میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست مطالب

فهرست مطالب

رفع ارور Bad Gateway 502 به چه صورت است ؟

ارور Bad Gateway 502 چیست

در این مقاله قصد داریم راجب یکی دیگر از ارورهایی که ممکن است شما به عنوان یک کاربر یا مدیر سایت با آن مواجه شوید صحبت کنیم. ارور Bad Gateway 502 یکی از ارور های دسته 500 می باشد که به دلیل بروز یک سری مسائل که مربوط به سرور های آنلاینی که خارج از کنترل شما می باشد رخ می دهد. ارور Bad Gateway 502 به معنای این می باشد که سرور یک پاسخ نامعتبر از سرور ورودی دریافت کرده است.

گاهی اوقات ممکن است ارور Bad Gateway 502 رخ بدهد حتی با وجود اینکه هیچ مشکل خاصی وجود ندارد چون مرورگر شما فکر می کند که مشکل از تجهیزات خانگی می باشد یا علت آن چیز دیگری است که خارج از کنترل شما می باشد اما به طور کلی این ارور به معنای خطای شبکه ای بین سرور های اینترنت است و مشکل از ارتباط اینترنت و رایانه کاربران نمی باشد اما می توان با روش های رفع ارور Bad Gateway 502 از آنها تا حد امکان جلوگیری کرد. بنابراین در این مقاله می خواهیم روش های رفع ارور Bad Gateway 502 را از سمت کاربر و مدیر سایت مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

ارور Bad Gateway 502 چیست ؟

به طور کلی ارور Bad Gateway 502 یکی از ارور های دسته 500 می باشد و این ارور دارای کد وضعیت HTTP از نوع خطا های 5xx  است که خطا ها را به کاربر نمایش می دهد. ارور Bad Gateway 502 به معنای این می باشد که سرور یک پاسخ نامعتبر از یک سرور ورودی دیگر دریافت کرده است.

 ارور Bad Gateway 502 زمانی در صفحه مرورگر نمایش داده می شود که یکی از سرور های درگاه Gateway در پاسخ دادن  به درخواست های بازدید کنندگان دچار مشکل شده باشد. در ادامه مقاله به توضیح روش های رفع ارور Bad Gateway 502 از سمت کاربر و مدیر سایت خواهیم پرداخت.

ارور Bad Gateway 502 یا همان خطای دروازه نادرست در هر سایتی می تواند سفارشی شود و به شکل متفاوتی نمایش داده شود که در ادامه به انواع نحوه نمایش این ارور خواهیم پرداخت. بنابراین مدیر سایت می تواند ساختار و نحوه نمایش ارور Bad Gateway 502 تغییر بدهد هر چند که این کار معقول نمی باشد اما سرور های وب مختلف می توانند خطای 502 را به شکل های مختلفی به کاربران در صفحه مرورگر نمایش دهند.

ارور Bad Gateway 502 را   گروه مهندسی اینترنت به شکل زیر توصیف کرده است:

ارور Bad Gateway 502 نشان دهنده این است که سرور در حالی که به عنوان یک پروکسی یا دروازه عمل می کند، ممکن است از سرور ورودی که برای درخواست به آن نیاز دارد یک پاسخ نا معتبر دریافت کند.

کد وضعیت 500 همانند کد وضعیت 400 دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک از آنها به معنای متفاوتی می باشند ولی همه آنها نشان دهنده این هستند که درخواست پذیرفته شده اما سرور از انجام آن درخواست جلوگیری کرده است.

ارور Bad Gateway 502 چیست ؟

 برای اطلاعات بیشتر درمورد ارورهای دسته 400 می توانید به مقاله های رفع ارور Bad Request 400، رفع ارور Unauthorized 401 ، رفع ارور Forbidden 403 و رفع ارور Request Time Out 408 مراجعه کنید.

در واقع Gateway ها نقطه ورود و خروج تمامی داده ها در شبکه به حساب می آیند و Gateway یک سیستمی می باشد که دو شبکه متفاوت که دو پروتکل متفاوت را تشکیل داده است را به یکدیگر متصل کرده است.

به عنوان مثال زمانی که شما مرورگر خود را باز می کنید و آدرس اینترنتی یا همان URL  سایت خود را وارد می کنید و قصد باز کردن آدرس اینترنتی را دارید مرورگر شما یک درخواست را دریافت می کند و سپس بعد از پردازش کد وضعیت آن را برای مرورگر ارسال می کند.

در حالت عادی کد وضعیت HTTP در صفحه مرورگر نشان داده نمی شود مگراینکه یک مشکل در مسیر به وجود آمده باشد. به طور کلی سرور با نمایش دادن کد وضعیت می خواهد به کاربر بگوید که مشکلی به وجود آمده است و کدهای دیگری را هم برای تشخیص دادن خطا به همراه آن ارسال می کند و در نهایت سرور ها به یکدیگر و همچنین به کاربر نهایی اطلاع می دهند که چه خطایی اتفاق افتاده است.

ارور هایی مانند 502، 503، 504 و … نشان دهنده این هستند که سرور درخواست هایی که از سمت وب سایت فرستاده شدند را دریافت کرده است ولی خطایی به وجود آمده است. در واقع ارور Bad Gateway 502 به این معنی می باشد که یکی از سرور های داخلی یک پاسخ را اشتباهی دریافت کرده است و نتیجه آن این می باشد که وب سایت مورد نظر شما به درستی در صفحه مرورگر بارگذاری نمی شود.

 

انواع نحوه نمایش ارور Bad Gateway 502

ارور Bad Gateway 502 ممکن است به شکل های مختلفی در صفحات مرورگر به کاربران نمایش داده شود. اما در عمومی ترین شکل ممکن به صورت Bad Gateway 502 در صفحه ظاهر می شود. اما این ارور انواع دیگری هم دارد که در ادامه انواع نحوه نمایش آنها را برای شما توضیح خواهیم داد تا بتوانید در زمان مواجه شدن با آنها از روش های رفع ارور Bad Gateway 502 به خوبی بهره مند بشوید.

انواع نحوه نمایش ارور Bad Gateway 502

انواع نحوه نمایش ارور Bad Gateway 502 عبارتند از موارد زیر:

  • HTTP 502
  • Error 502
  • 502 Bad Gateway
  • That’s an error
  • Temporary Error. (502)
  • HTTP Error 502 – Bad Gateway
  • Bad Gateway: The proxy server received an invalid response from an upstream server
  •  502 Server Error: The server encountered a temporary error and could not complete your request

هر یک از ارور های بالا ممکن است به همراه یک پیغام در سایز کوچک در صفحه مرورگر نمایش داده بشوند و در مرورگرهای مختلف، سیستم عامل های مختلف دسکتاپ و موبایل به شکل های مختلفی نمایش داده می شوند.

به هر حال با هر یک از ارور های بالا که مواجه شدید بهترین اقدام استفاده از روش های رفع ارور Bad Gateway 502 می باشد که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد.

 

علت رخ دادن ارور Bad Gateway 502 چیست ؟

در ابتدای مقاله با اینکه ارور Bad Gateway 502 چیست و نحوه نمایش آن به چه صورت می باشد آشنا شدید حالا در این بخش می خواهیم علت رخ دادن ارور Bad Gateway 502 را مورد بررسی قرار دهیم تا به درستی از روش های رفع ارور Bad Gateway 502 استفاده کنید و آنها را برطرف نمایید.

به طور کلی علت رخ دادن ارور Bad Gateway 502 بسته هایی است که در Gateway جابجا می شوند و به روش های مختلفی بسته بندی شده اند و سیستم های شماره گذاری و ترتیب بسته های آنها با بقیه کدینگ ها متفاوت می باشد و در میان این تبدیل ها به یکدیگر این احتمال که بسته ای جا بماند و بر خلاف ترتیب در بسته های جدید دیگر تنظیم شود وجود دارد.

علت رخ دادن ارور Bad Gateway 502 چیست ؟

اگر اتفاق بالا رخ دهد و بسته ها دچار آسیب بشوند، داده هایی که بعد از جمع بندی نهایی قرار است از سرور فرستاده شوند دچار اختلال می شوند. زمانی که این داده ها از Gateway خارج می شوند و به سرور بعدی می رسند جامعیت بسته های آنها مورد بررسی قرار می گیرد و اگر بسته ها تغییر کرده باشند و بر خلاف هش هایی (هش تابعی است که اعداد و حروف را دریافت می کند و آنها رمزنگاری می نماید) که برای درستی و صحت داده از آنها استفاده می شود به عنوان یک داده تخریب شده شناخته می شوند و سپس ارور Bad Gateway 502 به مقصد نهایی ارسال می شودتا درخواست مجدد ارسال بشوند.

در واقع در مورد ارور Bad Gateway 502 می توان گفت که این خطا زمانی به وجود می آید که یکی از Gateway هایی که مسئول داده های ارسالی از سایت و تبدیل قالب بسته ها می باشد نتواند به خوبی کار خودش را انجام دهد و در بسته ها مشکل به وجود بیاید. تمامی این مشکلات و ایراد ها توسط سرور پیدا می شوند و پس از شناسایی آنها همه بسته ها از شبکه حذف ی شوند که در اصطلاح به آن دراپ شدن بسته گفته می شود.

حالا که علت رخ دادن ارور Bad Gateway 502 را فهمیدیم نوبت آن است که روش های رفع ارور Bad Gateway 502 را مورد بررسی قرار دهیم.

 

روش های رفع ارور Bad Gateway 502

گاهی اوقات ممکن است که برخی از کاربرانی که به سایت شما مراجعه می کنند با ارور Bad Gateway 502 مواجه شوند و این یک امر نا خوشایند می باشد که می تواند موجب شود کاربران دیگر به سایت شما برنگردند. همچنین اگر سایت شما بیشتر از 6 ساعت از کار بیفتد و گوگل ارور را تشخیص بدهد این موضوع بر روی سئوی سایت هم تاثیر منفی می گذارد.

روش های رفع ارور Bad Gateway 502

در واقع ارور  Bad Gateway 502 به دلیل اختلال در سرور رخ می دهد اما گاهی هم ممکن است ارور از سمت کلاینت یا کاربران باشد. روش های رفع ارور Bad Gateway 502 بسیار ساده می باشند که در ادامه روش های رفع ارور Bad Gateway 502 را از سمت کاربر و مدیر سایت  به طور کامل برای شما توضیح داده ایم.

 

رفع ارور Bad Gateway 502 از سمت کاربر

در بیشتر مواقع ممکن است ارور Bad Gateway 502 زیاد ربطی به کاربران و بازدید کننده های سایت نداشته باشد و خطای به وجود آمده از سمت سرور و یا مدیر سایت باشد. اما با این وجود باز هم چندین راه حل ساده برای رفع ارور Bad Gateway 502 از سمت کاربر وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

روش های رفع ارور Bad Gateway 502 از سمت کاربر عبارتند از موارد زیر:

 

رفرش صفحه

بعضی اوقات ممکن است که سرور برای چندین ثانیه با یک ترافیک بالا مواجه شود که در این صورت کاربران برای باز کردن صفحه مورد نظر خود در مرورگر دچار مشکل می شوند اما می توانند از ساده ترین روش رفع ارور Bad Gateway 502 که رفرش کردن صفحه و بارگذاری مجدد می باشد برای حل مشکل خود استفاده کنند. برای انجام این کار می توانند از دکمه F5 یا کلید ترکیبی Ctrl + R استفاده کنند تا صفحات رفرش شوند.

 

تغییر مرورگر

یکی دیگر روش های ساده و بدون دردسر که برای رفع ارور Bad Gateway 502 کار آمد می باشد تغییر مرورگر می باشد. کاربران می توانند در زمان مواجه شدن با ارور 502 در صفحات مرورگر یک بار مرورگر خود را ببندند و یا اینکه از یک مرورگر دیگر برای باز کردن آدرس اینترنتی مورد نظر خود استفاده نمایند. این روش در بسیاری از موارد ممکن است ارور Bad Gateway 502 را برطرف نماید پس از انجام آن غافل نشوید.

 

حذف حافظه کش و کوکی ها

اگر موارد بالا را برای رفع  ارور Bad Gateway 502 انجام داده اید و هنوز به نتیجه مطلوب خود نرسیده اید نگران نباشید هنوز هم راه هایی برای رفع ارور Bad Gateway 502 وجود دارد که می توانید با کمک آنها مشکل را حل نمایید.

حذف حافظه کش و کوکی ها می تواند سبب از بین رفتن تمامی اطلاعات معیوب بشود و همچنین سایر اطلاعاتی که بر روی مرورگر خود نصب کرده اید هم مانند رمزهای عبور و نام کاربری از بین خواهند رفت.

برای حذف کردن حاظه کش مرورگر و کوکی های می توانید به تنظیمات privacy and security در مرورگری که از آن در حال استفاده هستید مراجعه کنید و آنها را حذف نمایید.

 

ریست کردن مودم و رایانه

گاهی اوقات ممکن است دلیل رخ دادن ارور Bad Gateway 502 وجود مشکل در تجهیزات خانگی مانند رایانه و مودم باشد. بنابراین می توانید برای رفع ارور Bad Gateway 502 رایانه و مودم خود را یک بار ریست نمایید و سپس آنها را مجددا راه اندازی کنید تا خطای به وجود آمده رفع شود.

 

تغییر DNS

برخی موارد ممکن است ارور Bad Gateway 502 به دلیل وجود مشکلات موقتی در DNS ها باشد و در حال حاضر DNS  ها توسط ISP یا همان تامین کننده خدمات اینترنتی به به شما اختصاص داده می شود.برای رفع ارور Bad Gateway 502 می توانید از سرور هایی که دارای  DNS  باز می باشند استفاده نمایید.

 

تماس با پشتیبانی

اگر تمامی راه های بالا را برای رفع ارور Bad Gateway 502 انجام داده اید و هنوز موفق به برطرف کردن ارور به وجود آمده نشدیده اید می توانید با پشتیبان سایت و یا مدیر سایت تماس برقرار کنید و مشکل به وجود آمده را با آنها در میان بگذارید تا بتوانند بهترین راه حل را برای برطرف کردن ارور Bad Gateway 502 به شما ارائه بدهند.

 

رفع ارور Bad Gateway 502 از سمت مدیر سایت

گاهی اوقات ممکن است ارور Bad Gateway 502 که در صفحات مرورگر به شما نمایش داده می شود از سمت کاربر نباشند و از سمت مدیر سایت رخ داده باشند اما تشخیص این قضیه کار آسانی برای کاربران نمی باشد بنابراین مدیر سایت می تواند ترافیک سایت و تعداد کاربران را که به سایت مراجعه کرده اند و موفق به ورود نشده اند را چک نمایند و اگر با کاهش تعداد کاربران مواجه شد برای رفع ارور Bad Gateway 502 اقدام نماید.

بعضی وقت ها ممکن است که خود کاربران ارور را به مدیر سایت یا پشتیبان اطلاع دهند که برای رفع آن اقدام کنند. روش هایی برای رفع ارور Bad Gateway 502 از سمت مدیر سایت وجود دارد که در ادامه آنها را برای شما توضیح داده ایم.

رفع ارور Bad Gateway 502 از سمت مدیر سایت

روش های رفع ارور Bad Gateway 502 از سمت مدیر سایت عبارتند از موارد زیر:

 

غیر فعال سازی افزونه ها

بعضی اوقات دلیل ارور به وجود آمده در صفحات مرورگر می تواند نصب افزونه های مخرب بر روی سایت وردپرسی باشد. برای رفع ارور Bad Gateway 502 می توانید یک بار همه افزونه های نصب شده را غیر فعال کنید و سپس هر یک را جداگانه فعال کنید و خروجی سایت را چک کنید تا زمانی که متوجه شوید ارور به وجود آمده مربوط به کدام افزونه یا پلاگین نصب شده می باشد.

 

DNS

ارور Bad Gateway 502 ممکن است بخاطر وجود مشکل در DND رخ بدهد. همچین این احتمال که دامنه نمی تواند با آی پی صحیح تنظیم شود  یا اینکه سرور  DNS به درستی پاسخ نمی دهد وجود دارد بنابراین ارور Bad Gateway 502 در صفحات مرورگر برای کاربران سایت نمایش داده می شود. اگر به تازگی سایت وردپرسی خود را به یک میزبان یا هاست جدید منتقل کرده اید ممکن است دلیل خطا 502 همین باشد و بهتر است صبر کنید تا همه چیز به صورت کامل منتقل شود و ارور برطرف شود.

 

غیر فعال سازی CDN و فایروال

ممکن است دلیل رخ دادن ارور Bad Gateway 502 به وجود آمدن مشکل در CDN یا همان شبکه تولید محتوا، و فایروال ها باشد.اگر به عنوان یک مدیر سایت از ارائه دهنده های CDN شخص ثالث استفاده می کنید بهترین راه حل برای رفع این مشکل این می باشد که CDN خود را به صورت موقت غیر فعال کنید تا ارور Bad Gateway 502 برطرف شود.

در بالا راه هایی که می توانند در رفع ارور Bad Gateway 502 به شما کمک کنند را توضیح دادیم همچنین می توانید از حذف حافظه کش و کوکی ها هم در سمت مدیر سایت برای برطرف کردن این خطا استفاده کنید تا مشکلات به وجود آمده به صورت کامل حل شوند.

 

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل یکی از ارور های سری 500 که دارای کد وضعیت 5xx می باشند را برای شما توضیح دادیم. ارور Bad Gateway 502 یکی از ارور های HTTP می باشد که از سمت سرور است و در زمان بهینه سازی ترافیک شبکه رخ می دهند و می تواند باعث شود داده ها نا معتبر شوند و از سطح شبکه حذف شوند. این ارور به شکل های مختلفی می تواند در صفحات مرورگر به همراه یک پیغام کوچک به کاربران نمایش داده شود که علت رخ دادن خطای 502 را هم در بالا مورد بررسی قرار دادیم. برای رفع ارور Bad Gateway 502 روش هایی ارائه دادیم که هم در سمت کاربر و هم در سمت مدیر سایت می توانند این راه حل ها برای شما مفید باشند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *