میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

رفع ارور Gateway Time Out 504 چگونه انجام می شود ؟

رفع ارور Gateway Time Out 504

یکی دیگر از ارور هایی که در این مقاله می خواهیم برای شما توضیح دهیم ارور Gateway Time Out 504 می باشد، این ارور هم مانند بقیه ارورهای دسته 500 دارای کد وضعیت HTTP از نوع 5xx  است. ارور Gateway Time Out 504 به معنای اتمام زمان دروازه 504 می باشد که معمولا هم از سمت سرور اتفاق می افتد و زمانی که درخواست ها ارسال می شوند اما سرور به دلایل مختلفی قادر به پردازش آنها نیست این ارور در صفحه مرورگر ظاهر می شود، به طور کلی سرور قادر نیست درخواست ها را تکمیل نماید بنابراین ارور 504 رخ می دهد که باید با روش های رفع ارور Gateway Time Out 504 آنها را برطرف کنید.

ارور Gateway Time Out 504 می تواند به شکل های مختلفی در صفحات مرورگر ظاهر شود که برای رفع Error 504 روش هایی ارائه شده است که با بهره گیری از آنها می توانید ارور به وجود آمده را رفع کنید. ارور Gateway Time Out 504 ممکن گاهی از سمت کاربر یا اینکه از سمت مدیر سایت باشد که باید بهره گیری از روش های رفع ارور  504 آنها را برطرف کنید.

در ادامه مقاله روش های رفع Gateway Time Out 504 و علت رخ دادن آن را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد پس تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

 

ارور Gateway Time Out 504 چیست ؟

یکی دیگر از ارور های دسته 500 ارور Gateway Time Out 504 می باشد که به معنای اتمام زمان دروازه 504 می باشد و زمانی که درخواست ها ارسال می شوند اما به دلایل مختلفی پردازش نمی شوند و در نهایت هیچ پاسخی دریافت نمی شود. ارورهای دسته 500 معمولا از سمت سرور می باشند که در صفحه مرورگر برای کاربران ظاهر می شوند و باید با استفاده از روش های رفع Error 504 آنها را برطرف نمایید.

ارور Gateway Time Out 504 دارای کد وضعیت HTTP از نوع 5xx  می باشد و به طور کلی به معنای وقفه دروازه 504 است که در صفحه های مرورگر اتفاق می افتد و گاهی در بالای صفحه یا در قسمت پا صفحه نمایش داده می شود و حتی ممکن است در یک صفحه سفید ظاهر شود.

ارور Gateway Time Out 504 چیست ؟

اگر بخواهیم دقیق تر معنای ارور  Gateway Time Out 504 را برای شما توضیح دهیم به این معنی است که یک سرور یا سرویس دهنده پاسخی که باید برای سرویس دهنده دیگر که در حال تلاش برای بارگذاری صفحات وب یا کامل کردن درخواست مرورگر می باشد را به موقع دریافت نکرده است بنابراین ارور Gateway Time Out 504 به کاربران نمایش داده می شود.

همچنین خطای 504  معمولا بر این امر دلالت دارد که اگر با ارور Gateway Time Out 504 مواجه شدید یعنی وب سایتی که از آن در حال استفاده هستید از کنترل شما خارج است و برای برقرای ارتباط فاقد سرعت کافی می باشد.

 

انواع نحوه نمایش ارور Gateway Time Out 504

ارور Gateway Time Out 504 می تواند به شکل های مختلفی در صفحات مرورگر به کاربران نمایش داده شوند و نحوه نمایش آنها به نوع مرورگر و سیستم عامل های متنوع وابسته است. همچنین نوع ارور Gateway Time Out 504 که در صفحات ظاهر می شود می تواند از سمت سرور میزبان به شکل سفارشی در آمده باشد و به آن شکا نمایش داده شود. در ادامه انواع نحوه نمایش ارور Gateway Time Out 504 را برای شما توضیح خواهیم داد تا در زمان مواجه شدن با آنها بتوانید به درستی برای رفع ارور 504 اقدام کنید.

انواع نحوه نمایش ارور Gateway Time Out 504

انواع نحوه نمایش ارور Gateway Time Out 504 عبارتند از:

  • HTTP 504
  • Error 504
  • HTTP Error 504
  • Gateway Time Out 504
  • Gateway Time Out Error
  • Gateway Time Out (504)
  • Gateway Time Out NGINX 504
  • NGINX 504 Gateway Time Out
  • Gateway Time Out –HTTP Error 504

مواردی که در بالا ذکر کردیم انواع نحوه نمایش ارور Gateway Time Out 504 می باشند که با آشنایی بهتر با آنها می توانید سریع تر تشخیص دهید که این ارور ها مربوط به خطای 504 هستند که از سمت سرور رخ داده اند. با تشخیص درست ارورها می توانید به راحتی بهترین روش را برای رفع ارور Gateway Time Out 504 استفاده کنید و مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

 

علت رخ دادن ارور Gateway Time Out 504 چیست ؟

در این قسمت می خواهیم به علت رخ دادن ارور Gateway Time Out 504 بپردازیم و قبل از رفع کردن آن علت به وجود آمدن خطا را متوجه شویم. هر زمان که شما صفحه مرورگر خود را باز و از وب سایت خود بازدید می کنید سایت شما یک درخواست به سروری که میزبان می باشد ارسال می کند. سپس سرور همه درخواست های ارسال شده را پردازش می کند و منابع درخواستی را به همراه سر صفحه HTTP که  HTTP  یک کد وضعیت می باشد را ارسال می کند. از کد وضعیت HTTP برای برقراری ارتباط استفاده می شود و با آن بررسی می کنند که آیا همه چیز در ارتباط به خوبی پیش می رود یا مشکلی به وجود آمده است.

علت رخ دادن ارور Gateway Time Out 504 چیست ؟

 

معمولا ارور Gateway Time Out 504 زمانی رخ می دهد که باز شدن یک وب سایت برای شما زمان زیادی طول بکشد. همه سرور ها به گونه ای طراحی شده اند که اگر زمان انتظار بیشتر از حد مجاز طول بکشد یک خطا را در صفحه مرورگر نمایش دهند. همان طور که می دانید خطاهایی که با 5 شروع می شوند و سه رقمی هستند از طرف سرور می باشند مانند ارور های Bad Gateway 502 و Service Unavailable 503 که در مقاله های رفع ارور Bad Gateway 502 و رفع ارور Service Unavailable 503 آنها به صورت کامل برای شما توضیح داده ایم و در صورت اطلاعات بیشتر می توانید به بررسی آنها بپردازید.

 

روش های رفع ارور Gateway Time Out 504

در ابتدای مقاله شما را به صورت کامل با ارور Gateway Time Out 504 و انواع نمایش آن در صفحات مرورگر که به دلایل مختلفی ممکن است ظاهر شوند آشنا کردیم.

به طور کلی ارور های Gateway Time Out 504 از سمت سرور می باشند اما گاهی هم ممکن است که از سوی کاربران رخ بدهند بنابراین قصد داریم در بخش بعدی مقاله روش های رفع ارور 504 از سمت کاربر و از سمت مدیر سایت را مورد بررسی قرار دهیم تا در زمان مواجه شدن با آنها با انتخاب بهترین روش مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.

 

رفع ارور Gateway Time Out 504 از سمت کاربر

گاهی اوقات ممکن است شما به عنوان یک کاربر به یک وب سایت مراجعه نمایید و با ارور Gateway Time Out 504 در صفحه مرورگر خود مواجه شوید و علت آن را نتوانید تشخیص دهید اما کمترین کاری که در آن لحظه از دست شما برای دسترسی به صفحه یا وب سایت مورد نظر بر می آید این است که روش های رفع ارور Gateway Time Out 504 که برای سمت کاربر ارائه شده اند را بررسی کنید و آنها را انجام دهید تا خطای به وجود آمده برطرف شود. در ادامه روش های رفع ارور 504 از سمت کاربر را برای شما توضیح داده ایم.

رفع ارور Gateway Time Out 504 از سمت کاربر

روش های رفع ارور 504 از سمت کاربر عبارتند از:

 

رفرش صفحه مورد نظر

یکی از ساده ترین کارهایی که در زمان مواجه شدن با ارور 504 می توانید انجام دهید رفرش کردن مجدد صفحه مرورگر می باشد که در بیشتر موارد با یک رفرش ساده صفحه بارگذاری می شود. برای رفع Error 504 می توانید از دکمه F5 یا کلید ترکیبی Ctrl+R برای رفرش شدن صفحه وب سایتی که در آن قرار دارید استفاده کنید و خطای به وجود آمده را برطرف نمایید.

