میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

چند فروشندگی در وردپرس با افزونه های کاربردی

چند فروشندگی در وردپرس

با اوج گرفتن بازار فروش اینترنتی، انواع مختلفی از فروشگاه های اینترنتی تاسیس شد یکی از آن ها امکان تاسیس سایتی است که در آن چندین فروشنده مختلف محصولات خودشان را عرضه کنند یا به اصطلاح همکاری در فروش داشته باشند. شاید فکر کنید تاسیس چنین سایتی با این امکانات پیچیده به سادگی ممکن نیست؛ اما با وجود سیستم مدیریت محتوای وردپرس و افزونه قدرتمند ووکامرس، می توان گفت اکنون این کار ساده تر از هر زمان دیگری ممکن شده است.

در این مقاله می خواهیم ببینیم چطور می توان با صرف کمترین زمان و هزینه، یک سایت با امکان چند فروشندگی در وردپرس تاسیس کرد. اما اجازه دهید قبل از اینکه مستقیما وارد این موضوع شویم، کمی در مورد این توضیح دهیم که اصلا منظور از چند فروشندگی چیست و این نوع فروشگاه ها چه مزیتی دارند و برای چه کسانی مناسب اند. بعد از آن، ببینیم ایجاد سایتی با امکان چند فروشندگی در وردپرس چطور ممکن است و مرحله به مرحله آن را آموزش دهیم و افزونه های مورد نیاز را لیست کنیم.

در نهایت هم یک خلاصه و جمع بندی از کل مقاله ارائه می دهیم. اگر سوال خاصی درباره چند فروشندگی در وردپرس دارید و صرفا می خواهید جواب سوال خود را بگیرید، می توانید با کمک فهرست مطالب به بخش مورد نظر بروید. اگر هم سوالی داشتید در بخش نظرات بنویسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم.

چند فروشندگی با ووکامرس

چند فروشندگی چیست ؟

می دانستید شما هم می توانید در فروشگاه آمازون (Amazon) کالای خود را عرضه کنید و فروشنده شوید؟ در واقع هر کسی که بخواهید می تواند در این فروشگاه بزرگ به یک فروشنده تبدیل شود و محصولات خود را بفروشد (البته با رعایت قوانین و مقررات این فروشگاه ها) این همان امکان چند فروشندگی است.

همانطور که از نامش مشخص است، چند فروشندگی ( Multi Vendor یا Multi Seller) به این معناست که بتوانید سایتی داشته باشید که افراد مختلف در آن وارد پنل کاربری خود شوند و محصولاتشان را عرضه کنند و بفروشند بدون اینکه لازم باشد مدیر اصلی درگیر فرآیند بررسی سفارشات و تایید محصولات و… شود. یعنی شما یک بازار عرضه محصولات (Markrtplace) تاسیس می کنید.

در این روش امکانات بسیار زیادی در اختیار مدیر سایت قرار می گیرد مثلا می تواند به روش Afiliate marketing فضایی در اختیار فروشندگان قرار دهد تا محصولاتشان را در سایتش بفروشند و به مدیر اصلی حق کمیسیون یا درصدی از مبلغ فروش را پرداخت کنند.

اگر بخواهیم امکان چند فروشندگی را به چیزی تشبیه کنیم می توانیم بگوییم این امکان مانند این است که یک فروشگاه بزرگ تاسیس کنید و آن را به غرفه های کوچک بسیار زیادی تقسیم کنید و هر کدام از غرفه ها را در اختیار فروشندگان مختلفی قرار دهید. فروشندگان می توانند محصولاتشان را در غرفه خود در این فروشگاه بزرگ که مال شماست عرضه کنند و در ازای فروش هر محصول، درصدی از مبلغ فروش را به شما پرداخت کنند.

چند فروشندگی چیست

مزایای چند فروشندگی

یکی از مزایایی چند فروشندگی یا ایجاد امکان همکاری در فروش در سایت خود این است که می توانید فضایی فراهم کنید تا فروشندگان کالای خود را در سایت شما عرضه کنند و در ازای فروش محصولات، درصدی به شما پرداخت کنند. با این کار، می توانید بخش زیادی از بار بازاریابی و فروش را از روی دوش خود بردارید و علاوه بر این، فضایی فراهم کنید که دیگر هموطنان هم بتوانند از طریق عرضه کالا در سایت شما کسب درآمد کنند.

 

مزایای روش چند فروشندگی :

 • امکان گسترش سریع سایت فروشگاهی خود
 • امکان عرضه محصولات متنوع و فراوان بدون زحمت زیاد
 • ایجاد درآمد غیرفعال Passive Income
 • ایجاد اشتغال برای دیگر هموطنان
 • تمرکز بر مدیریت سایت و دوری از مسائل فروش و بازاریابی شخصی
 • افزایش چند برابری درآمد
 • امکان رقابت با دیگر فروشگاه های اینترنتی

 

تاسیس سایت با امکان چند فروشندگی در وردپرس

تاسیس سایت با امکان همکاری در فروش یا همان امکان چند فروشندگی در وردپس راحت ترین و ارزان ترین روش تاسیس یک سایت فروشگاهی با امکانات چند فروشندگی است.

اساسا وردپرس یکی از قدرتمندترین و کاربرپسندترین سیستم های مدیریت محتوا است که با آن می توان سایت های بسیار قدرتمندی را در کمتر از یک ساعت راه اندازی کرد (حتی راه اندازی بعضی سایت ها با وردپرس فقط 5 دقیقه طول می کشد!) اگر می خواهید وردپرس را از پایه یاد بگیرید دوره جامع آموزش وردپرس سایت شهروردپرس حتما برایتان مفید خواهد بود.

تاسیس سایت با امکان چند فروشندگی در وردپرس

اقدامات لازم برای تاسیس سایت با امکان چند فروشندگی در وردپرس

برای اینکه بخواهید در وردپرس یک سایت با امکان چند فروشندگی یا همان همکاری در فروش داشته باشید، باید ابتدا بتوانید یک سایت وردپرسی تاسیس کنید که با کمک آموزش هایی که در دیگر مقالات سایت شهر وردپرس قرار گرفته است، این کار برایتان بسیار ساده خواهد بود.

بعد از آن باید افزونه ووکامرس Woocommerce را نصب کنید که در مقاله « ووکامرس چیست ؟ (توضیح کامل) » روش نصب آن و تنظیمات اولیه را آموزش داده ایم.

پس گام اول، تاسیس سایت وردپرسی و نصب افزونه ووکامرس است

 

بعد از طی کردن گام اول، باید افزونه های دیگری که مربوط به ووکامرس هستند و امکانات جانبی به آن اضافه می کنند را نصب کنید. این افزونه ها در واقع Add-ons هستند و نه افزونه مستقل، یعنی برای اینکه کار کنند به یک افزونه مادر و اصلی نیاز دارند که در موضوع ما، این افزونه مادر همان ووکامرس Woocommerce است.

گام دوم، نصب افزونه های همکاری در فروش یا چند فروشندگی است

 

در بخش بعدی، چند مورد از بهترین افزونه های همکاری در فروش یا همان افزونه های چند فروشندگی ووکامرس را معرفی می کنیم.

بعد از این گام، سایت وردپرسی چند فروشنده شما آماده است و باید با استفاده از امکاناتی که این افزونه ها در اختیار شما می گذارند، شکل و شمایل زیبایی به سایت خود بدهید و محصولات اولیه را درج کنید یا اقدام به جذب فروشندگان کنید. از این جا به بعد، اقدامات فنی اولیه برای تاسیس سایت فروشگاه تمام شده است ولی همچنان باید دنبال روش هایی برای افزایش فروش، بهبود وضعیت سایت، مراقبت از داده ها و… انجام دهید که درباره آن ها در بخش آخر این مقاله توضیحاتی کوتاه ارائه می کنیم.

پس گام سوم را می توان اینطور بیان کرد:

گام سوم؛ نگهداری از مارکت پلیس خود و اداره آن است

تاسیس سایت با امکان چند فروشندگی در وردپرس

 

افزونه های چند فروشندگی در وردپرس

افزونه های مختلفی برای این کار وجود دارد که در این بخش به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

نکته: همانطور که در بخش تاسیس سایت چند فروشنده در همین مقاله گفتیم، قبل از اینکه بتوانید از افزونه های معرفی شده در این بخش استفاده کنید باید افزونه فروشگاه ساز ووکامرس را در سایت خود نصب و فعال کرده باشید. ما در مقاله « ووکامرس چیست » به طور کامل توضیح داده ایم که این افزونه فروشگاه ساز قدرتمند چیست و چطور باید از آن استفاده کرد. اگر با این افزونه یا کلا فروشگاه ساز وردپرس آشنایی ندارید، حتما این مقاله را بخوانید.

 

لیست افزونه های چند فروشندگی در وردپرس

بعد از اینکه ووکامرس را نصب کردید می توانید از افزونه ها یا همان Add-ons های زیر برای تکمیل کارایی فروشگاه ساز ووکامرس استفاده کنید:

 

1.       افزونه دکان Dokan

این افزونه بی شک محبوبترین و یکی از قدرتمندترین افزونه چند فروشندگی در وردپرس است که طبق اعلام سایت رسمی خودش بیش از 1.500.000 سایت از آن استفاده می کنند.

شاید با شنیدن نام این افزونه، فکر کنید افزونه دکان Dokan یک افزونه ایرانی است اما نه! این افزونه هم خارجی است و اولین بار در سال 2015 توسط شرکت weDevs به صورت متن باز عرضه شد تا راه حلی باشد برای تاسیس سایت با امکان چند فروشندگی در وردپرس.

به کمک این افزونه، فروشندگان سایت شما می توانند محصولات فیزیکی و یا دیجیتالی (دانلودی) خود را برای فروش عرضه کنند و شما تنها وظیفه مدیریت سایت را بر عهده خواهید داشت.

نسخه دموی این افزونه را می توانید از مخزن وردپرس دانلود کنید اما نسخه اصلی این افزونه پولی است و حق اشتراک نسبتاً بالایی هم دارد (هنگام نوشتن این مقاله 59 دلار در ماه برای نسخه Business) اما به کاربران امکان می دهد 14 روز به طور رایگان آن را آزمایش کنند و اگر خوششان آمد نسخه پولی را تهیه کنند. البته برخی از عرضه کننده های ایرانی هم نسخه کامل این افزونه را عرضه می کنند.

افزونه دکان Dokan

 

به خاطر کارایی بالا و محبوبیتی که این افزونه دارد، افزودنی های بسیاری هم به طور مستقل برای این افزونه نوشته شده است که پس از تاسیس سایتی با امکان چند فروشندگی در وردپرس می توانید از آن افزودنی ها هم استفاده کنید تا امکانات این سایت را باز هم افزایش دهید. مثلا در کنار فروش تکی محصولات پیشنهاد فروش عمده داشته باشید، با استفاده از نقشه محل تحویل کالا را مشخص کنید، بتوانید امکان بازگشت وجه فراهم کنید و امکانات فوق العاده دیگری که باعث می شود فروشگاه ساده شما به یک فروشگاه اینرنتی تمام عیار تبدیل شود.

 

2.       افزونه YITH WooCommerce Multi Vendor

این افزونه مشهور یکی دیگر از محصولات شرکت YITH است که به کاربران امکان می دهد با ووکامرس یک مارکت پلیس (Marketplace) ایجاد کنند. در این فروشگاه با امکان چند فروشندگی، فروشندگان هم می توانند محصولات فیزیکی عرضه کنند و هم محصولات دیجیتالی.

افزونه YITH WooCommerce Multi Vendor

 

طبق آماری که سایت رسمی این شرکت درباره افزونه YITH WooCommerce Multi Vendor ارائه داده است، 97 درصد مشتریان از این محصول راضی بوده اند. نسخه رسمی این افزونه پولی است و باید سالانه 99.99 یورو بابت آن پرداخت کنید البته تا 30 روز تضمین بازگشت وجه دارید. این افزونه را هم می توانید از عرضه کننده های ایرانی تهیه کنید.

از امکانات آن می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. امکان فروش محصولات فیزیکی و غیرفیزیکی
 2. امکان تعریف بی شمار فروشنده
 3. امکان تعیین کمیسیون متفاوت برای فروشندگان
 4. عرضه کوپن تخفیف به برخی مشتریان
 5. مدیریت هزینه ها و آمار فروش محصولات
 6. و…

 

3.       افزونه WCFM Marketplace

این افزونه دو نسخه رایگان و پولی دارد که نسخه رایگان را می توانید از مخزن وردپرس دانلود کنید. افزونه  WCFM Marketplace را بیش از 30000 بار از مخرن وردپرس دانلود کرده اند که عدد قابل توجهی است.

این افزونه امکانات خوبی برای راه اندازی یک مارکت پلیس ارائه می کند که آن را به یک رقیب جدی برای افزونه های قدرتمندی مثل دکان تبدیل کرده است، از جمله امکان تعریف چند فروشنده برای یک محصول، روش های مختلف ارسال، امکان بازپس گرفتن محصول (مرجوعی)، امکان بازگشت وجه و امکانات فروانی که تعداد زیادی از آن ها در نسخه رایگان هم قابل دسترس است.

در واقع با نسخه رایگان این افزونه هم می توانید امکان چند فروشندگی در وردپرس را تجربه کنید و امکانات زیادی در اختیار داشته باشید، بدون اینکه هزینه ای پرداخت کنید.

افزونه WCFM Marketplace

 

4.       افزونه WC Marketplace

دقت کنید که این افزونه را با افزونه بالایی یعنی WCFM اشتباه نگیرید چون نام این دو بسیار به هم شبیه است. افزونه WC Marketplace به طور رایگان عرضه شده است و از مخزن وردپرس قابل بارگیری است. کافی است در پیشخوان وردپرس سایت خود وارد بخش افزودن افزونه شوید و نام این افزونه را جستجو کنید.

WC Marketplace با بیش از 10000 نصب فعال یکی از افزونه های چند فروشندگی و همکاری در فروش وردپرس است. شاید اولین و برجسته ترین مزیت این افزونه آن است که رایگان است.

عرضه کنندگان این افزونه در مخزن وردپرس نوشته اند: از افزونه ما استفاده کنید چون:

 1. یک برنامه رایگان برای ساخت مارکت پلیس بدون نیاز به دانش برنامه نویسی عرضه کرده ایم
 2. به روز رسانی های منظمی برای این افزنه ارائه می دهیم و کار با آن را راحت تر می کنیم
 3. یک تیم پشتیبانی خوب داریم

علاوه بر این، تقریبا تمام چیزی که یک مارکت پلیس نیاز دارد را در این افزونه پیدا خواهید کرد. از فروش محصولات متنوع (فیزیکی و دانلودی) گرفته تا امکان مدیریت و نظارت بر فروشندگان خود، ساخت کوپن تخفیف، امکان بازگشت وجه، تعریف روش های پرداخت متنوع، امکان فروش یک محصول توسط چند فروشنده و… .

  افزونه WC Marketplace

 

5. افزونه WC Vendors Marketplace

نسخه دموی این افزونه را می توانید در مخزن وردپرس پیدا کنید. این افزونه هم بیش از 10000 نصب فعال از مخرن وردپرس دارد. این افزونه با انواع مختلفی از تم ها و قالب ها سازگار است و بیش از 100 روش پرداخت عرضه می کند. البته می دانید که این روش های پرداخت در ایران چندان کارایی ندارد و در کل، بیشتر کاربران از 3-4 روش پرداخت پراستفاده، استفاده می کنند و همین کافی است.

این افزونه کاملا رایگان نیست و با بررسی ای که در سایت رسمی آن انجام دادیم، به نظر می رسد هنوز جای کار دارد تا بتواند با رقبای قدرتمند خودش در این عرصه رقابت کند.

افزونه WC Vendors Marketplace

 

نکات مربوط به نگهداری از مارکت پلیس و مدیریت آن

شاید تاسیس یک مارکت پلیس (Marketplace) با امکان چند فروشندگی در وردپرس کار دشواری نباشد و در کمتر از یک ساعت همه کارها را بتوانید انجام دهید و شکل و شمایل سایت را هم تنظیم کنید اما نگهداری از این مارکت پلیس دیگر به این سادگی نیست و نیازمند تلاش فراوانی است.

در این مسیر باید چند اقدام انجام دهید که ما به طور خلاصه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

 

 • ظاهر و قالب زیبایی به فروشگاه خود بدهید

ظاهر یک فروشگاه (چه فروشگاه اینترنتی و چه فروشگاه فیزیکی) اولین چیزی است که مشتریان به آن توجه می کنند، پس حتما ظاهری شیک و کاربرپسند به سایت خود بدهید که با محصولاتی که عرضه می کنید هم متناسب باشد. مثلا اگر کالای دیجیتال می فروشید قالبی مدرن و پر زرق و برق داشته باشید و کاری کنید بازدیدکنندگان در اولین نگاه بتوانند مشخصات اصلی کالا را بخوانند و مقایسه کنند.

ظاهر و قالب زیبایی به فروشگاه خود بدهید

 

 • سایتتان را سریع کنید

نباید آن قدر درگیر جلوه های گرافیکی شوید که از سرعت بارگذاری سایت غافل شوید. اگر سایتتان کند باشد زیبایی آن دیگر اهمیتی ندارد و کاربران ترجیح می دهند وارد سایت رقیبتان شوند و وقتشان را در سایت کند شما تلف نکنند. قبلا در سایت شهر وردپرس به «اهیمت سرعت سایت» پرداخته ایم، حتما به این مطلب نگاهی بیندازید. برای افزایش سرعت سایت راهکارهای زیادی وجود دارد که در مقاله «افزایش سرعت سایت وردپرسی» به طور کامل درباره آن ها توضیح داده ایم.

 

 • ابتدا خودتان کالا عرضه کنید

حتی اگر قصد دارید فقط یک مارکت پلیس عرضه کنید و خودتان وارد عرضه و فروش کالا نشوید، باز هم باید در ابتدا کالایی در سایت عرضه کرده باشید و مشتریانی جذب کرده باشید. همچنین باید کاری کرده باشید که سایتتان در بعضی نتایج جستجو رتبه خوبی کسب کرده باشد، تا بعد بتوانید از دیگران بخواهید کالاهایشان را در فروشگاه شما عرضه کنند. در غیر این صورت، افراد ترجیح می دهند کالاهایشان را در فروشگاهی مطرح تر که مشتریان بیشتری نصیبشان می کند بفروشند.

گذشته از این، شما قرار است در این مارکت پلیس، فروشنده ها را مدیریت کنید و اگر قبلا خودتان تجربه فروشندگی آنلاین را نداشته باشید و با سایتی که ساخته اید کار نکرده باشید، ممکن نیست بتوانید مدیر خوبی باشید.

ابتدا خودتان کالا عرضه کنید

 

 • رتبه سایتتان را در گوگل بالا ببرید

منظور از افزایش رتبه سایت در گوگل این است که هنگام جستجوی کلیدواژه هایی خاص (مثلا کلمات مربوط به کالاهای شما یا خدماتی که در سایتتان عرضه می کنید) سایت شما در صفحه اول نتایج جستو نمایش داده شود و به مرور به صدر نتایج برسد.

مجموع کارهایی که برای رسیدن به این هدف باید انجام دهید را می توان تحت عبارت «بهینه سازی برای موتورهای جستجو» (Search Engine Optimization) یا همان سئو خلاصه کرد. در این مقاله می توانید در این باره چیزهای بیشتری یاد بگیرید: « چگونه بازدید سایتمان را بالاتر ببریم؟ + ۹ معیار برای آنالیز سئو وردپرس».

 

 • محتوای ارزشمند منتشر کنید

برای اینکه بتوانید در موتورهای جستجویی مثل گوگل نتیجه رتبه بهتری پیدا کنید، باید محتوای یکتا و یونیک در سایتتان داشته باشید نه اینکه فقط محصولتان را با مشخصاتی حداقلی در سایت درج کنید.

اگر دقت داشته باشید، بسیاری از سایت های فروشگاهی بزرگ مثل دیجی کالا، افق کوروش و… یک بلاگ در کنار سایتشان یا یک سایت وبلاگ محور جداگانه ایجاد کرده اند و در آن اقدام به تولید محتوا می کنند. محتوا است که کاربران را از موتورهای جستجو وارد سایت می کند و رتبه سایت را بالا می برد.

از این طریق می توانید دائما در حال افزایش مخاطبان سایت باشید و در نتیجه فروش محصولاتتان را بالا ببرید. البته تولید محتوای ارزشمند خودش نیازمند تخصص یا صرف هزینه و زمان بسیار است ولی با استفاده از سایت هایی که این خدمات را ارائه می دهند می توانید برای سایت خود محتوای اختصاصی سفارش دهید و با هزینه ای کمتر و در زمانی سریع تر یکی از این سایت ها که خدمات تخصصی تولید محتوا ارائه می دهد « محتوا آنلاین » است.

  محتوای ارزشمند منتشر کنید

 

 • مشتری مدار باشید

درباره مشتری مداری هر حرفی بزنیم زیره به کرمان بردن است! کیست که نداند کیفیت ارائه خدمات به مشتری اهمیتی هم اندازه با کیفیت محصول دارد (حتی در مواردی اهمیتش از خود محصول بالاتر است!).

برای اینکه مارکت پلیس خوبی داشته باشید کار شما دو برابر است چون از طرفی باید بتوانید مشتریان را راضی نگه دارید و از طرفی، فروشندگانی که در مارکت پلیس شما محصول می فروشند را راضی نگه دارید. اگر می خواهید در چند فروشندگی و ارائه مارکت پلیس پیروز باشید باید همیشه به رضایت این دو گروه توجه خاص داشته باشید.

مشتری مدار باشید

 

 • با متخصصان کار کنید

حتما می دانید که راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی که هم به خریداران خدمات می دهد و هم به فروشندگان متعدد کار ساده ای است اما مدیریت آن و رفع اشکالات پیش آمده در حین کار، ساده نیست. گاهی اوقات مشکلات فنی خاصی پیش می آید که برای رفع آن نیاز به متخصصان این کار دارید. یا اینکه می خواهید تغییری در ظاهر سایت و قالب های نصب شده بدهید که به سادگی ممکن نیست.

 در این موارد، اگر خودتان تخصصی در این زمینه ندارید بهتر است از متخصصان کمک بگیرید. اگر مشکلی داشتید می توانید از همکاران ما در «شهر وردپرس» استفاده کنید یا آنکه کار طراحی سایت خود را از صفر تا صد به تیم «شهر وردپرس» بسپارید.

 

 • مدام در حال یادگیری باشید

برای موفقیت در هر کاری باید مدام در حال یادگیری باشید و هیچگاه از آموخته های جدید غافل نباشید. اگر دنبال راه اندازی سایتی با امکان چند فروشندگی در وردپرس هستید هم چاره ای جز این ندارید که همیشه آموخته های خود را افزایش دهید و بیشتر یاد بگیرید.

شیاد دوره های آنلاین موجود در « آکادمی شهر » به دردتان بخورد. سری به این آکادمی آنلاین بزنید.

مدام در حال یادگیری باشید

 

خلاصه و نتیجه گیری

در این مقاله درباره چند فروشندگی در وردپرس توضیح دادیم. گفتیم منظور از چند فروشندگی چیست و توضیح دادیم که منظور این است که یک مارکت پلیس یا فروشگاه ایجاد کنیم که دیگران بتوانند در آن، محصولات خود را بفروشند.

همچنین درباره مزایای روش چند فروشندگی صحبت کردیم و بعد گفتیم اقدامات لازم برای تاسیس سایت با امکان چند فروشندگی چیست و این اقدامات را در سه گام خلاصه کردیم. سپس افزونه های لازم برای چند فروشندگی در وردپرس با ووکامرس را معرفی کردیم و به طور خلاصه گفتیم هر کدام چه امکاناتی ارائه می دهند.

در بخش آخر هم به نکات مربوط به نگهداری از مارکت پلیس یا همان فروشگاه خود که در آن امکان چند فروشندگی را فراهم کرده اید توضیح دادیم و سعی کردیم توضیح کاملی در این باره ارائه کنیم.

در نهایت می توان نتیجه گرفت تاسیس یک سایت با امکان چند فروشندگی در وردپرس کار دشواری نیست و به کمک افزونه های بسیار قدرتمندی که برای این کار وجود دارد خیلی سریع می توان چنین فروشگاهی تاسیس کرد؛ اما نگهداری از آن و مدیریت چنین سایتی به تجربه و تخصص نیاز دارد و باید همیشه مراقب رعایت نکاتی باشیم که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *