میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

آموزش کامل ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا

آموزش کامل ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا

مهم نیست که مشتریان شما چگونه و چه زمانی قصد استفاده از خدمات شما دارند.شما باید برای ارتقا وب‌سایت خود و افزایش ترافیک یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد کنید.

اولین قدم برای رقابت در بازار وب‌سایت‌های اینترنتی تدوین یک تقویم و استراتژی برای محتوا است.اگر می‌خواهید یک استراتژی خوب برای وب‌سایت خود ایجاد کنید پس ادامه مقاله را بخوانید.

 

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا به هر چیزی ملموسی که در وب‌سایت خود ایجاد می‌کنید اشاره دارد؛مواردی مانند متن‌ها،تصاویر و… استراتژی محتوا باید بخشی از بازاریابی یا دیجیتال مارکتینگ شما باشد که توسط آن بتوانید خود را در صنعت مشخصی به رخ بکشید.

همان‌طور که در مقاله‌های پیش نیز ذکر کرده‌ایم،محتوا برای رشد وب‌سایت و کسب‌وکارتان بسیار ضروری و مهم است.در زمان ایجاد استراتژی محتوا باید به چند سوال پاسخ دهید.

 1. چه کسی محتوای شمارا می‌خواند؟

در جواب این سوال شما احتمالاً می‌گویید که خوب مشخص است کاربران من.اما این جواب کافی نیست.شما باید بدانید خوانندگان مطالب شما از چه قشری هستند.مثلا اگر ما در شهر وردپرس درباره آموزش وردپرس صحبت می‌کنیم خوب طبیعتا خوانندگان طراحان سایت یا کسانی هستند که می‌خواهند یک وب‌سایت راه‌اندازی کنند.پس ما برای این قشر از جامعه محتوای خود را بهینه‌تر می‌کنیم.

استفاده از کانال‌های مختلف برای انتشار مطالب (مثل شبکه‌های اجتماعی) بسیار خوب است اما به شرطی که مخاطبان شما در آنجا یافت شوند.

 

 1. چه مشکلی از مخاطبان خود حل می‌کنید؟

محصولی که تولید کرده‌اید قطعا مشکل یا نیازی را از یک عده حل می‌کند.با این تفاسیر باید محتوایی تولید کنید تا مشکلی از مخاطبان حل شود یا اطلاعاتی به آن‌ها بدهید که به دردشان بخورد.

بی‌شک ایجاد محتوای صوتی (مثل پادکست) بسیار کمک‌کننده است.

 

 1. چه چیزی شمارا منحصربه‌فرد می‌کند؟

قطعا در کسب‌وکار خود رقبایی دارید.برای موفقیت در بازار باید متفاوت باشید؛چه چیزی شمارا متفاوت می‌کند؟ شما باید ثابت کنید که چرا ارزش خرید دارید.

 

 1. قالب محتوا را مشخص کنید

محتوای شما در چه قالبی آماده و منتشر می‌شود؟ اینفوگرافیک؟فیلم؟متن یا… در استراتژی محتوا باید نوع قالب محتوای خود را نیز تعیین کنید.(اگر چند نوع قالب نیز تعیین کنید مشکلی نیست)

 1. از چه کانال‌هایی برای انتشار استفاده می‌کنید؟

دقیقا همان‌طور که می‌توانید از قالب‌های مختلفی برای تهیه محتوا استفاده کنید،می‌توانید از ابزارهای مختلفی برای انتشار محتوا استفاده کنید.اما باید بررسی کنید و ببینید که مخاطبان شما بیشتر در کجا حضور و فعالیت بیشتری دارند.آنجا بهترین مکان برای انتشار محتوا است!

 

 1. مدیریت محتوا

باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید مبنی بر اینکه چه محتوایی توسط چه شخصی در چه زمانی و در کجا منتشر خواهد شد.این موضوع ممکن است کمی دلهره‌آور باشد اما برای پیشرفت باید تلاش کنید.

 

چرا دیجیتال مارکتر ها نیاز به ایجاد استراتژی محتوا دارند؟

بازاریابی محتوا به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با استفاده از کمترین منابع و هزینه بهترین نتایج را در وب‌سایت خود دریافت کنند.نکته‌ای که باید اینجا به شما بگوییم این است که با یک پست وبلاگ خوب و مناسب می‌توانید ترافیک ارگانیک جذب کنید،سپس با تبلیغ یک کتاب یا یک ابزار رایگان کاربر را به دیگر بخش‌های وب‌سایت می‌کشانید تا با کسب‌وکار شما آشنا شود.

استفاده از محتوای همیشه‌سبز می‌تواند بسیار به وب‌سایت شما کمک کند.

 

نحوه ایجاد استراتژی محتوا

 1. هدف خود را تعریف کنید

هدف شما برای ایجاد استراتژی محتوا چیست؟چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید؟اگر اهداف خود را بشناسید راهکارهای بیشتری را به کار می‌گیرید.

 

 1. پرسونای مخاطب

برای تهیه یک استراتژی بازاریابی محتوا باید  کاربران یا مخاطبان خود را بشناسید.این امر برای کسانی که به‌تازگی وارد بازار شده‌اند بسیار مهم است.با شناخت مخاطب خود می‌توانید محتوایی تولید کنید که به درد کاربرانتان بخورد و آن‌ها خوششان بیاید.

اگر وب‌سایت شما چندین سال است که فعالیت می‌کند شاید بخواهید بازار خود را گسترش دهید و بر روی قشر جدیدی از مخاطبان کار کنید.شما هرساله باید بازار را بررسی کنید و بر اساس آن استراتژی محتوایی خود را در صورت نیاز تغییر دهید.

 1. نوع محتوا را تغییر دهید

بیشتر وب‌سایت‌ها از طریق وبلاگ ترافیک جذب می‌کنند.اما ممکن است شما راهکارها دیگری برای جذب ترافیک در نظر داشته باشید.

مثلا تصور کنید که وب‌سایت شما چندین سال فعالیت کرده است و نکات آموزشی خوبی در بخش وبلاگ به خوانندگان انتقال داده است.حال می‌توانید تمامی این نکات را در قالب یک کتاب دربیاورید و آن را برای مخاطبان در دسترس قرار دهید.

 

 1. یک سیستم مدیریت محتوا انتخاب کنید

سیستم مدیریت محتوا (CMS) می‌تواند نقشی اساسی در بازاریابی محتوای شما داشته باشد.زیرا با توجه به امکانات هر سیستم استراتژی شما نیز ممکن است متفاوت باشد.پیشنهاد ما برای هر وب‌سایتی سیستم مدیریت محتوای وردپرس است.پیشنهاد می کنیم مقاله برترین سستم های مدیریت محتوا کدام اند؟ را بخوانید.

 

 1. ایده محتوا

حال زمان آن رسیده است که برای محتوای خود ایده پردازی کنید.(از کجا محتوا پیدا کنید،چگونه بنویسید و….)

 

 1. قالب محتوا

از بین قالب‌های موجود (ویدیو،پادکست و…) قاب موردنظر خود را انتخاب کنید.

 

 1. مطالب خود را مدیریت کنید

استراتژی محتوای شما فقط به منتشر کردن محتوا ختم نمی‌شود،پس از انتشار نیز باید بتوانید آن را مدیریت کنید.با ایجاد یک تقویم محتوایی برای وبلاگ و انتشار مقاله در ساعت و روزهای مشخص به مسیر درست قرار خواهید گرفت.سپس باید به سراغ ایجاد تقویم محتوایی برای شبکه‌های اجتماعی بروید.

بعضی‌اوقات البته بیشتر در شبکه‌های اجتماعی لازم است محتوایی مرتبط با روز یا ماه بروید.تصور کنید شما یک وب‌سایت فروش پوشاک دارید و در بخش وبلاگ به بررسی لباس‌ها یا ست‌ها می‌پردازید.بنابراین باید در فصل تابستان درباره لباس‌ها و پوشاک تابستانی صحبت کنید.

 

جمع بندی

امیدواریم از مقاله ایجاد اسراتژی بازاریابی محتوا لذت برده باشید.اگر در خصوص نکات ذکر شده سوالی دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *