعث رخ دادن خطای ۴۰۳ دخیل شده اند.
 • به هر دلیلی ارتباط با هاست قطع شده و کاربران توانایی دسترسی به هاست را ندارند.

در چه سیستم هایی ارور Forbidden 403 رخ می دهد ؟

همان طور که در ابتدای مقاله به مفهوم ارور Forbidden 403 اشاره کردیم خطای ۴۰۳ زمانی رخ می دهد که شما به صفحه ای مراجعه کرده اید که دارای محدویت در دسترسی می باشد. به طور کلی در همه سیستم ها این خطا به منظور این است که اجازه دسترسی به صفحه مورد نظر را ندارید. این خطا عموما به صورت یک صفحه متنی که به شما متن Forbidden – You don’t have permission to access را نمایش می دهد، نشان داده خواهد شد.

در واقع خطای ۴۰۳ به دلیل سطح دسترسی به یک صفحه اتفاق می افتد که وب سرور به مرورگر اجازه نمایش را نمی دهد و خطای ۴۰۳ به وجود می آید، اما  شما می توانید با استفاده از روش های رفع ارور Forbidden 403 آنها را برطرف کنید که ادامه به توضیح هر یک از آنها پرداخته ایم.

 

رفع ارور Forbidden 403 به چه صورت است ؟

رفع ارور Forbidden 403 با سایر ارور های دیگر که در صفحات وب رخ می دهند کمی متفاوت تر است اگر مقاله رفع ارور Unauthorized 401 را خوانده باشید متوجه این موضوع می شوید.

رفع ارور Forbidden 403 به چه صورت است ؟

به طور کلی برای رفع ارور Forbidden 403 روش های زیاد و کلی ارائه شده است بنابراین برای رفع ارور Forbidden 403 باید روش متفاوت تری را در نظر بگیرید که ما در این مقاله قصد داریم روش های برطرف کردن این خطا از جانب کاربران و مدیران سایت های وردپرسی را ارائه کنیم.

 

رفع ارور Forbidden 403 از طرف کاربران

شاید به عنوان یک کاربر که به سایت مراجعه می کند این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان مواجه شدن با خطای ۴۰۳ چه کاری را باید انجام دهید. در ادامه می خواهیم روش هایی که کاربران می توانند برای رفع ارور Forbidden 403 استفاده کنند را بررسی کنیم تا در کمترین زمان ممکن کاربران بتوانند مشکل ایجاد شده را حل کنند. این روش ها عبارتند از:

 

آدرس URL

یکی از دلایلی که موجب رخ دادن خطای ۴۰۳ می شود آدرس URL می باشد که ممکن است توسط کاربر به اشتباه تایپ شده باشد بنابراین آدرس اینترنتی که وارد کرده اید را چک نمایید و از صحت درستی آن مطمئن شوید.

 

حذف حافظه کش

در بعضی موارد ممکن است آدرس اینترنتی یک سایت در مرورگر شما به حالت کش تبدیل شود و خطای ۴۰۳ که در صفحه به شما نمایش داده می شود ناشی از آن باشد. برای رفع ارور Forbidden 403 می توانید حافظه کش خود را حذف کنید. در مرورگر های کروم این کار با فشردن کلید ترکیبی ctrl + shift + n برای شما انجام می شود.

 

رفرش صفحه

یکی از ساده ترین کار هایی که کاربران می توانند در زمان مواجه شدن با خطای ۴۰۳ انجام دهند رفرش کردن صفحه می باشد چون ممکن است خطا به صورت موقتی باشد و با یک رفرش ساده مشکل حل شود.

برای رفرش صفحات می توانید از کلید F5 صفحه کلید هم استفاده نمایید و اگر نتیجه ای دریافت نکردید از کلید ترکیبی F5+Fn استفاده کنید.

 

تماس با ISP

گاهی اوقات ممکن است فقطdevice  شما دچار مشکل در دسترسی به سایت شده باشد و تنها شما نمی توانید به آدرس اینترنتی سایت دسترسی داشته باشید بنابراین اگر نسبت به این قضیه مطمئن هستید می توانید با ISP برای رفع ارور Forbidden 403 تماس بگیرید.

به عنوان مثال این امکان وجود دارد که شرکت ارائه دهنده اینترنت شما یک سری از آی پی ها را مسدود کرده باشد که آی پی شما هم جزو آنها باشد پس می توانید با این شرکت ها تماس بگیرید و این مشکل را پیگیری کنید.

 

تماس با مدیر سایت

یکی از راه هایی که می توانید از آن استفاده کنید تماس با مدیر سایت یا پشتیبانی آن می باشد که می توانید مشکل را برای آنها مطرح کنید تا آن را پیگیری کنند و برای رفع ارور Forbidden 403 اقدام نمایند.

 

تلاش مجدد

اگر تمامی راه حل های بالا را امتحان کردید برای رفع ارور Forbidden 403 و هیچ نتیجه ای نگرفتید می توانید چندین ساعت صبر کنید و سپس در یک زمان که سایت خلوت تر است به آن صفحه مراجعه کنید شاید خطای ۴۰۳ رفع شده باشد.

 

رفع ارور Forbidden 403 از طرف مدیران سایت ها

در بعضی موارد ممکن است خطای ۴۰۳ که در صفحات برای شما رخ می دهند مربوط به مشکلاتی در پنل های مدیریت سایت باشند که در این گونه موارد باید مدیر سایت با استفاده از روش هایی که دار ادامه به آنها می پردازیم برای رفع ارور Forbidden 403 اقدام کنند.

رفع ارور Forbidden 403 از طرف مدیران سایت ها

برای رفع این ارور ها روش های مختلفی وجود دارند که شما می توانید بسته به محتوای سایت خود برای رفع آنها اقدام کنید. این روش ها عبارتند از:

 

بررسی سطح دسترسی

گاهی اوقات دلیل مواجه شدن با خطای ۴۰۳ سطح دسترسی می باشد. که ممکن است شما برای کاری که می خواهید در سایت انجام دهید سطح دسترسی لازم را نداشته باشید که این وضعیت را مدیر سایت می تواند در قسمت کنترل پنل هاست و در پوشه public – html ، فایل منیجر را بررسی کند و در قسمت وضعیت ستون سطح دسترسی هر یک از افراد را مشاهده کند.

هر یک از ستون های وضعیت شامل یک عدد چهار رقمی می باشند که با صفر هم شروع شده اند. در وردپرس شما باید برای فایل های php  موجود عدد ۰۶۴۴ را و برای هر یک از پوشه ها عدد ۰۷۵۵ را در نظر بگیرید. البته باید دقت داشته باشید فایل های wp – config باید مقداری متفاوت تر داشته باشند که می توان مقدار ۰۴۴۰ یا ۰۴۰۰ را به آنها اختصاص داد.

با تنظیم کردن این سطح های دسترسی معمولا هر شخصی می تواند کارهایی را که قصد انجام آنها را دارد را به ثمر برساند و ارور Forbidden 403 رفع می شود.

 

چک کردن SSL ها

در برخی از موارد ممکن است ارور Forbidden 403 به خاطر SSL  یا همان پروتکل های امن شبکه باشد که می توانید به بررسی آنها بپردازید و اگر ظاهرا مشکلی وجود ندارد می توانید با پشتیبانی ارائه دهنده SSL  تماس بگیرید.

 

بررسی قالب سایت

روش دیگری که برای خطایابی در وردپرس می توانید از از آن استفاده کنید بررسی قالب سایت وردپرسی می باشد که می توانید با غیرفعال کردن آن مشکل را بررسی کنید. قالب ها در سایت های وردپرسی کارآیی زیادی دارند اما به دلیل اینکه شخصی سازی شده اند ممکن است با افزونه های نصب شده داخل وردپرس تداخل داشته باشند.

بنابراین باید برای بررسی خطا ۴۰۳ ابتدا قالب سایت خود را غیرفعال کنید تا قالب پیش فرض سایت فعال شود سپس ارور Forbidden 403 را یک بار دیگر چک کنید  تا ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر. اگه ارور ۴۰۳ رفع شده بود بهتر است که کدهای قالب را بررسی کنید و ارور هایی که دارد را برطرف کنید.

 

انجام اقدامات کلی

یکی دیگر از روش هایی که برای رفع ارور Forbidden 403 به کار گرفته می شود استفاده از اقدامات کلی می باشد. اقدامات کلی می تواند شامل رفرش کردن صفحه، حذف حافظه کش، و تغییر آی پی می باشد که می توانید با استفاده از VPN ها آی پی خود را تغییر دهید و سپس به سایت مراجعه کنید.

 

بررسی فایل htaccess.

htaccess . یکی از فایل های مهم در وردپرس می باشد که تنظیماتی را در هاست در اختیار ما می گذارد مانند محدودیت دسترسی و ریدایرکت کردن که می توانند عامل ایجاد ارور Forbidden 403 شود. به طور کلی برای این فایل دو مشکل به وجود می آید، مشکل اول به این دلیل است که در زمان انتقال سایت از یک هاست به هاست دیگر یک فایل جدید htaccess. به وجود می آید. و دومین مشکل این است که به دلیلی محتوای درون فایل htaccess. به شکلی تغییر می کند که امکان دسترسی به آن وجود ندارد که در نهایت ارور Forbidden 403 رخ می دهد.

راه حل هر دو مشکلی که در بالا ذکر کردیم به یک شکل است، می توانید برای رفع آنها ابتدا به فایل منیجر در کنترل پنل بروید و فایل های هیدن شده Forbidden 403 را پیدا کنید اگر دو تا فایل پیدا کنید مشکل شما از نوع اول و اگر تنها یک فایل htaccess. پیدا کردید مشکل شما از نوع دوم می باشد و فایل شما دارای خرابی است.

 

غیرفعال کردن افزونه ها

یکی دیگر از دلایلی که موجب رخ دادن ارور Forbidden 403 می شود نصب برخی از افزونه ها در وردپرس می باشد. شما می توانید تمامی افزونه های نصب شده را غیر فعال کنید سپس سایت را چک کنید تا ببینید خطای ۴۰۳ رفع شده است یا خیر. در صورت رفع نشدن افزونه ها را یکی به یکی فعال نمایید و سپس مجدد امتحان کنید تا رفع ارور Forbidden 403 صورت بگیرد.

در صورت حل نشدن مشکل با غیر فعال کردن افزونه ها باید به سراغ غیر فعال کردن قالب بروید. برای آشنایی بیشتر با افزونه های امنیتی می توانید سری به مقاله بهترین افزونه های امنیتی وردپرس بزنید.

 

تماس با هاستینگ

اگر برای رفع ارور Forbidden 403 تمامی روش های بالا را انجام دادید و به نتیجه ای نرسیدید این احتمال که ماژول های هاست بسته بوده اند وجود دارد که در این گونه موارد باید با هاستینگ خود تماس بگیرید تا آنها مشکل را بررسی کنند و برای رفع آن اقدام نمایند.

 

نتیجه گیری

در مقاله بالا یکی دیگر از ارورهای سمت کاربر را با هم بررسی کردیم، ارور Forbidden 403 به معنای ممنوع بودن می باشد که در برخی از صفحات به مرورگر کاربر مجوز نمایش اطلاعات را نمی دهد که برای دسترسی به صفحات باید این مشکلات را با استفاده از روش های رفع ارور Forbidden 403 برطرف کرد تا کاربران و مدیران سایت ها بتوانند به درستی خطای ۴۰۳ موجود در سایت را برطرف نمایند.

به طور کلی مفهوم خطای ۴۰۳ و انواع آن را بررسی کردیم و تمامی راه های رفع ارور Forbidden 403 برای شما توضیح دادیم تا بتوانید به درستی مشکلات سایت خود را حل کنید.

تلگرام
فیسبوک
لینکدین
واتساپ
ایمیل
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟

با دادن امتیاز به مطالب مارا در خدمت رسانی بیشتر یاری کنید و اگر از این مطلب راضی بودید با امتیاز بالا به نویسندگان سایت قوت قلب بدهید و اگر رضایت نداشتید حتما در نظرات همین مطلب اعلام کنید و به ما در این مسیر کمک کنید.

ما را در تلگرام دنبال کنید

ما را در تلگرام دنبال کنید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.