 

غیر فعال سازی VPN

اگر در سیستم خود برای برای باز کردن صفحات مرورگر از VPN استفاده می کنید ممکن است که با ارور Gateway Time Out 504 رو به رو شوید بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که  VPN  خود را  به صورت موقت غیر فعال کنید و سپس یک بار صفحه مرورگر را رفرش کنید تا خطایی که برای شما ظاهر شده است برطرف شود.

 

پاک سازی حافظه کش و حذف کوکی ها

گاهی اوقات پر شدن حافظه کش مرورگر با اطلاعات معیوب و کوکی ها می تواند دلیل رخ دادن ارور Gateway Time Out 504 در صفحات باشد. بنابراین برای رفع ارور Gateway Time Out 504 می توانید از روش پاک سازی حافظه کش و حذف کردن کوکی ها استفاده کنید تا ارور به وجود آمده برطرف شود.

برای انجام این کار می توانید به قسمت تنظیمات مرورگر سپس privacy and security مراجعه کنید و حافظه کش خود را پاک نمایید. در صورت برطرف نشدن ارور می توانید از یک مرورگر دیگر استفاده کنید چون این احتمال که مشکل از مرورگر شما باشد هم وجود دارد.

 

تغییر دادن DNS

علاوه بر روش های بالا تغییر دادن DNS هم می تواند در رفع ارور Gateway Time Out 504 موثر باشد، سرور های DNS به رایانه ها کمک می کنند تا به سرور های اینترنتی که وجود دارند متصل شوند. بنابراین برای رفع ارور Gateway Time Out 504 می توانید DNS خود را تغییر دهید.

برای تغییر دادن DNS می توانید به مسیر زیر مراجعه کنید:

Control panel -> Network and Sharing Center -> Change adapter setting

سپس در قسمت DNS سرور را بر روی 8.8.8.8 و 8.8.4.4 قرار دهید و مجددا صفحه مرورگر خود را رفرش نمایید.

 

راه اندازی مجدد

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای رفع ارور Gateway Time Out 504 انجام دهید این است که رایانه و مودم خود را یک بر خاموش روشن کنید و دوباره آنها را راه اندازی کنید و مجددا بررسی کنید ببینید خطای 504 برطرف شده است یا خیر.

 

تماس گرفتن با پشتیبانی سایت

اگر پس از انجام کار های بالا هنوز هم در صفحه مرورگر خود با ارور Gateway Time Out 504 مواجه بودید بهتر است که برای رفع ارور 504 با پشتیبانی یا مدیر سایت از طریق راه های ارتباطی که دارید تماس بگیرید و مشکل به وجود آمده را با آنها در میان بگذارید تا آنها برای رفع کردن آن اقدام نمایند.

 

رفع ارور Gateway Time Out 504 از سمت مدیر سایت

برخی موارد ممکن است ارور Gateway Time Out 504 که در صفحات مرورگر ظاهر می شوند از سوی کاربران نباشند و کاربران از طریق راه های ارتباطی آن را با مدیر سایت در میان گذاشته باشند بنابراین باید مدیران سایت برای رفع Error 504 اقدام نمایند که ما در ادامه قصد داریم شما را با برخی از راه های برطرف کردن خطای 505 آشنا کنیم تا بتوانید به خوبی مشکل به وجود آمده را در کمترین زمان ممکن برطرف کنید. در ادامه روش های رفع خطای 504 از سمت مدیر سایت را برای شما توضیح داده ایم.

رفع ارور Gateway Time Out 504 از سمت مدیر سایت

روش های رفع ارور 504 از سمت مدیر سایت عبارتند از:

 

سنگین شدن ترافیک سایت

یکی دیگر از مواردی که می تواند سبب رخ دادن ارور Gateway Time Out 504 شود ترافیک سنگین سایت است. زمانی که تعداد بازدیدکنندگان از سایت بیشتر می شود سایت دچار یک ترافیک سنگین می شود که در نهایت با خطای 504 رو به رو خواهد شد بنابراین برای رفع ارور  504 باید هاست خود را ارتقاء دهید تا توان پاسخگویی سرور شما بالا برود.

 

غیر فعال سازی افزونه ها و قالب وردپرس

گاهی ممکن است مدیر سایت اقدام به آپدیت کردن افزونه ها و قالب وردپرسی سایت خود نماید و پس از انجام آپدیت کاربران با خطای 504 مواجه شوند چون ممکن است برخی از افزونه ها یا خود قالب در آپدیت جدید درگیر کدنویسی اشتباه و یا باگ هایی شده باشند. بنابراین می توانید برای رفع ارور Gateway Time Out 504 تمامی افزونه های نصب شده و همچنین قالب خود را غیرفعال کنید و سپس هر یک را جداگانه فعال نمایید و بررسی کنید که ارور به وجود آمده مربوط به کدام بخش است.

 

بررسی فایل htaccess

اگر فکر می کنید که خطای رخ داده مربوط به فایل htaccess می باشد می توانید برای رفع Error 504 یک بار دیگر فایل htaccess را بررسی کنید تا از درست بودن آن مطمئن شوید.

 

سنگین شدن Database

در برخی مواقع ممکن است علت ارور Gateway Time Out 504 که کاربران در صفحات مرورگر با آن مواجه می شوند سنگین شدن و شلوغی در پایگاه داده سایت باشد که مدیران سایت می توانند برای رفع خطای 504 که به علت سنگین شدن پایگاه داده است از افزونه های بهینه سازی پایگاه داده استفاده نمایند.

 

بررسی کلودفلر

اگر به عنوان یک مدیر در سایت خود از کلودفلر(یک شرکت ارائه دهنده امنیت به صورت ابری برای سایت می باشد) استفاده می کنید ممکن است ارور Gateway Time Out 504 که در صفحات مرورگر ظاهر می شود به دلیل قطع شدن ارتباط سرور با کلودفلر باشد. بنابراین در این مواقع برای رفع Error 504 باید صبر کنید چون در بیشتر مواقع اگر این ارور از سمت کلودفلر باشد خودش برطرف می شود.

 

تماس با شرکت هاستینگ

اگر تمامی موارد بالا را به عنوان یک مدیر سایت برای رفع ارور Gateway Time Out 504 انجام داده اید اما هنوز مشکل شما به صورت قطعی برطرف نشده است می توانید با شرکت میزبان یا هاستینگ خود تماس بگیرید و ارور به وجود آمده را با آنها در میان بگذارید.

در بالا تمامی روش هایی که به شما کاربران و مدیران سایت برای رفع ارور 504 کمک می کند را توضیح دادیم تا بتوانید زمانی که با آنها مواجه می شوید با بهره مندی از روش های ارائه شده خطای به وجود آمده را حل کنید.

 

تاثیر ارور Gateway Time Out 504 بر روی سئو سایت

اگر به هر دلیلی در سایت خود با ارور Gateway Time Out 504 مواجه شده اید سعی کنید در کمترین زمان ممکن برای رفع آن اقدام کنید چون خطای 504 بر خلاف ارور Service Unavailable 503 که به گوگل می گوید بعدا بررسی کند می تواند بر روی سئو سایت شما تاثر منفی بگذارد.

 اگر به دلیل داشتن ارور Gateway Time Out 504 در صفحات مرورگر، سایت شما ده دقیقه از دسترس خارج شود مشکلی به وجود نمی آید اما اگر این زمان طولانی شود و به چندین ساعت بکشد گوگل ارور Gateway Time Out 504 را یک مسئله بزگ و جدی می داند که ممکن است به شدت بر روی سئو سایت شما تاثیر بگذارد.

اگر نگران برطرف کردن حخطای به وجود آمده هستید می توانید از روش های رفع ارور 504 که در بالا به توضیح آنها پرداختیم استفاده کنید تا خطا را برطرف کنید.

 

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل درمورد رفع ارور Gateway Time Out 504 برای شما توضیح دادیم. ارور Gateway Time Out 504 به معنای اتمام زمان دروازه 504 می باشد که معمولا از طرف سرور هم رخ می دهد. ارور Gateway Time Out 504 دارای کد وضعیت HTTP  و از نوع 5xx  می باشد که می تواند به دلایل مختلفی در صفحات مرورگر ظاهر شود. به طور کلی خطای 504 به شکل های مختلفی در صفحات مرورگر نمایش داده می شود که باید به درستی برطرف شوند چون در غیر این صورت بر روی سئو سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. در مقاله بالا روش های رفع ارور Gateway Time Out 504 به صورت کامل از سمت کاربر و مدیر سایت را برای شما توضیح دادیم تا در زمان مواجه شدن با ارور 504 به راحتی آن را برطرف نمایید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *